Փետրվարի 2-ին Երևանում մեկնարկել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կազմակերպած բարձր արտադրողականության հաշվողական տեխնոլոգիաների սեմինարը: Սեմինարը կվարեն հնդիկ փորձագետներ Աշիշ Ռաջանը և Սանդիպ Ագրավալը: Սեմինարի աշխատանքին մասնակցում են Հայաստանի տարբեր ՏՏ ընկերությունների, ինչպես նաև Ռւոս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանի ներկայացուցիչները:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, բարձր արտադրողականության հաշվողական տեխնոլոգիաները շատ կարևոր թեմա են ժամանակակից աշխարհում գիտական հետազոտությունների տեսակետից: Նա նաև նշել է, որ այդ հարցերով Հայաստանում զբազղվում են տարբեր բուհական կենտրոններ, ինչպես նաև առանձին ընկերություններ: Սեմինարը կազմակերպվել է հայ-հնդկական ՏՀՏ կենտրոնի ստեղծման շրջանակներում, այն անցնում է փետրվարի 2-3-ը:

Семинар, посвященный вычислительным технологиям высокой производительности, организованный фондом “Инкубатор-предприятий”, стартовал 2 февраля в Ереване. Семинар проводят эксперты из Индии Ашиш Раджан и Сандип Агравал. В работе семинара принимают участие представители различных ИТ-компаний Армении, а также представители Российско-Армянского (Славянского) Университета.
Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор фонда "Инкубатор предприятий" Баграт Енгибарян, вычислительныe технологии высокой производительности – очень важная тема в современном мире с точки зрения научных исследований. Он также отметил, что этими вопросами занимаются различные центры в вузах Армении, НАН РА, а также отдельные компании. Семинар организован в рамках межправительственной программы по созданию Армяно-индийского учебного центра ИКТ и продолжится 3 февраля.