ՏՏ ոլորտում Հայ-հնդկական գերազանցության կենտրոնի շենքը նախատեսվում է շահագործման հանձնել ընթացիկ տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Ինչպես ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, շուտով հայտարարվելու է 300 քմ տարածքով շենքի շինարարության մրցույթը: Անցյալ տարվա վերջին ավարտվել են կենտրոնի շենքի նախագծային-շինարարական աշխատանքները, որը կլինի ԵՊՀ տարածքում:
«Այնուամենայնիվ, մենք չենք սպասի շինարարության ավարտին, և կշարունակենք սեմինարներ անցկացնել. մենք արդեն կազմակերպել ենք 3 թրենինգ»,- ասել է նա: Նա նաև նշել է, որ Հնդկաստանում վերապատրաստում են անցել ՏՏ 3 մասնագետներ, և դեռ 5 մասնագետ վերադառնալու են մարտին: Նա նաև հաղորդել է, որ հնդկական կողմն արդեն Հայաստան է բերել ավելի քան 6 հազար լիցենզիոն գրականություն և սարքավորումներ, որոնք անցնում են մաքսային ձևակերպումներ: Նախատեսվում է, որ կենտրոնում դասավանդելու են ինչպես հայ, այնպես էլ հնդիկ մասնագետներ:
Հայ-հնդկական կենտրոնի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009-ի հունիսին: Կենտրոնի գործունեությունն ուղորդվելու է ՏՏ ոլորտում մասնագետների վերապատրաստմանը և հավաստագրմանը: Ինչպես հաղորդվել է ավելի վաղ, կենտրոնը ֆինանսավորվելու է Հնդկաստանի կառավարության կողմից (1.5 մլն դոլար), ծախսերի մի մասն իր վրա է վերցնելու ՀՀ կառավարությունը (500 հազար դոլար):

The building of the Armenian-Indian Center of Excellence in ICT (CoEICT) is expected to be constructed by September-October 2011.
The tender will be announced in the near future, Enterprise Incubator Foundation (EIF) CEO Bagrat Yengibaryan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Meanwhile, we will continue organizing workshops,” he said. “3 IT specialists have already returned from India, where they had a training course. 5 more specialists are still there and will come back in March.”
Yengibaryan also informed that the Indian side has already delivered over 6 thousand of textbooks and a part of equipment. “Super computer Param will be brought by the autumn,” he said.
Establishment of the Indian-Armenian Center of Excellence was discussed and agreed between the Governments of India and Armenia and set forth in the respective Memorandum of Understanding signed on June 26, 2009. The Project overall objective is to establish a specialized infrastructure for delivery of IT-related training and R&D programs to create new opportunities for IT workforce skills development in Armenia. The Center of Excellence in ICT (CoEICT) will be equipped with a state-of-the-art High Performance Computing (HPC) Facility and focused at the following key areas: Advanced IT Training; R&D activities; Certification and Consultancy in different areas of interest. The Center’s goals will also organize events for teachers & students (Undergraduate & Postgraduate) in the field of ICT.