Երեխաների հանդեպ կիբերհանցագործությունների կանխման անվճար թեժ գիծը հասանելի է Հայաստանի ողջ տարածքում` 241580 կամ 080061111 հեռախոսահամարներով: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել Հայ օգնության հիմնադրամի Երեխաների աջակցության կենտրոնի տնօրեն Միրա Անտոնյանը: Նրա խոսքով` ծանր իրավիճակում հայտնված երեխաների համար թեժ գիծը գործում է սկսած 2005 թվականից, սակայն ժամանակի ընթացքում նոր սպառնալիքներ են հայտնվում: Այդպես, վերջին 2 տարիների ընթացքում երեխաները սկսել են բջջային հեռախոսով վիրավորական բովանդակությամբ հաղորդագրություններ կամ անծանոթ մարդկանց հետ հանդիպելու հրավերներ ստանալ:
Ինչպես մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, Microsoft-ի տվյալների համաձայն, աշխարհում դեռահասների 75% Ինտերնետով ծանոթանալու առաջարկներ են ստանում անծանոթներից, և 37% արձագանքում են այդ առաջարկներին, ընդ որում` նրանցից 10% իրական վտանգի են ենթարկվում:

8 Февраль 2011 - 13:49 AMT
Бесплатная горячая линия по предотвращению киберпреступлений в отношении детей доступна по всей территории Армении по номерам 241580 или 080061111. Об этом сообщила журналистам директор Центра содействия детям Фонда армянской помощи Мира Антонян. По ее словам, горячая линия для детей, оказавшихся в тяжелой ситуации, действует с 2005 года, однако со временем появляются новые угрозы. Так, в последние 2 года дети стали получать по мобильному телефону сообщения оскорбительного содержания, или приглашение прийти на встречу с неизвестными людьми.
Как сказал в ходе пресс-конференции директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян, по данным Microsoft 75% подростков в мире получают предложения познакомиться от незнакомцев по Интернету, и 37% откликаются на эти предложения. При этом 10% из них подвергаются реальной опасности.