Փետրվարի 10-20-ը անցկացվելիք «Բեռլինալե 2011» կինոփառատոնի բացումը կայացավ երեկ «Բեռլինալե» պալատի դահլիճում Կոեն եղբայրների «Հաստատակամություն» ֆիլմով: Երեկոն վարում էր դերասանուհի և հաղորդավարուհի Անկե Էնգելկեն, ասվում է փառատոնի պաշտոնական կայքում:
Որոշ լուրերի համաձայն` փառատոնի բացմանը պետք է ներկա լիներ նաև երգչուհի և դերասանուհի Մադոննան, սակայն նա այդպես էլ չներկայացավ, հայտնում է rian.ru-ն:
61-րդ անգամ անցկացվող կինոփառատոնին ներկայացված են ավելի քան 400 ֆիլմեր շուրջ 60 երկրներից, այդ թվում առաջին անգամ Հայաստանից: Գլխավոր`«Ոսկե արջ» մրցանակին կարժանանան ներկայացվածներից 16-ը: Հայաստանը նույնպես այս տարի իր մասնակցությունն է բերում փառատոնին` ներկայացնելով «Ռոմանտիկները» նախագիծը (կինոռեժիսոր-սցենարիստներ Արեգ Ազատյանը և Շողիկ Թադևոսյանը), «Ժաննան և ձայները» ֆիլմը (պրոդյուսեր` Արմինե Աբրահամյան, ռեժիսոր` Միքայել Վաթինյան): Կինոփառատոնին կմասնակցի նաև Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասան Նարեկ Ներսիսյանը, որը նկարահանվել է ամերիկյան արտադրության «Այստեղ» ֆիլմում:
Փառատոնի աշխատանքները կավարտվեն փետրվարի 20-ին: Կինոփառատոնի ժյուրին գլխավորում է հայտնի դերասանուհի և ռեժիսոր Իզաբելլա Ռոսսելինին:

Berlin’s 61st International Film Festival is rolling out the red carpet from February 10 to 20 to show around 400 films from almost 60 countries, including Armenia.
They include new forms of film, such as Wim Wenders’ 3D tribute to the choreographer Pina Bausch. The opening film promises a glamorous Hollywood atmosphere: the US Western with ten Oscar nominations, “True Grit,” by Ethan and Joel Coen with Oscar-winning actor Jeff Bridges in the leading role.
There are 16 entries, including 13 world premieres, in the official Berlinale competition for the Golden Bear for best film and the Silver Bears in additional categories. The majority of productions come from Europe, Latin America and the USA, according to Germany info.
Armenia, which is the first-timer at the Festival, represented “Romantics” project (director Areg Azatyan and script writer Shoghik Tadevosyan) and “Jeanne and Voices” movie (producer Armine Abrahamyan and director Mikael Vatinyan).