«Մաքսիմ Վենգերովը մեր ժամանակների կատարողական արվեստի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկն է և նրա այցը Երևան կարևոր իրադարձություն է Հայաստանի մշակութային կյանքում»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Ըստ նախարարի, երաժշտի հետ հանդիպմանը քննարկվել է համագործակցության հնարավորությունը:
«Հաջորդ տարի Մաքսիմ Վենգերովը կարող է դառնալ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթի ժյուրիի նախագահը»,-հայտնել է Պողոսյանը: Նախարարն ասել է նաև, որ փետրվարի 21-ին Վենգերովը մտադիր է վարպետության դաս անցկացնել UNICEF-ի մանկական նվագախմբի համար:
Հասմիկ Պողոսյանը վստահություն է հայտնել, որ հայտնի ջութակահարն ու դիրիժորը փայլուն համերգ կտա Երևանում փետրվարի 22-ին:

18 Февраль 2011 - 11:27 AMT
«Максим Венгеров является одним из ярких исполнителей нашего времени, и его визит в Ереван является важным событие в культурной жизни Армении», – заявила на пресс-конференции в Ереване министр культуры Армении Асмик Погосян. По словам министра, в ходе встречи с музыкантом были обсуждены вопросы возможного сотрудничества.
«В следующем году Максим Венгеров может стать председателем жюри Международного конкурса имени Арама Хачатуряна», – сообщила Погосян. Министр культуры также сказала, что 21 февраля Венгеров намерен провести мастер класс для детского оркестра UNICEF.
Погосян выразила уверенность, что знаменитый скрипач и дирижер даст блестящий концерт в Ереване 22 февраля.