ՏՏ ոլորտում Հայ-հնդկական գերազանցության կենտրոնի շենքը նախատեսվում է շահագործման հանձնել ընթացիկ տարվա սեպտեմբեր-հոկտեմբերին: Ինչպես ասել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, շուտով հայտարարվելու է 300 քմ տարածքով շենքի շինարարության մրցույթը: Անցյալ տարվա վերջին ավարտվել են կենտրոնի շենքի նախագծային-շինարարական աշխատանքները, որը կլինի ԵՊՀ տարածքում:
«Այնուամենայնիվ, մենք չենք սպասի շինարարության ավարտին, և կշարունակենք սեմինարներ անցկացնել. մենք արդեն կազմակերպել ենք 3 թրենինգ»,- ասել է նա: Նա նաև նշել է, որ Հնդկաստանում վերապատրաստում են անցել ՏՏ 3 մասնագետներ, և դեռ 5 մասնագետ վերադառնալու են մարտին: Նա նաև հաղորդել է, որ հնդկական կողմն արդեն Հայաստան է բերել ավելի քան 6 հազար լիցենզիոն գրականություն և սարքավորումներ, որոնք անցնում են մաքսային ձևակերպումներ: Նախատեսվում է, որ կենտրոնում դասավանդելու են ինչպես հայ, այնպես էլ հնդիկ մասնագետներ:
Հայ-հնդկական կենտրոնի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2009-ի հունիսին: Կենտրոնի գործունեությունն ուղորդվելու է ՏՏ ոլորտում մասնագետների վերապատրաստմանը և հավաստագրմանը: Ինչպես հաղորդվել է ավելի վաղ, կենտրոնը ֆինանսավորվելու է Հնդկաստանի կառավարության կողմից (1.5 մլն դոլար), ծախսերի մի մասն իր վրա է վերցնելու ՀՀ կառավարությունը (500 հազար դոլար):

Здание Армяно-индийского центра превосходства в сфере ИТ планируется сдать в эксплуатацию в сентябре-октябре текущего года. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор фонда "Инкубатор предприятий" Баграт Енгибарян, в скором времени будет объявлен тендер на строительство здания площадью 300 кв. м. В конце прошлого года были завершены проектно-строительные работы здания центра, который расположится на территории ЕГУ.
“Тем не менее, мы не будем дождаться конца строительства, и продолжим проводить семинары: нами уже было организовано 3 тренинга”, – сказал он. Он также отметил, что переподготовку в Индии прошли 3 специалиста ИТ и еще 5 специалистов вернутся в марте. Он также сообщил, что индийская сторона уже доставила в Армению более 6 тыс. лицензионной литературы и часть оборудования, которое проходит таможенное оформление. Также он отметил, что суперкомпьютер Param будет доставлен из Индии, к осени 2011 года. Планируется, что в центре будут преподавать как армянские, так и индийские специалисты.
Соглашение о создании Армяно-индийского центра информационных технологий было подписано в июне 2009 года. Деятельность центра будет направлена на переподготовку и сертификацию специалистов в области ИТ. Как сообщалось ранее, центр будет финансироваться правительством Индии ($ 1,5 млн), частично расходы возьмет на себя и правительство Армении ($ 500 тыс.)