(?)2010-ը Հայաստանի հավաքականն ավարտեց Սլովակիայի և Անդորրայի հավաքականների նկատմամբ տարած հաղթանակներով, և բոլոր սկսեցին հավատալ, որ հավաքականն ի զորու է հաղթահարել EURO-2012-ի խմբային փուլը: Ինչպե՞ս եք գնահատում մեր հավաքականի շանսերը:
(!)Հենրիխ. Դեռ վաղ է խոսել Հայաստանի հավաքականի շանսերի մասին, կարող եմ ասել միայն, որ յուրաքանչյուր խաղում մենք դաշտ ենք գուրս գալիս հաղթելու համար: Եվ շատ լավ է, որ վերջին խաղերում մենք հաղթանակ ենք տարել: Մենք կարող էինք մեր արխիվում ավելի շատ միավորներ ունենալ 4 խաղերի արդյունքում, բայց ժամանակ դեռ կա և տեսնենք, թե ինչ կհաջողվի մեզ այս տարի: Հուսով եմ, որ կկարողանանք ավելի լավ հանդես գալ:
Ռոբերտ. Կարծում եմ, որ 2010-ը մենք լավ ավարտեցինք: Իհարկե, եղել են խաղեր, որտեղ մենք կարող էինք սխալներ թույլ չտալ և ավելի շատ միավորներ վաստակել: Բայց մեր խմբում հանդես են գալիս ուժեղ թիմեր, և այն, որ մենք կիսում ենք 2-3-րդ տեղերը Իռլանդիայի և Սլովակիայի հավաքականների հետ, շատ լավ արդյունք է: Աստված տա, որ մենք հայտնվենք ԵԱ եզրափակիչ փուլում:
(?)Փետրվարին մեր հավաքականը Կիպրոսում կանցկացնի հավաքներ և ընկերական խաղում կմրցի Վրաստանի հավաքականի դեմ: Ի՞նչ կտա այդ խաղը մեր հավաքականին:
(!)Հենրիխ. Դե, ընկերական խաղը կօգնի մարզիչին որոշել այս տարվա լավագույն կազմը և ծանոթանալ խաղացողների հնարավորությունների հետ: Կարող եմ ասել, որ ամեն ինչ մարզիչի ձեռքերում է, և լավ ռազմավարության դեպքում մենք կարող ենք ցույց տալ լավագույն խաղ և հասնել արդյունքի:
Ռոբերտ. Յուրաքանչյուր ընկերական խաղ կարևոր է հավաքականի համար, և այն օգնում է ֆուտբոլիստներին ավելի լավ ճանաչել միմյանց, ուղղել սխալները և պատրաստվել արդեն ստուգողական խաղերին: Ի տարբերություն ակումբների, որտեղ ֆուտբոլիստները մարզվում են և իրար հետ խաղում ամեն օր, հավաքականի խաղացողները հանդիպում են տարեկան 5-6 անգամ, ընկերական խաղերն օգնում են հասնել լավ արդյունքների:
(?)Մարտին Հայաստանի հավաքականը կխաղա B խմբի առաջատար Ռուսաստանի հավաքականի հետ, ի՞նչ կարող եք ասել մրցակիցների և նրանց խաղի մասին:
(!)Հենրիխ. Ես դիտել եմ Ռուսաստանի հավաքականի խաղերի մի քանի տեսագրություններ և կարող եմ ասել, որ դա շատ լավ թիմ է, բայց մենք ամեն ինչ կանենք լավ հանդես գալու և հաղթելու համար:
Ռոբերտ. Նույն ոգևորությունը, որը մենք ունենք 2010-ին, կլինի նաև Ռուսաստանի հավաքականի դեմ խաղում: Մնում է միայն, որպեսզի ֆուտբոլիստները վնասվածքներ չունենան և մենք լավ մարզավիճակում լինենք: Ռուսաստանի հավաքականը շատ ուժեղ թիմ է և մեր խմբի առաջատարներից մեկը, բայց մենք կխաղանք միայն հանուն հաղթանակի:
(?)Ֆուտբոլիստները տարբեր կերպ են արտահայտում իրենց զայրույթը պարտությունից հետո, ինչպե՞ս եք վերաբերվում 3 միավորի կորստին:
(!)Հենրիխ. Ես վերլուծում եմ խաղը, և ինքս փորձում եմ պարտության պատճառները գտնել, իհարկե, ժամանակ առ ժամանակ չարանում եմ, բայց փորձում եմ հանգիստ և դրական լինել: Նայում եմ առաջ և փորձում ուղղել սխալները:
Ռոբերտ. Լինում է, որ չարանում եմ ինքս ինձ վրա, բայց ամեն ինչ մի քանի րոպեից անցնում է: Օրինակ, մակեդոնացիների դեմ խաղից հետո, երբ խաղն ավարտվեց ոչ ոքի, ես բարկությունից քիչ մնաց կոտրեմ ապակին: Բայց դա ֆուտբոլ է, և ամեն ինչ կարող է տեղի ունենալ:
(?)Դուք աշխատել եք տարբեր մարզիչների հետ, ի՞նչ եք սովորել նրանցից և, եթե կարող եք, համեմատեք նրանց:
(!)Հենրիխ. Ես իսկապես աշխատել եմ տարբեր մարզիչների հետ և շատ բան եմ սովորել նրանցից: Չեմ կարող նրանց համեմատել, քանի որ բոլորն ունեն իրենց առանձնահատկությունները, և կարծում եմ, նրանք դրանով են տարբերվում իրարից:
Ռոբերտ. Ես աշխատել եմ շատ մարզիչների հետ ինչպես ակումբներում, այնպես էլ հավաքականում, և նրանք բոլորն ինձ շատ բան են տվել: Ֆրանսիացի մարզիչ Բերնար Կազոնին ինձ հնարավորություն է տվել խաղալ Հայաստանի հավաքականի կազմում, և ես նրան շատ եմ սիրում: Ֆուտբոլիստները միշտ սիրում են այն մարզիչներին, որոնք նրանց տեղ են տալիս հիմնական կազմում:
(?)Դուք խաղացել եք տարբեր մարզադաշտերում, իսկ կա՞ ձեզ համար ինչ-որ յուրահատուկ մարզադաշտ:
(!)Հենրիխ. «Շախտյորի» մարզադաշտը` «Դոնբաս Արենան»:
Ռոբերտ. «էյնդհովենի ՊՍՎ» մարզադաշտը, որտեղ ես անցկացրել եմ երկրորդ խաղը Հայաստանի հավաքականի կազմում պաշտոնական խաղերում, և նման մեծ մարզադաշտում դեռ չէի խաղացել: Իհարկե, հետո շատ անգամներ դուրս եմ եկել նման մեծ դաշտ, բայց այն, ինչ քո կյանքում տեղի է ունենում առաջին անգամ, հիշվում է միշտ:
(?)Հիշո՞ւմ եք աշխարհի առաջին առաջնությունը, որին հետևել եք, ո՞ր թիմին էիք երկրպագում:
(!)Հենրիխ. Դա 1998-ին էր, ես երկրպագում էի Ֆրանսիայի հավաքականին:
Ռոբերտ. 1994-ի աշխարհի առաջնությունը, որը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ում: Այդ ժամանակ ես երկրպագում էի Գերմանիայի հավաքականին, որը քառորդ եզրափակիչում պարտվեց Բուլղարիայի հավաքականին: Հիշում եմ, որ նույնիսկ լաց եղա, քանի որ իմ սիրած թիմը դուրս մնաց հետագա պայքարից: Հետագայում իհարկե փոխվեցին իմ սիրած թիմերը, հիմա աշխարհի ուժեղագույն հավաքականն աշխարհի գործող չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականն է, ընդհանրապես ես սիրում եմ գեղեցիկ ֆուտբոլ:
(?)Առաջին անգամ ե՞րբ եք մարզադաշտում ֆուտբոլ դիտել:
(!)Հենրիխ. 1996-ին դիտել եմ Գերմանիայի հավաքականի խաղը:
Ռոբերտ. Հայաստանի հավաքականի գրեթե բոլոր խաղերը դիտել եմ մարզադաշտում:
(?)Անվանեք երկու իրեր, առանց որոնց չեք կարող դիմանալ կյանքում:
(!)Հենրիխ. Գնդակ և խաղակոշիկներ:
Ռոբերտ. Ինտերնետ և հեռախոս:
(?)Եթե դուք գիրք գրեիք ձեր ֆուտբոլային կյանքի մասին, ինչպե՞ս կանվանեիք այն:
(!)Հենրիխ. Այդ մասին երբեք չեմ մտածել և հետևաբար չեմ կարող պատասխանել այդ հարցին:
Ռոբերտ. Այն ամենն, ինչին հասել եմ կյանքում և ֆուտբոլի մեջ, ինձ դժվարությամբ է տրվել: Չգիտեմ, բայց եթե երբևէ գիրք գրեմ, հավանաբար կանվանեմ «Դժվարություններով լի ճանապարհ» (ծիծաղում է):
(?)Ո՞ր ֆիլմում կցանկանայիք հանդես գալ գլխավոր դերում:
(!)Հենրիխ. Երբեք չեմ երազել ֆիլմում նկարահանվելու մասին:
Ռոբերտ. Եթե նման հնարավորություն ընձեռվեր, ապա կցանկանայի նկարահանվել ռոմանտիկ ֆիլմում Ջեսիկա Ալբայի հետ:
(?)Ի՞նչ պետք է միշտ լինի ձեր սառնարանում:
(!)Հենրիխ. Այն, ամենագլխավորը, պետք է միշտ միացած լինի (ծիծաղում է), և նրա մեջ պետք է լինի համեղ ուտելիք:
Ռոբերտ. Ջուր, ես չեմ կարող առանց սառը ջրի:
(?)Ավարտեք նախադասությունը. «Յուրաքանչյուր պարտությունից հետո…»
(!)Հենրիխ. Վերլուծում եմ իմ խաղը և գնահատում այն:
Ռոբերտ. Ես տխրում եմ:
(?)Դավիթ Վիլյան Հարավային Աֆրիկայում ասել է, որ ֆուտբոլը սպորտի ունիվերսալ տեսակ է և սազում է ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց, և հատկապես ընդգծել է կին երկրպագուների դերը: Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ են օգնում նրանք Հայաստանի հավաքականի խաղերի ժամանակ:
(!)Հենրիխ. Խաղի ժամանակ մենք տրիբունաներին չենք նայում և չենք տեսնում, թե որքան երկրպագու կա այնտեղ, գլխավորը, որպեսզի մարզադաշտը լիքը լինի:
Ռոբերտ. Իհարկե, հաճելի է, երբ կանայք հետաքրքրվում են ֆուտբոլով և երկրպագում են մեզ, բայց խաղի ժամանակ մենք չենք նայում տրիբունաներին: (?)2010-ի ֆուտբոլի աշխարհայի առաջնությունում միայն երեք հավաքականների կազմում են խաղացել այդ երկրների առաջնություններում հանդես եկած ֆուտբոլիստներ: Ո՞ր երկրների:
(!)Հենրիխ. Հայաստանի հավաքականը (Իրականում Հայաստանի հավաքականը դեռ երբեք հանդես եկել ԱԱ-ում` խմբ. դիտ.)
Ռոբերտ. Գերմանիա, Անգլիա և Իտալիա:
(?)ԱԱ-ում Իսպանիան խփել է 8 գնդակ, և աչքի են ընկել 3 ֆուտբոլիստներ: Կարո՞ղ եք ասել նրանց անունները:
(!)Հենրիխ. Ինյետսա, Վիլյա և Պույոլ:
Ռոբերտ. Դավիթ Վիլյան խփել է 5 գնդակ, Անդրես Ինյեստա, իսկ Կառլես Պույոլն աչքի է ընկել Գերմանիայի հավաքականի դեմ խաղում: Այդ ժամանակ ես «Ռանդերսի» հետ հավաքի էի մասնակցում, և մենք միասին ենք դիտել խաղը: Ես ասացի, որ խաղը կավարտվի 1:0 հաշվով հօգուտ իսպանացիների, և աչքի ընկավ Խավին:
(?)Ի՞նչ ես անելու 2011-ի հոկտեմբերի 11-ին (այդ օրը Հայաստանի հավաքականն անցկացնելու է վերջին խաղը ԵԱ խմբային փուլում Իռլանդիայի հավաքականի դեմ):

(?)2010 год сборная Армении завершила победами над сборными Словакии и Андорры, и все стали верить, что сборной под силу преодолеть групповой этап EURO-2012. Как вы оцениваете шансы нашей сборной?
(!)Генрих: Еще рано говорить о шансах сборной Армении, могу сказать лишь то, что в каждой игре мы выходим на поле, чтобы победить. И очень хорошо, что в последних играх мы одержали победы. Мы могли бы в своем архиве иметь больше очков в результате четырех матчей, но время еще есть и посмотрим, что удастся нам в этом году. Надеюсь, сможем выступить еще лучше.
Роберт: Думаю, что 2010 год мы завершили хорошо. Конечно, были игры, где мы могли бы не допускать ошибок и заработать больше очков. Но в нашей группе выступают сильные команды, и то, что мы делим 2-3 места со сборными Ирландии и Словакии, очень хороший результат. Дай Бог, чтобы мы оказались в финальной стадии ЧЕ.
(?)В феврале наша сборная на Кипре проведет сборы и в товарищеском матче сразится против сборной Грузии. Что даст эта игра нашей сборной?
(!)Генрих: Ну, товарищеский матч поможет тренеру определиться с оптимальным составом этого года и познакомиться с возможностями игроков. И могу сказать, что все в руках тренера, и в случае хорошей стратегии мы сможем показать лучшую игру и достичь результата.
Роберт: Каждый товарищеский матч важен для сборной, и он помогает футболистам узнать друг друга лучше, исправить ошибки и подготовиться уже к контрольным матчам. В отличие от клубов, где футболисты тренируются и играют вместе каждый день, игроки сборной встречаются 5-6 раз в год, товарищеские матчи помогают достичь хороших результатов.
(?)В марте сборная Армении сыграет с лидером группы В – со сборной России, что можете сказать о сопернике и об их игре в целом?
(!)Генрих: Я видел несколько видеозаписей матчей сборной России и могу сказать, что это очень хорошая команда, но мы сделаем все, чтобы сыграть достойно и победить.
Роберт: То вдохновение, которое было у нас в 2010 году, будет и в матче против сборной России. Остается только, чтобы у футболистов не было травм, и мы были бы в хорошей форме. Сборная России очень сильная команда и один из лидеров нашей группы, но мы будем играть только ради победы.
(?)Футболисты по-разному выражают свою злость после поражения, как вы реагируете на потерянные 3 очка?
(!)Генрих: Я анализирую игру, и сам пытаюсь найти причины поражения, конечно время от времени и злюсь, но стараюсь быть спокойным и позитивным. Смотрю вперед и пытаюсь исправить ошибки.
Роберт: Бывает, что злюсь на себя, но все проходит через несколько минут. Например, после матча против македонцев, когда игра завершилась вничью, я от ярости чуть не разбил стекло. Но это футбол, и все может произойти.
(?)Вы работали с разными тренерами, чему научились у них и, если можете, сравните их.
(!)Генрих: Я на самом деле работал с разными тренерами и очень многому научился у них. Не могу их сравнивать, поскольку все имеют свои особенности, и думаю, этим они и отличаются друг от друга.
Роберт: Я работал со многими тренерами, как в клубах, так и в сборной, и все они дали мне очень многое. Французский тренер Бернар Казони дал мне возможность играть в составе сборной Армении, и я его очень люблю. Футболисты всегда любят тех тренеров, которые дают им место в основном составе.
(?)Вы играли на разных стадионах, а есть ли какой-то особенный для вас стадион?
(!)Генрих: Домашний стадион “Шахтера”- “Донбасс Арена”.
Роберт: Стадион “ПСВ Эйндховена”, где я провел вторую игру в составе сборной Армении в официальных матчах, и на таком большом стадионе еще не играл. Конечно же, потом не раз выходил на такое большое поле, но то, что случается в твоей жизни впервые, запоминается навсегда.
(?)Помните первый чемпионат мира, за которым следили, и за какую команду болели?
(!)Генрих: Это было в 1998 году, я болел за сборную Франции.
Роберт: Чемпионат мира 1994 года, который прошел в США. Тогда я болел за сборную Германии, которая проиграла в 1/4 финала сборной Болгарии. Помню, я даже плакал, поскольку моя любимая команда выбыла из дальнейшей борьбы. Затем, конечно, изменились мои любимые команды, сейчас сильная сборная мира – это действующий чемпион мира сборная Испании, а вообще я люблю красивый футбол.
(?)Когда вы впервые смотрели футбол на стадионе?
(!)Генрих: В 1996 году смотрел игру сборной Германии.
Роберт: Почти все игры сборной Армении я смотрел на стадионе, начиная с первого после обретения Арменией независимости матча.
(?)Назовите две вещи, без которых не можете обойтись в повседневной жизни?
(!)Генрих: Мяч и бутсы.
Роберт: Интернет и телефон.
(?)Если бы вы написали книгу о своей футбольной жизни, как бы ее назвали?
(!)Генрих: Об этом я никогда не думал и, соответственно, не могу ответить на этот вопрос.
Роберт: Все, чего я добивался в жизни и в футболе, мне давалось с трудом. Не знаю, но если когда-нибудь напишу книгу, наверное, назову ее “Дорога, полная трудностей” (смеется).
(?)В каком фильме вы бы хотели сыграть главную роль?
(!)Генрих: Никогда не мечтал сниматься в кино.
Роберт: Если бы представилась такая возможность, то я хотел бы сняться в романтическом фильме с Джессикой Альбой.
(?)Что всегда должно быть в вашем холодильнике?
(!)Генрих: Он, самое главное, должен быть включен (смеется), и в нем должна быть вкусная еда.
Роберт: Вода, я не могу без холодной воды.
(?)Завершите предложение «После каждого поражения…»
(!)Генрих: Анализирую свою игру и оцениваю ее.
Роберт: Мне грустно.
(?)Давид Вилья во время чемпионата мира в Южной Африке сказал, что футбол – универсальный вид спорта и подходит как мужчинам, так и женщинам, и особенно подчеркнул роль болельщиц. По-вашему, насколько помогают они во время игры сборной Армении?
(!)Генрих: Во время игры мы не смотрим на трибуны и не видим, сколько болельщиц на трибунах, главное, чтобы стадион был переполнен.
Роберт: Конечно, приятно, когда женщины интересуются футболом и болеют за нас. Но во время игры мы не смотрим на трибуны.
(?)На чемпионате мира по футболу 2010 года лишь в составах трех сборных играли футболисты, выступавшие на чемпионатах этих стран… Каких?
(!)Генрих: Сборная Армении (На самом деле сборная Армении пока еще никогда не выступала на ЧМ – прим. ред.).
Роберт: Германия, Англия и Италия.
(?)На ЧМ сборная Испании забила 8 мячей, и отличились 3 футболиста. Можете назвать их имена?
(!)Генрих: Иньеста, Вилья и Пуйол.
Роберт: Давид Вилья забил 5 мячей, Андрес Иньеста. А Карлес Пуйол отличился в матче против сборной Германии. Я тогда с “Рандерсом” был на сборах, и мы смотрели этот матч все вместе. Я сказал, что матч закончится со счетом 1:0 в пользу испанцев и отличится Хави.
(?)Что будете делать 11 октября 2011 года (в этот день сборная Армении проведет последний матч в групповом этапе ЧЕ против сборной Ирландии)?
(!)Генрих: Наверное, буду отмечать победу нашей сборной и выход в финальную стадию чемпионата Европы.
Роберт: Это будет последний матч группового этапа против Ирландии и, надеюсь, что мы выйдем в плей-офф и у нас будет повод порадоваться.