Այս տարի գարնանը Արցախում բացվելու է ազգային պատկերասրահ: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց բարերար Գրիգոր Գաբրիելյանցը, ում և պատկանում է ազգային պատկերասրահի ստեղծման գաղափարը, առայժմ վերջնականապես որոշված չէ, թե որտեղ է տեղակայվելու պատկերասրահը: «Երկրի ներդաշնակ զարգացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր ոլորտները զարգանան համաչափ»,- ընդգծեց Գաբրիելյանցը եւ ավելացրեց, որ մշակույթի զարգացումը նույնքան կարեւոր է, որքան տնտեսության, անվտանգության զարգացումը:
Գրիգոր Գաբրիելյանցը իր նկարների ողջ հավաքածուն` շուրջ 21 գործ նվիրաբերում է նորաստեղծ պատկերասրահին: Արցախում Ազգային պատկերասրահ ստեղծելու գաղափարը շատ արագ արձագանք է ստացել աշխարհի տարբեր անկյուններում: Պատկերասրահի հավաքածուն կազմված է լինելու տարբեր հաստատությունների եւ անհատների կողմից նվիրաբերված նկարներից: Հունվարի 1-ի դրությամբ, պատկերասրահին նվիրաբերված նկարների թիվը գերազանցում է 300-ը: Կան նաեւ հայտնի նկարիչների գործեր, այդ թվում` Սարյանի, Մինասի աշխատանքներ:

Grigory Gabrielyants said that National Gallery will be opened in Artsakh in spring.
Location for the building construction has not been finally approved yet, initiator of the idea Gabrielyants told a press conference in Yerevan.
“All fields should be equally developed to secure state’s harmonious development,” Gabrielyants said.
Benefactor Gabrielyants has donated his collection (21 canvases) to the future gallery. The idea on creating National Gallery in Artsakh has evoked a wide response worldwide. The new gallery will feature paintings donated by organizations and individuals.
As of January 1, 2011, the number of paintings donated to the gallery exceeded 300, including works by famous painters Martiros Saryan, Minas, etc.