Մոսկվայի «Իզմայլովո» հյուրանոցային համալիրում շարունակվում է «Աերոֆլոտ օփեն» շախմատի փառատոնը, որն ավարտվելու է փետրվարի 18-ին: «Աերոֆլոտ օփեն» ծրագրի մեջ մտնում են շվեյցարական համակարգով երեք մրցաշարեր 9 տուրերով, և ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում է 125 հազար եվրո: Գլխավոր մրցաշարի հաղթողը ստանում է Դորտմունդի ավանդական շրջանաձև մրցաշարին մասնակցելու իրավունք:
Գլխավոր A մրցաշարին մասնակցում են 4 հայ գրոսմայստերներ: 6-րդ տուրում նրանցից հաղթանակ է տարել միայն Տիգրան Պետրոսյանը, որը պարտության է մատնել Սանդրո Մարեկոյին (Արգենտինա):
Սերգեյ Մովսիսյանը և Ավետիք Գրիգորյանը կիսել են միավորները համապատասխանաբար Մաքսիմ Ռոդշտեյնի (Իսրայել) և Բորկի Պրեդոևիչի հետ (Բոսնիա և Հերցեգովինա):
Բրազիլիան ներկայացնող Գրիգոր Սևակ Սարուխանյանը զիջել է Մարկուս Ռագերին (Ավստրիա):
6-րդ տուրից հետո Մովսիսյանը հավաքել է 3.5 միավոր և զբաղեցնում է 21-րդ տեղը, Պետրոսյանը նույնքան միավորներով 27-րդ տեղում է, Գրիգորյանն ունի 3 միավոր և 33-րդ տեղում է, իսկ Մխիթարյանը 2.5 միավորով 57-րդ տեղում է:
7-րդ տուրում Մովսիսյանը խաղալու է Բոյան Վուչկովիչի դեմ (Սերբիա), Պետրոսյանը` Իլդար Խաիրուլինի (Ռուսաստան), Գրիգորյանը` Ալեքսանդր Ռյազանցևի (Ռուսաստան), իսկ Մխիթարյանը` Մարկա Բլուվշտեյնի (Կանադա):

В Москве в гостиничном комплексе “Измайлово” продолжается шахматный фестиваль “Аэрофлот Опен”, который завершится 18 февраля. В программу “Аэрофлот Опена” входят три турнира по швейцарской системе в 9 туров, и общий призовой фонд составляет 125 тысяч евро. Победитель главного турнира получает право участвовать в традиционном круговом турнире в Дортмунде.
В главном турнире А принимают участие 4 армянских гроссмейстеров. В шестом туре из них победу одержал лишь Тигран Петросян, он оказался сильнее Сандро Мареко (Аргентина).
Сергей Мовсисян и Аветик Григорян поделили очки соответственно с Максимом Родштейном (Израиль) и Борки Предоевичем (Босния и Герцеговина).
Представляющий Бразилию Григор Севак Мхитарян уступил Маркусу Раггеру (Австрия).
После 6 тура Мовсисян набрал 3,5 очка и занимает 21 место, Петросян со столькими же очками на 27 месте, Григорян имеет 3 очка и на 33 месте, а Мхитарян с 2,5 очками – на 57.
В седьмом туре Мовсисян сыграет против Бояна Вучковича (Сербия), Петросян – против Ильдара Хаирулина (Россия), Григорян – против Александра Рязанцева (Россия), а Мхитарян – против Марка Блувштейна (Канада).