Հայաստանում հուշարձանների պահպանության համար տարեկան հատկացվող գումարի չափը չի հասնում 1 միլիոն դոլարի: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների ասոցիացիայի նախագահ Գագիկ Սողոմոնյանը: Նրա խոսքով պետբյուջեից հատկացվող գումարը տարեկան կազմում է մոտ $ 500 – 700 հազար, ինչը, ըստ Սողոմոնյանի, բավարար է միայն մեկ հուշարձան վերականգնելու համար: «Եթե Հայաստանի կառավարությունը տարեկան տրամադրի գոնե $ 10 մլն, հավաստիացնում եմ, որ տարեկան 10 հուշարձան կվերականգնվի», – նշում է մասնագետը: Համեմատության համար Սողոմոնյանը ուշադրությունը սևեռեց այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը հուշարձանների վերականգման համար ամեն տարի հատկացնում է ավելի քան $ 90 մլն:
Նշենք, որ փետրվարի 1-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ու Պատմական հուշարձանները վերականգնող ճարտարապետների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Գագիկ Սողոմոնյանը ստորագրեցին Փոխըմբռնման հուշագիր, որով կողմերը իրենց պատրաստակամությունը արտահայտեցին համագործակցելու հուշարձանների վերականգնման բնագավառում:

Выделяемые на сохранение исторических памятников в Армении суммы не достигают даже одного миллиона долларов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил председатель Армянской ассоциации архитекторов по восстановлению исторических памятников Гагик Согомонян. По его словам, выделяемых ежегодно госбюджетом сумм в 500-700 тысяч долларов хватает на реставрацию всего одного исторического памятника. «Уверяю Вас, если государство будет выделять хотя бы по 10 млн долларов в год, то мы сможем восстанавливать 10 памятников ежегодно», – заверяет специалист. В качестве примера он привел Азербайджан, который тратит на восстановление памятников истории и культуры более 90 млн долларов в год.
Отметим, что 1 февраля 2011 года министр культуры Армении Асмик Погосян и председатель Армянской ассоциации архитекторов по восстановлению исторических памятников подписали меморандум о взаимопонимании, в котором стороны выразили готовность к сотрудничеству в деле восстановления памятников истории и культуры.