Փետրվարի 10-20-ը անցկացվելիք «Բեռլինալե 2011» կինոփառատոնի բացումը կայացավ երեկ «Բեռլինալե» պալատի դահլիճում Կոեն եղբայրների «Հաստատակամություն» ֆիլմով: Երեկոն վարում էր դերասանուհի և հաղորդավարուհի Անկե Էնգելկեն, ասվում է փառատոնի պաշտոնական կայքում:
Որոշ լուրերի համաձայն` փառատոնի բացմանը պետք է ներկա լիներ նաև երգչուհի և դերասանուհի Մադոննան, սակայն նա այդպես էլ չներկայացավ, հայտնում է rian.ru-ն:
61-րդ անգամ անցկացվող կինոփառատոնին ներկայացված են ավելի քան 400 ֆիլմեր շուրջ 60 երկրներից, այդ թվում առաջին անգամ Հայաստանից: Գլխավոր`«Ոսկե արջ» մրցանակին կարժանանան ներկայացվածներից 16-ը: Հայաստանը նույնպես այս տարի իր մասնակցությունն է բերում փառատոնին` ներկայացնելով «Ռոմանտիկները» նախագիծը (կինոռեժիսոր-սցենարիստներ Արեգ Ազատյանը և Շողիկ Թադևոսյանը), «Ժաննան և ձայները» ֆիլմը (պրոդյուսեր` Արմինե Աբրահամյան, ռեժիսոր` Միքայել Վաթինյան): Կինոփառատոնին կմասնակցի նաև Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի դերասան Նարեկ Ներսիսյանը, որը նկարահանվել է ամերիկյան արտադրության «Այստեղ» ֆիլմում:
Փառատոնի աշխատանքները կավարտվեն փետրվարի 20-ին: Կինոփառատոնի ժյուրին գլխավորում է հայտնի դերասանուհի և ռեժիսոր Իզաբելլա Ռոսսելինին:

11 Февраль 2011 - 11:59 AMT
«Берлинале 2011», который будет проходить с 10 по 20 февраля, открылся вчера в зале дворца Берлинале показом фильма братьев Коэн «Железная хватка». Вечер вела актриса и телеведущая Анке Энгельке, сообщается на официальном сайте фестиваля.
Согласно информации rian.ru, на открытии должна была присутствовать и всемирно известная певица и актриса Мадонна, однако, она так и не появилась.
На проводящийся 61 раз кинофестиваль представлено около 400 лент из 58 стран, в том числе и впервые из Армении. В конкурсной программе демонстрируются 22 фильма, из них 16 будут бороться за главные призы киносмотра – Золотого и Серебряных медведей.
Армения также в этом году представила на фестиваль проект «Романтики» (режиссеры-сценаристы Арег Азатян и Шогик Тадевосян) и фильм «Жанна и голоса» (продюсер Армине Абрамян, режиссер Микаел Ватинян). В кинофестивале также примет участие и актер Армянского государственного театра музкомедии им. А. Пароняна Нарек Нерсисян, который снялся в американском фильме «Здесь».
Фестиваль завершит работу 20 февраля. Жюри возглавляет известная актриса и режиссер Изабелла Роселини.