Գաբրիել Սարգսյանը B մրցաշարում 7.5 միավորով գրավել է 5-րդ հորիզոնականը: 8.5 միավորով հաղթող է դարձել Լյուկ ՄաքՇեյնը (Անգլիա):
Ավարտվել է շախմատի Հայաստանի 71-րդ առաջնությունը, որը FIDE դասակարգման մեջ զբաղեցնում է 13-րդ տեղը: Առաջին անգամ երկրի առաջնությունում բոլոր 12 մասնակիցները գրոսմայստերներ էին:
Հայաստանի չեմպիոն է դարձել 19-ամյա Ռոբերտ Հովհաննիսյանը: 11 տուրերում նա զիջել է միայն մեկ պարտիայում` պարտվելով 2010-ի Հայաստանի չեմպիոն Ավետիք Գրիգորյանին, 4 պարտիաներում միավորները կիսել է մրցակիցների հետ, 6-ում` հաղթանակ տարել:
Երկրորդ տեղում 7 միավորով գտնվում է մինչև 18 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր Սամվել Տեր-Սահակյանը: Երիտասարդ գրոսմայստերը 3 տուրերում հաղթանակ է տարել, մնացած 8 տուրերում խաղացել է ոչ ոքի: 7 միավոր է հավաքել 2010-ի Ռուսաստանի գավաթակիր 21-ամյա Զավեն Անդրիասյանը և զբաղեցրել 3-րդ տեղը: 11 տուրերում նա ոչ մի անգամ չի պարտվել:
Շախմատի Հայաստանի առաջնության ավարտից հետո Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կայացել է արագ շախմատի Հայաստանի առաջնությունը: Շախմատի ֆեդերացիայից PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնել են, որ առաջնությանը մասնակցել են 27 շախմատիստներ:
Տիգրան Պետրոսյանը 6.5 միավորով դարձել է արագ շախմատի Հայաստանի չեմպիոն: Հրանտ Մելքումյանը 6 միավորով նվաճել է արծաթե մեդալ, երրորդ տեղը զբաղեցրել է Հայկ Վարդանյանը (6 միավոր):
Ֆուտբոլ. Փետրվարի 2-ին FIFA-ն հրապարակել է ազգային հավաքականների հերթական վարկանիշային ցուցակը: Հայաստանի ազգային հավաքականը նահաջել է 2 հորիզոնականով և 514 միավորով զբաղեցնում է 62-րդ տեղը: Եվրոպայի առաջնության խմբային փուլում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցները զբաղեցնում են հետևյալ տեղերը. Ռուսաստանը բարձրացել է 12-րդ տեղը, Սլովակիան մնացել է 20-րդ տեղում, Իռլանդիան` 35, Մակեդոնիան` 79, Անդորրան` 202:
«Մենք բոլորս գիտենք, որ այժմ շատ ուժեղ ազգային թիմ ունենք, որտեղ ընդգրկված են ֆուտբոլիստներ, որոնց հատուկ է հաղթանակի ձգտումը, համախմբվածությունը: Եվ ահա հիմա, երբ մենք շանս ունենք հաղթահարելու Եվրո-2012-ի խմբային փուլը, հայտնվեցին մարդիկ, որոնք հայտարարելով, թե Հայաստան-Ռուսաստան խաղը «ծախված է», ուզում են խայտառակել մեր երկիրը և ֆուտբոլի ֆերեդացիան: Մեր ֆուտբոլիստներն ընդունակ չեն նման քայլի: Ես սիրում եմ իմ երկիրն ու հավաքականը, ՀՀ նախագահն անձամբ է ինձնից հաղթանակ պահանջել Ռուսաստանի հետ խաղում»,-ասել է ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը մամլո ասուլիսում՝ մեկնաբանելով Հայաստան-Ռուսաստան խաղը «ծախելու» մասին լուրերը: Հայրապետյանը նշել է, որ նա ինքը ևս ներկայացնում է Հայաստանը տարբեր միջազգային կառույցներում, ինչպես օրինակ ՖԻՖԱ-ում և ՈՒԵԱՖԱ-ում և ցանկացած նման դեպք ուսումնասիրվում է այդ կազմակերպությունների կողմից և խանգարում է հայկական ֆուտբոլի զարգացմանը:
«Ռուսաստանի հավաքականը թույլ թիմերի թվին չի պատկանում, որը կցնկանար զիջել մեզ կամ «գնել» խաղը: Ուղղակի որոշ մարդիկ հավատարիմ են մնում քննադատելու իրենց սովորությանը, նույնիսկ երբ մեր հավաքականը սկսել է հաղթել: Չէ որ դրանով նրանք լարվածություն են առաջացնում ֆուտբոլիստների միջև, ինչը կարող է սխալների հանգեցենլ խաղի ժամանակ»,-ասել է Հայրապետյանը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ընդունել է որոշում բավարարել «Կիլիկիա» ֆուտբոլային ակումբի կողմից ՀՖՖ ներկայացված N03 24.01.2011թ. դիմումը` առ այն, որ «Կիլիկիա» ակումբի ֆինանսական ծանր վիճակը հանդիսանում է գլխավոր դրդապատճառ, որը թույլ չի տալիս ստեղծել մարտունակ թիմ և ակումբը հրաժարվում է ՀՀ Բարձրագույն խմբի առաջիկա 2011թ. առաջնությանը մասնակցելուց:
Այսպիսով` 2011թ. Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությանը կմասնակցի ութ թիմ` «Փյունիկ», «Բանանց», «Ուլիս», «Միկա», «Իմպուլս», «Գանձասար», «Շիրակ» և «Արարատ»:
«Կիլիկիա» ակումբի հրաժարականի հետևանքով տեղի կունենան փոփոխություններ 2011թ. Հայաստանի Գավաթի խաղարկության խաղացանկում: Խաղացանկով նախատեսված նախնական փուլի «Շիրակ»-«Արարատ» հանդիպումը չի կայանա: Փոխարենը կանցկացվի վիճակահանություն «Շիրակ» և «Արարատ» ակումբների միջև, «Փյունիկ» և «Ուլիս» ակումբների մրցակիցներին ի հայտ բերելու նպատակով, հաղորդում է ՀՖՖ մամլո ծառայությունը:
Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Ռոբերտ Արզումանյանը պայմանագիր է կնքել լեհական «Յագելոնիա» ակումբի հետ: Ֆուտբոլիստը ակումբում հանդես կգա մինչև 2014 թվականը, հայտնում է ակումբի պաշտոնական կայքը:
Հայաստանի հավաքականի 23-ամյա հարձակվող Յուրի Մովսիսյանը հաջողությամբ անցավ բժշկական հետազոտությունը Գերմանիայում և ստորագրեց «Կրասնոդար» ՖԱ հետ անհատական պայմանագիրը:
Պայմանագրի ժամկետը 3,5 տարի է, այսինքն` մինչև 2013-2014 խաղաշրջանի ավարտը: Ֆուտբոլիստը «Կրասնոդարի» հետ միասին կմեկնի երկրորդ հավաքի, որը տեղի կունենա փետրվարի 2-16-ը Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում:
Դոնեցկի «Շախտյորը» դուրս է եկել Արևելյան Եվրոպայի և Սկանդինավիայի ակումբների Copa del Sol մրցաշարի կիսաեզրափակիչ, որն ընթանում է իսպանական Մարբելա քաղաքում:
«Նորդշելանդ» (Դանիա) ՖԱ-ի դեմ խաղն ավարտվել է 3:1 հաշվով հօգուտ «Շախտյորի»: Դոնեցկի ակումբի կազմում առաջին գոլը խփել է Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը: Նա այդ խաղում շատ ակտիվ էր և ճանաչվել է այդ խաղում «Շախտյորի» լավագույն խաղացող:
Փետրվարի 4-ին կիսաեզրափակչում «Շախտյորը» խաղալու է «Ռուսենբորգի» հետ (Նորվեգիա):
Բռնցքամարտ. Վիկ Դարչինյանի մենեջեր Էլիաս Նասարը պնդում է, որ մոտ ժամանակները WBC-ն կարող է հավանություն տալ Աբներ Մարեսի հետ Դարչինյանի ռևանշին: Կրկնակի մենամարտը կարող է կայանալ այս տարվա վերջին: Բողոքը, որը ներկայացրել է Դարչինյանի թիմը, ուղղված է մրցավար Ռոբերտ Հովարդի և կողային մրցավարներից մեկի դեմ: Գրավոր հայտարարության մեջ ասվում է, որ Մարեսը շուրջ 20 հարված է հասցրել գոտկատեղից ներքև, ընդ որում նրանցից 14-ն ուղղվել են աճուկային շրջան: Մենամարտն ընթանում է թեթևագույն քաշային կարգի մրցաշարի շրջանակներում, Դարչինյանը պարտվել է միավորներով:
Նասարը հաղորդել է, որ բռնցքամարտիկի փրոմոութեր Գարի Շոուն տեղեկատվություն է ստացել WBC պաշտոնական ներկայացուցչից այն մասին, որ WBC-ն պատրաստ է բավարարել Դարչինյանի թիմի խնդրանքը Մարեսի հետ նոր մենամարտ անցկացնելու մասին: «Հիմա Դարչինյանը կենտրոնացնում է իր ուժերը ոչ թե այս մարտի, այլ ապրիլին Լոս Անջելեոսում Յոնի Պերեսի դեմ կայանալիք մենամարտի վրա»,- Նասարի խոսքերը հաղորդում է allboxing.ru-ն:
EUBC (Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիա) հանձնաժողովի հերթական նիստում որոշում է ընդունվել, որ այսուհետև բռնցքամարտի Եվրոպայի և աշխարհի առաջնությունները տեղի կունենա նույն տարում: Մինչ այդ աշխարհի առաջնությունները տեղի են ունեցել կենտ տարիներին, իսկ Եվրոպայի առաջնությունները` զույգ:
2011-ին Եվրոպայի առաջնություն անցկացնելու հայտեր են ներկայացրել Թուրքիան և Բուլղարիան: 2011-ի Եվրոպայի առաջնությունը տեղի է ունենալու հունիսի 10-19-ը Բուլղարիայում:
Եվրոպացի դպրոցականների առաջնությունը տեղի է ունենալու Գրոզնիում հուլիսի 7-16-ը, իսկ կանանց և պատանիների շարքում Եվրոպայի առաջնությունը` օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 4-ն Օրենբուրբում:
Այս օրերին հայ բռնցքամարտիկները գտնվում են Աբովյան քաղաքում, որտեղ անցկացնելու են ուսումնամարզական հավաք: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանն ասել է, որ այդ հավաքն օգնելու է պատրաստվել միջազգային մրցաշարի, որը կայանալու է փետրվարի 15-20-ը Բուլղարիայում:
«Ես դեռ չեմ որոշել, թե ինչ կազմով ենք Բուլղարիա մեկնելու, բայց հիմա Աբովյանում մարզվում են 22 մարզիկներ: Վերջում պարզ կլինեն նրանց անունները, ովքեր կներկայացնեն Հայաստանը Բուլղարիայում»,- ասել է նա:
Այդ մրցաշարից հետո հայ բռնցքամարտիկները սկսելու են երկրորդ հավաքը, որը տեղի է ունենալու մարտի 8-22-ը: Մարտի 22-27-ը նրանք մասնակցելու են Չեխիայում կայանալիք միջազգային մրցաշարի:
Ըմբշամարտ. Հունվարի 30-ին ավարտվեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցել է շուրջ 100 մարզիկ Հայաստանի բոլոր մարզերից ու Լեռնային Ղարաբաղից:
Հայաստանի չեմպիոններ դարձան Արմեն Չոմարյանը (55 կգ ք/կ, ԲԿՄԱ), Վահան Ջուղարյանը (60 կգ ք/կ, Գյումրի), Սասուն Ղամբարյանը (66 կգ ք/կ, Երևան), Վարշամ Բորանյանը (74 կգ ք/կ, ԲԿՄԱ), Արթուր Շահինյանը (84 կգ ք/կ, ԲԿՄԱ), Արթուր Ալեքսանյանը (96 կգ ք/կ, ԲԿՄԱ) և Վաչիկ Եղիազարյանը (120 կգ ք/կ, Երևան):
Առաջնությունից հետո կձևավորվի հավաքականը, որը փետրվարի 3-ից կանցկացնի այս տարվա առաջին ուսումնամարզական հավաքը Երևանում և կմեկնի Աշխարահի գավաթի առաջնությանը, որը կանցնի փետրվարի 17-20-ը Մինսկում (Բելառուս): Մինչ Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը, որը տեղի կունենա Դորտմունդում (Գերմանիա) մարտի 29-ից ապրիլի 3-ը, հավաքականը ևս երկու հավաք կանցկացնի:
Ձյուդո. Մինչև 60 կգ քաշային կարգում 2009-ի աշխարհի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը 4 մենամարտերից երեքում հաղթանակ է տարել: Երրորդ տեղի համար պայքարում նա հաղթել է Դավիթ Ասումբանիին (Վրաստան) և նվաճել բրոնզե մեդալ:
Նույն քաշային կարգում Գոռ Հարությունյանը նույնպես անցկացրել է 4 մենամարտ, բայց երկուսում պարտվել է և զբաղեցրել 7-րդ տեղը:
Մինչև 66 ք/կ-ում 2010-ի աշխարհի գավաթակիր Արմեն Նազարյանը 5 մարտերից 3-ում հաղթանակ է տարել, իսկ 2-ում` պարտություն: Նազարյանը զբաղեցրել է 5-րդ տեղը:
Աշխարհի գավաթից հետո հավաքականի հիմնական անդամները փետրվարին մասնակցելու են տարբեր միջազգային մրցաշարերի: Բոլոր մրցաշարերը վարկանիշային են՝ խաղարկվելու են Լոնդոնի օլիմպիական խաղերի միավորներ
Թենիս. Հունվարի 31-ին ATP-ն (Թենիսի միջազգային ասոցիացիան) հրապարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների հերթական վարկանիշային ցուցակը: Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը նախորդ վարկանիշի համեմատ առաջ է անցել 2 հորիզոնականով և 1655 միավորով զբաղեցնում է 19-րդ տեղը:
ATP վարկանիշում առաջին տեղը զբաղեցնում է Ռաֆայել Նադալը (Իսպանիա) 12390 միավորով, երկրորդ տեղը` Ռոջեր Ֆեդերերը (Շվեյցարիա) 7965 միավորով, իսկ երրորդ տեղը` Նովակ Ջոկովիչը (Սերբիա) 7880 միավորով:
Դավիթ Նալբանդյանը բավականին խնդիրներ ունեցավ Սանտյագոյում ընթացող Movistar Open-2011-ի մրցաշարի մեկնարկային ռաունդում:
Առաջին խաղում Նալբանդյանը խաղացել է արգնետինացի Կարլոս Բերլոկի հետ: Նալբանդյանը կոտրեց մրցակցի դիմադրությունը միայն երրորդ՝ վճռական սեթում՝ հաղթելով 6:2, 2:6, 6:2 հաշվով: Հանդիպումը շարունակվել է 1 ժամ 57 րոպե: Այդ հաղթանակը երկրորդը դարձավ 2005թ. մրցաշարի չեմպիոնի համար, հաղորդում է gotennis.ru-ն: Ներկա մրցումների երկրորդ շրջանում Նալբանդյանը կհանդիպի Օրասիո Սեբալյոսի հետ:

Победителем турнира с 9 очками стал Хикару Накамура (США), на 2 месте с 8,5 очками Вишванатан Ананд (Индия).
В турнире В Габриель Саркисян с 7,5 очками завершил свое выступление на 5 месте. Победителем стал Люк МакШейн (Англия), на счету которого 8,5 очка.
19-летний Роберт Оганнисян стал чемпионом Армении по шахматам. В 11 турах Оганнисян уступил лишь в одном, проиграв Арману Пашикяну, в четырех партиях поделил очки с соперниками, а в 6 – одержал победы и с 8 очками стал чемпионом. Самвел Тер-Саакян был вторым, а Завен Андриасян – третьим.
После завершения чемпионата Армении прошел чемпионат страны по быстрым шахматам, и чемпионом стал Тигран Петросян, который набрал 6,5 очка. Грант Мелкумян уступил Петросяну лишь 0,5 очка и завоевал серебряную медаль. На третьем месте Айк Варданян тоже с 6 очками.
День спустя Петросян стал и чемпионом Армении по версии Фишера (Шахматы-960). На первом чемпионате Армении по этой версии Петросян поделил 1-2 места с Арманом Пашикяном, оба шахматиста набрали 7 очков, но Петросян стал победителем по дополнительным результатам. 3 место занял Завен Андрисян с 6 очками.
Футбол: FIFA опубликовала очередной рейтинг-лист национальных сборных. Национальная сборная Армении опустилась на 2 строки и занимает 62 место с 514 очками.
Соперники сборной Армении в групповом этапе чемпионата Европы занимают следующие места: Россия поднялась на 12 место, Словакия осталась на 20 месте, Ирландия – на 35, Македония поднялась на 79 место, а Андорра, как и прежде, на 202 месте.
Тренерский штаб сборной Армении по футболу под руководством Вардана Минасяна огласил состав сборной Армении, которая будет готовиться к товарищескому матчу против сборной Грузии. Матч состоится 9 февраля в городе Лимасол (Кипр) на стадионе “Цирион” в 17:00 по ереванскому времени. Это подготовительный матч перед игрой отборочного турнира EURO-2012 против сборной России.
Сборные Армении и Грузии сыграли 4 раза, в двух победы одержали грузинские футболисты, один раз сборная Армении, а один матч завершился вничью.
В штаб-квартире УЕФА в Ньоне состоялась жеребьевка группового этапа отборочного цикла ЧЕ-2011-2013 среди молодежи. Сборная Армении попала в 3 группу, где ее соперниками будут сборные Чехии, Уэльса, Черногории и Андорры.
Президент ФФА Рубен Айрапетян прокомментировал слухи о продаже матча Армения – Россия, которую распространили несколько армянских СМИ: “Мы все знаем, что сейчас у нас сильная национальная команда, и играют футболисты, у которых чувствуется жажда побед, сплоченность. И сейчас, когда у нас появился шанс преодолеть групповой этап EURO-2012, появились люди, которые, заявляя о “продаже” футбольного матча, хотят опозорить нашу страну и Федерацию футбола. Наши футболисты не способны на такой шаг. Я люблю свою страну и сборную, и лично президент РА потребовал от меня победы в матче против России”.
Айрапетян считает, что сборная России не из слабых команд, которая бы боялась уступить и думала о “продаже” игры. Просто некоторые люди привыкли критиковать успехи, даже тогда, когда наша сборная начала побеждать. Ведь они, таким образом, создают напряженность среди футболистов, что может привести к ошибкам во время игры”, – сказал Айрапетян.
Он заверил, что федерация делает все, чтобы усилить состав сборной, особенно в матче против сборной России. Ведутся переговоры о приобретении футболиста армянского происхождения из Нидерландов Араза Озбилиса, который играет в “Аяксе”: “Футболист, по всей вероятности, сыграет в нашей команде, но сейчас обдумывает и предложение сборной Голландии. Если он примет наше предложение, то выйдет на поле уже в матче с Россией ”, – заявил глава ФФА.
ФК “Киликия” не будет участвовать в Высшей Лиге и Кубке Армении в 2011 году. Такое решение было принято руководством футбольного клуба из-за финансовых проблем. Федерация футбола Армении приняла заявление клуба об отказе, и таким образом на этих турнирах выступят 8 команд – “Пюник”, “Бананц”, “Улисс”, “Мика”, “Импульс”, “Гандзасар”, “Ширак” и “Арарат”.
По дополнительной жеребьевке стало ясно, что в 1/4 финала “Ширак” сыграет против “Пюника”, а “Арарат” – против “Улисса”. Остальные две пары будут “Бананц” – “Гандзасар” и “Мика” – “Импульс”.
Защитник сборной Армении Роберт Арзуманян подписал контракт с польским клубом “Ягеллония” (Белосток). Футболист будет представлять цвета клуба до 2014 года.
А футболист молодежной сборной Армении Левон Айрапетян подписал контракт с другим польским клубом ”Лехия” (Гданьск). Контракт подписан на полгода, с условием продления еще на 3 сезона.
23-летний форвард сборной Армении Юрий Мовсисян успешно прошел медицинское обследование в Германии и поставил подпись под личным контрактом с ФК «Краснодар». Срок соглашения рассчитан на 3,5 года, то есть до конца сезона 2013-1014.
Донецкий “Шахтер” вышел в полуфинал турнира клубов из Восточной Европы и Скандинавии Copa del Sol, который проходит в испанском городе Марбелья.
Матч против ФК “Нордшелланд” (Фарум, Дания) завершился со счетом 3:1 в пользу “Шахтера”. Первый гол в составе донецкой команды забил полузащитник сборной Армении Генрих Мхитарян. Он в этой игре был очень активен и был признан лучшим игроком “Шахтера” в этом матче. В полуфинале 4 февраля “Шахтер” сыграет против “Русенборга” (Норвегия).
Бокс:Менеджер Вика Дарчиняна Элиас Нассар утверждает, что в ближайшее время WBC санкционирует матч-реванш Дарчиняна с Абнером Маресом. Бой может быть назначен на один из последних месяцев этого года. Протест, который подала команда Дарчиняна, направлен против рефери Роберта Ховарда и одного из боковых судей. В письменном заявлении говорится, что Марес нанес около 20 ударов ниже пояса, причем 14 из них были направлены в паховую область. Поединок проходил в рамках турнира легчайшего веса и Дарчинян проиграл по очкам.
Нассар сообщил, что промоутер боксера Гари Шоу получил информацию от официального представителя WBC о том, что WBC готово удовлетворить просьбу команды Дарчиняна о повторном поединке с Маресом.
Нассар также отметил, что команда Дарчиняна собирается заключить профессиональный контракт с еще одним армянским боксером Азатом Оганнисяном.
Сам боксер в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net подтвердил свой переход в профессиональный бокс. “В любительском боксе я достиг неплохих результатов и решил показать себя и на профессиональном ринге, который дает больше возможностей и славу. Моими услугами были заинтересованы несколько промоутерских компаний, которые видели видеозаписи моих поединков. Но я предпочтение дал команде Дарчиняна, поскольку хорошо знаю его”,- сказал Оганнисян.
На очередном заседании комитета EUBC (Европейской конфедерации бокса), которое прошло в Стамбуле, было принято решение, что отныне чемпионаты мира и Европы по боксу будут проходить в один и тот же год. До этого чемпионаты мира проходили в нечетные годы, а чемпионаты Европы – в четные.
В 2011 году для проведения чемпионата Европы заявки подали Турция и Болгария. Провести чемпионат в своей стране получила право Национальная федерация бокса Болгарии. Чемпионат пройдет 10-19 июня.
А армянские боксеры находятся в городе Абовян, где проводят учебно-тренировочные сборы. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении Рафаэль Меграбян сказал, что эти сборы помогут подготовиться к международному турниру, который состоится 15-20 февраля в Болгарии.
“Я пока не определился, каким составом отправимся в Болгарию, но сейчас в Абовяне тренируются 22 спортсмена, в том числе и молодые боксеры. В конце сборов будут ясны имена тех, кто представит Армению в Болгарии”, – сказал Меграбян.
Борьба: 27-30 января в спортивном зале “Динамо” состоялся чемпионат Армении по вольной и греко-римской борьбе, в котором принимали участие борцы из всех регионов Армении и Нагорного Карабаха.
Чемпионами Армении стали по вольной борьбе стали Мигран Джабурян (в/к 55), Ашот Тертерян (в/к 60), Жирайр Оганнисян (в/к 66), Муса Муртазалиев (в/к 74), Хаджимурад Магомедов (в/к 84), Эдгар Енокян (в/к 96) и Руслан Басиев (в/к 120).
А среди греко-римских борцов сильные оказались Армен Чомарян (в/к 55, ЦСКА), Ваан Джугарян (в/к 60, Гюмри), Сасун Гамбарян (в/к 66, Ереван), Варшам Боранян (в/к 74, ЦСКА), Артур Шагинян (в/к 84, ЦСКА), Артур Алексанян (в/к 96, ЦСКА) и Вачик Егиазарян (в/к 120, Ереван).
Дзюдо: 29-30 января в Тбилиси прошел розыгрыш Кубка мира по дзюдо. В составе сборной Армении выступили 12 спортсменов.
В весовой категории до 60 кг бронзовый медалист мира 2009 года Оганнес Давтян из четырех поединков одержал победы в трех. В борьбе за третье место армянский дзюдоист победил Давида Асумбани (Грузия) и завоевал бронзовую медаль.
После Кубка мира основные члены сборной в феврале примут участие в разных международных турнирах. Все турниры рейтинговые, на них будут разыгрываться очки на лондонские Олимпийские игры.
Теннис: АTP опубликовал очередной рейтинг-лист сильнейших теннисистов мира. Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян, по сравнению с предыдущим рейтингом, прогрессировал на 2 строки и с 1655 очками занимает 19 место.
А день спустя Налбандян стартовал в турнире Movistar Open-2011 в Сантьяго. В первой игре турнира Налбандян играл со своим соотечественником Карлосом Берлоком. Налбандян сломил сопротивление соперника лишь в третьем – решающем сете, победив со счетом 6:2, 2:6, 6:2. Встреча продолжалась 1 час 57 минут. Эта победа стала для чемпиона итогового турнира 2005 года второй, одержанной в двух проведенных матчах с соперником.
Во втором круге нынешних соревнований Налбандяну предстоит сразиться с еще одним своим соотечественником Орасио Себальосом.