Փետրվարի 10-ին բացվում է Բեռլինի 61-րդ միջազգային կինոփառատոնը, որին առաջին անգամ իր մասնակցությունն է ցուցաբերում Հայաստանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունում, վերջինիս աջակցությամբ փառատոնին մասնակցում են «Ռոմանտիկները» նախագիծը (կինոռեժիսոր-սցենարիստներ Արեգ Ազատյանը և Շողիկ Թադևոսյանը), «Ժաննան և ձայները» ֆիլմը (պրոդյուսեր` Արմինե Աբրահամյան, ռեժիսոր` Միքայել Վաթինյան): Կինոփառատոնին կմասնակցի նաև Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասան Նարեկ Ներսիսյանը, որը նկարահանվել է ամերիկյան արտադրության «Այստեղ» ֆիլմում:
Հիշեցնենք, որ փառատոնին Հայաստանից որպես անկախ մասնակից հանդես կգա նաև ոչ պրոֆեսիոնալ կինոյի հայկական կենտրոնը (CANC): Վերջինս ներկայացրել է 5 ֆիլմ. Արտ Հովհաննիսյանի «Պապիկը» փաստագրական ֆիլմը (1 րոպե) և «Շուն, որը չէր սիրում շքերթ» (7 րոպե) ֆիլմը, Շավարշ Համբարձումյանի «Դաժան վեպ» (12 րոպե) անիմացիոն ֆիլմը, Մելինե Գրիգորյանի «Նրան, ով ինձ այդպես էլ չճանաչեց» (19 րոպե) ֆիլմը և Նարեկ Բեգլարյանի «Էժան Ձմեռ պապ» (5 րոպե) կատակերգությունը:
Փառատոնը կավարտի աշխատանքը փետրվարի 20-ին: «Բեռլինալեի» մրցութային ծրագրին մասնակցում է 22 ֆիլմ: Կինոփառատոնի ժյուրին գլխավորում է հայտնի դերասանուհի և ռեժիսոր Իզաբելլա Ռոսսելինին:

10 февраля в Берлине начинает работу 61-й международный кинофестиваль, в котором впервые примет участие и Армения. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Министерстве культуры РА, на фестивале при содействии министерства будут представлены проект «Романтики» (кинорежиссеры-сценаристы Арег Азатян и Шогик Тадевосян) и фильм «Жанна и голоса» (продюсер Армине Абрамян, режиссер Микаел Ватинян). В фестивале также примет участие актер Армянского государственного театра музкомедии им. А. Пароняна Нарек Нерсисян, который снялся в американской ленте «Здесь».
Напомним, что помимо официальной делегации на фестивале будет представлен и Армянский центр любительского кино (CANC). Последний покажет 5 лент: документальную ленту «Дедушка» (1 мин.) и фильм «Собака, которая не любила парад» (7 мин.) Арта Оганесяна, анимационную картину Шаварша Амбарцумяна «Жестокий роман» (12 мин.), фильм Мелине Григорян «Тому, кто меня так и не узнал» (19 мин.) и комедию Нарека Бегларяна «Дешевый Дед Мороз» (5 мин.)
Фестиваль завершит работу 20 февраля. В международной программе «Берлинале» 22 картины. Жюри возглавляет известная актриса и режиссер Изабелла Роселини.