Փետրվարի 3-ին ՈՒԵՖԱ կենտրոնակայանում` Նյոնում, կայացավ ֆուտբոլի երիտասարդների ԵԱ – 2011-2013 նախընտրական շրջանի խմբային փուլի վիճակահանությունը: Հայաստանի ֆուտբոլի մինչև 21 տարեկանների հավաքականն ընկավ C խումբ, որտեղ նրա մրցակիցները կլինեն Չեխիայի, Ուելսի, Չեռնոգորիայի և Անդորրայի հավաքականները:
ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հայտնել է, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի մարզիչը կորոշվի վիճակահանությունից հետո: Նախկինում Հայաստանի հավաքականը գլխավորում էր Ֆլեմինգ Սերիցլևը:
Առաջնությանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ՈՒԵՖԱ 53 ազգային ասոցացիաներ: Իսրայելի հավաքականը չի մասնակցի որակավորմանը, քանի որ ինքնաբերաբար եզրափակիչ առաջնության ուղեգիր է ստացել դաշտի տիրոջ իրավունքով: Մնացած 52 թիմերը պայքարը կսկսեն նախընտրական շրջանից, որի խմբային փուլում կբաժանվեն տաս խմբերի: Խմբերի տաս հաղթողները և երկրորդ տեղեր զբաղեցրած չորս լավագույն թիմերը կմրցեն միմյանց հետ: Յոթ հաղթողները դուրս կգան եզրափակիչ առաջնություն, որը տեղի կունենա 2013 թվականի հունիսին:

On February 3, Nyon, Switzerland, hosted the draw for the group stage of qualifying for the 2011-13 UEFA European Under-21 Championship.
According to the draw, Armenia is in Group C to rival the Czech Republic, Wales, Montenegro and Andorra.
President of the Armenian Football Federation Ruben Hayrapetyan said that the name of the Armenian team coach will be announced after the draw.
All 53 member associations of UEFA have registered for the competition with final tournament hosts Israel qualifying automatically. The remaining 52 teams will take part in qualifying, with the teams split into ten groups, two of six teams and eight of five. The ten group winners and four best runners-up will advance to the play-offs to determine the seven sides that join hosts Israel in the finals in June 2013, UEFA said on its website.