Փետրվարի 12-19-ը Չեխիայի Լիբերեց քաղաքում կանցկացվի Եվրոպայի երիտասարդական օլիմպիական ձմեռային 10-րդ փառատոնը: Մարզահանդեսին կմասնակցեն աշխարհամասի 49-ը երկրների օլիմպիական կոմիտեների պատվիրակություններ: Ծրագրում ընդգրկված է ութ մարզաձև ` լեռնադահուկային սպորտ, դահուկավազք, դահուկացատկ, դահուկային երկամարտ, հոկեյ, գեղասահք, բիաթլոն, սնոուբորդ:
Հայաստանի ներկայացուցիչներն իրենց ունակությունները կդրսևորեն չորս մարզաձևերում `գեղասահք, բիաթլոն, լեռնադահուկային սպորտ, դահուկավազք:
ՀՀ մարզական պատվիրակության գլխավոր հանձնակատարն է ՀԱՕԿ-ի ձմեռային օլիմպիական մարզաձևերի բաժնի պետ Հայկ Ջաղացպանյանը: Լիբերեց կմեկնեն նաև ՀԱՕԿ-ի ամառային օլիմպիական մարզաձևերի բաժնի պետ Գաբրիել Ղազարյանը, գեղասահորդներ Սլավիկ Հայրապետյանը,Մարթա Գրիգորյանը, բիաթլոնիստներ Արտուշ Մկրտչյանը, Գոհար Աբգարյանը, լեռնադահուկորդներ Սարգիս Գալստյանը, Եվա Պապոյանը, դահուկորդներ Հրաչիկ Սահակյանը, Թադևոս Պողոսյանը, Կատյա Գալստյանը, Լիլիթ Տոնոյանը:
Հայաստանի պատվիրակությունը մրցավայր կմեկնի փետրվարի 12-ին և հայրենիք կվերադառնա փետրվարի 18-ին, հաղորդում է ՀԱՕԿ մամլո ծառայությունը:

12-19 февраля в чешском городе Либерец пройдет 10 молодежный зимний Олимпийский фестиваль Европы. Примут участие делегации 49 Олимпийских комитетов. Медали разыграются в 8 видах спорта – горнолыжный и лыжный спорт, прыжки на лыжах, лыжное двоеборье, хоккей, фигурное катание, биатлон и сноуборд.
Армянские спортсмены выступят в 4 видах – в фигурном катании, биатлоне, горнолыжном и лыжном спорте. В фигурном катании Армению представят Славик Айрапетян и Марта Григорян, в биатлоне – Артюш Мкртчян и Гоар Абгарян, в горнолыжном спорте сразятся Саркис Галстян и Ева Папоян, а в лыжном – Грачик Саакян, Тадевос Погосян, Катя Галстян и Лилит Тоноян.
Армянскую делегацию возглавили руководитель отдела зимних Олимпийских видов спорта АНОК Айк Джагацпанян и руководитель отдела летних Олимпийских видов спорта Габриель Казарян. Делегация прибудет в Либерец 12 февраля и вернется в Ереване 18 февраля, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе АНОК.