Հայ քանդակագործների «Արարատ» խումբը հունվարի 13-15-ը մասնակցել է Կանադայի Էդմոնթոն և 21-24-ը Լաք Լուի քաղաքներում կայացաց սառցե քանդակների Ice on Whyte փառատոնին: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում տեղեկացրեց խմբի անդամ, քանդակագործ Հայկ Թոքմաջյանը, փառատոնին նախապես ներկայացված 136 աշխատանքներից ժյուրին ընտրել է 9 կոմպոզիցիա, որոնց թվում եղել է նաև հայ քանդակագործների աշխատանքը:
Թոքմաջյանը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը առաջին անգամ է մասնակցում սառցե քանդակների փառատոնին: Մասնակցության 3 օրերի ընթացքում հայկական «Արարատը» 2 աշխատանք է ներկայացրել փառատոնին` «Կարուսել» և «Ծովինար» անվանումներով:
Քանդակագործը նշեց, որ մոտ ժամանակներս պատրաստվում է մասնակցել ևս մի քանի փառատոնների: Բացի այդ, մոտակա ամիսներին նախատեսվում է երգչուհի Լուսինե Զաքարյանի հուշաքարի տեղադրումը, որի հեղինակը նույնպես Հայկ Թոքմաջյանն է:

Группа армянских скульпторов «Арарат» 13-15 января в Эдмонтоне и 21-24 января в Лак-Луи-Луи участвовала в фестивале ледяных скульптур Ice on Whyte. Как сообщил на пресс-конференции в Ереване член группы «Арарат», скульптор Айк Токмаджян, из предварительно заявленных 136 композиций жюри фестиваля выбрало 9, в числе которых была и работа армянских мастеров.
Скульптор отметил, что Армения впервые принимает участие в фестивале ледяных скульптур. Во время трехдневного показа армянская группа экспонировала две композиции под названиями «Карусель» и «Цовинар».
Токмаджян сообщил, что он в ближайшее время планирует принять участие еще в нескольких скульптурных фестивалях. Кроме того, в ближайшие месяцы планируется установка памятной доски, посвященной памяти певицы Лусине Закарян, автором которой также является Айк Токмаджян.