2011թ. Հայաստանի ազգային արխիվը նոր սարքավորումներ ձեռք կբերի փաստաթղթերի թվայնացման համար: Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը, ժամանակակից տեխնիկան, որ ձեռք կբերվի Անգլիայում, Գերմանիայում կամ Ռուսաստանում, թույլ կտա ավարտել թղթե արխիվների թվայնացումն առաջիկ 10 տարում:
Այսօրվա դրությամբ ազգային արխիվում պահվում է շուրջ 350 մլն փաստաթուղթ: «2010թ. մենք ընդամենը 8 հազար փաստաթուղթ ենք թվայնացրել սովորական սքաներների միջոցով: Երբ մենք անհրաժեշտ տեխնիկա կունենանք, կկարողանանք թվայնացնել նույն քանակը 2 օրում»,-ասել է Վիրաբյանը: Ըստ նրա, տեխնիկայի ձեռք բերման համար անհրաժեշտ գումարը՝ 40 հազար դոլար, հատկացրել է ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանը: Բացի այդ, 2010թ. թվայնացվել է 471 վավերագրական ֆիլմ, ևս 400-ը՝ 2009-ին: Մնացած 1129 փաստագրական ֆիլմերը կթվայնացվեն 2 տարվա ընթացքում:
2010թ. ընթացքում ՀԱԱ-ին մշտական պահպանման համար հանձնվել է 41 հազար 711 գործ և ևս 30 հազար գործ՝ 50 տարի ժամկետով պահպանման համար: Նախորդ տարի արխիվ է դիմել 25 հազար քաղաքացի, որոնցից 21 հազարը դրական պատասխան են ստացել, իսկ մնացած 4 հազարը՝ ստացել են անհրաժեշտ խորհրդատվություն:

В 2011 году Национальный архив Армении приобретет новое оборудование для оцифровки документов. Как сообщил в ходе встречи с журналистами директор Национального архива Аматуни Вирабян, современная техника, которую планируется приобрести в Англии, Германии или России, позволит завершить процесс оцифровки бумажных архивов в ближайшие 10 лет.
На сегодняшний день НАА содержит порядка 350 млн документов. “За 2010 год мы оцифровали лишь 8 тыс. документов при помощи обычных сканеров. Когда у нас будет необходимая техника, мы сможем оцифровать такое же количество за 2 дня”, – сказал Аматуни Вирабян. По его словам, средства на приобретение техники – $40 тыс. – предоставил экс премьер-министр Армении Армен Саркисян. Кроме этого в 2010 году был оцифрован 471 документальный фильм, еще 400 фильмов было оцифровано в 2009 году. Оставшиеся 1129 документальных фильмов планируется оцифровать в течение 2 лет.
В течение 2010 года на вечное хранение НАА было передано 41 тыс. 711 дел и еще 30 тыс. дел – на временное хранение сроком на 50 лет. В НАА за минувший год обратились 25 тыс. граждан, 21 тыс. из которых получили положительный ответ, а остальные 4 тыс. получили необходимую консультацию.