ՀՀ կառավարությունը հաստատել է Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների միջև հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների ուսումնական կենտրոն հիմնելու մասին փոխըմբռնման հուշագրով նախատեսված հարկային, մաքսային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնությունների կիրառման կարգը:
Հուշագիրը ստորագրվել է 2009թ. հունիսին: Ինչպես կառավարության փետրվարի 3-ի նիստում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՏՏ ոլորտի հայ-հնդկական գերազանցության կենտրոնը գնահատվում է 3 մլն դոլար: Կենտրոնը գործելու է ԵՊՀ տարածքում: Հնդկական կողմը կհատկացնի սարքավորումները, այդ թվում Param գերհամակարգիչները՝ 2 մլն դոլար արժողությամբ: 1 մլն դոլարը կհատկացնի ՀՀ կառավարությունը:
Այդ առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորել է համատեղ բարձր տեխնոլոգիաների կենտրոնի ստեղծումը: «Նման կենտրոնի բացումը հայ-հնդկական հարաբերությունների կարևորագույն մասն է կազմում: Մեր կողմից մենք պետք է կատարենք բոլոր ստանձնած պարտավորությունները՝ պայմաններ ստեղծելով սարքավորումների տեղակայման համար, առավել ևս որ այս տարի սպասվում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Հնդկաստան»,-հավելել է նա:

3 Февраль 2011 - 14:33 AMT
Правительство РА утвердило льготный порядок применения налоговых, таможенных и других выплат, предусмотренных меморандумом о взаимопонимании, подписанным между правительствами Армении и Индии о создании Армяно-индийского центра превосходства в сфере ИТ.
Соглашение о создании Армяно-индийского центра информационных технологий было подписано в июне 2009 года. Как сообщил на заседании правительства 3 февраля министр экономики РА Тигран Давтян, программа по созданию высокотехнологичного учебного центра на территории ЕГУ оценивается в 3 млн долларов, из которых индийская сторона предоставит оборудование, в том числе и суперкомпьютер Param, на общую сумму в 2 млн долларов, при этом 1 млн долларов выделит правительство РА.
В связи с этим премьер-министр РА Тигран Саркисян придал важность созданию совместного высокотехнологичного учебного центра, нацеленного на повышение возможностей Армении в этой сфере. «Создание данного центра в армяно-индийских отношениях является важнейшим пунктом. С нашей стороны мы должны выполнить взятые обязательства по созданию условий для размещения оборудования, тем более, что в этом году ожидается официальный визит Сержа Саргсяна в Индию», – добавил он.