Բայց ահա ինչ վերաբերվում է երաժշտությանը…Յուրաքանչյուր մարդ լսում է այն, ինչ սիրում է. կան մարդիկ, որոնք չեն պատկերացնում կյանքն առանց դասական երաժշտության, մյուսները՝ առանց ջազի: Ինչ-որ մեկը սիրում է ռոք կամ ժողովրդական երգեր: Բայց վերջին տարիներին Հայաստանում նկատվում է թուրքական, իրանական երաժշտության «երկրպագություն», որը հնչում է մեքենաներից, խանութներից կամ էլ ուղղակի բնակարաններից: Ոմանք հիշատակում են նույնիսկ ադրբեջանական երաժշտությունը, թեև «ադրբեջանական երաժշտություն» բնորոշուման այդքան էլ կոռեկտ չէ, քանի որ 1936-ին Իոսիֆ Ստալինի հրամանով արհեստականորեն ստեղծված ադրբեջանական ազգն իր մշակութային, այդ թվում՝ երաժշտական ժառանգությունը ստեղծում է այլ մշակույթներից յուրացրած և փոխառնված սստեղծագործությունների հիման վրա:
Վերադառնանք Հայաստանում լայնորեն տարածված թուրքական և արաբական երաժշտության երկրպագուներին…Երբեմն բանը հասնում է անհեթեթության, երբ, օրինակ, երիտասարդ կոմպոզիտոր Վահրամ Պետրոսյանը, որը հպարտորեն հայտարարում է իր վարկանիշի և տաղանդի մասին, պնդում է, որ իր էության մեջ ադրբեջանական երաժշտությունից ինչ-որ բան կա. «Ես սիրում եմ ադրբեջանական երաժշտությունը, ինչպես նաև իմ բոլոր ընկերները: Ես չունեմ ընկեր, որը չի սիրում ադրբեջանական երաժշտությունը: Դա նշանակում է, որ նրանց էության մեջ նույնպես ադրբեջանական երաժշտություն կա»: Միաժամանակ, նա առանց ամաչելու խոստովանել է, որ շատ կցանկանար, որպեսզի իր ստեղծագործություններում լինեն թուրքական տարրեր: Հավանաբար, մենք ինքներս ենք մեղավոր, որ Հայաստանում Գեորգի Վանյանի հետ միասին հայտնվում են նման մարդիկ, որն անմոռանալի Աշոտ Բլեյանի հետ մտադրվել էր Հայաստանում անցկացնել ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն, և մինչև հիմա չի կարողանում ուշքի գալ «Բաքվի լույսերի» հիացմունքից, որտեղ նա եղել է 1993-ին:
Ավագ սերնդի մեղքը նրանում է, որ հաղթող երկրի երիտասարդ սերունդը չի ստանում պատշաճ հայրենասիրական դաստիարակություն: Միևնույն ժամանակ, պատերազմում պարտված Ադրբեջանի երիտասարդությունը դաստիարակվում է «արմատական հայրենասիրության» ոգով, որը, իհարկե, երբեմն անցնում է բանականության սահմանները: Օրինակ, ադրբեջանական ATV հեռուստաալիքի հաղորդավար Էլչին Ալիբեյլին հայերենով երգել է այսպես կոչված ադրբեջանական ժողովրդական երգ «Սարի քյալին», հայտարարելով, որ այդ երգը պետք է կատարել դրա մայրենի լեզվով: Ալիբեյլին իսկույն ազատվել է աշխատանքից: Բայց դա արդեն այլ ծայրահեղություն է:
Ավելորդ չէ հիշեցնել, որ Իսրայելում մինչև հիմա արգելված են գերմանացի կոմպոզիտոր Ռիխարդ Վագների ստեղծագործությունները, որովհետև նա եղել է Հիտլերի սիրված կոմպոզիտորը: Բայց չէ՞ որ անցել է ավելի քան 60 տարի: Մենք, պարզվում է, ավելի ժողովրդավարական ենք, և թուրքերի երաժշտությունը մեզ համար ուղղակի երաժշտություն է:
«Ամոթ է, որ մենք ուշադրություն ենք դարձնում նրանց երաժշտությանը: Իհարկե, ես գիտեմ մարդկանց, որոնք լսում են ադրբեջանական երգեր, բայց դա արդեն մեր մեղքն է՝ մենք ենք թույլ տվել այդ մարդկանց, չենք պայքարել դրա դեմ»,- համոզված է հայ երգիչ Հայկոն: Դերասան Վարդան Պետրոսյանն ավելի կոշտ է արտահայտվել. «Այդ երաժշտության տակ մեզ սպանել են, իսկ մենք հիմա ուրախանում ենք այդ երգերով»:
Կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանի խոսքերով, ցանկացած ազգ ունի իր երաժշտական մթնոլորտը: Այլ մշակույթ իմանալը կարելի է և պետք է: Բայց ավելի անհրաժեշտ է իմանալ և հասկանալ սեփականը: «Միայն այն բանից հետո, երբ կհամակվես ազգային մշակույթով, դու կարող ես խոսել համամարդկային արժեքների ներթափանցման մասին: Բայց, չիմանալով սեփականը, հիանալ և գովերգել օտարինը, առնվազն ոչ հայրենասիրական է, իսկ իրականում՝ ուղղակի դավաճանություն է: Յուրաքանչյուր մարդ պետք է հասկանա, թե որ ճանապարհով պետք է ընթանա»,- ասել է մաեստրոն:
Հայկական էստրադայի ամենավառ աստղերից մեկը՝ Շուշան Պետրոսյանը, կտրականապես չի ընդունում ադրբեջանական երաժշտությունը, բայց կարծում է, որ «մենք պարտավոր ենք այն իմանալ, հասկանալու համար, թե ինչպես են աղավաղում մեր երաժշտությունը, և դա նրանց մոտ ստացվում է»: «Երևում է՝ ես միակ մարդն եմ, որն այդ մասին բացահայտ կերպով խոսում է, մյուսները միայն բողոքում են: Ես բառացիորեն գժվում եմ, երբ հայերեն տեքստով երգերում լսում եմ թուրքական «ոռնոցներ»: Պետք է հասկանալ, որ մենք հիմա Ադրբեջանի հետ պատերազմի մեջ ենք…և ամեն օր նրանք սպանում են հայ զինվորների, որոնք պաշտպանում են այն մարդկանց, որոնք լսում են նման երաժշտություն: Թեկուզ միայն հարգանքից ելնելով՝ մարդիկ չպետք է լսեն այդ երաժշտությունը»,- ասել է երգչուհին:
Կոմպոզիտոր Ռոբերտ Ամիրխանյանը համոզված է, որ Կոնսերվատորիան ավարտած և նորմալ կրթություն ստացած կոմպոզիտորը չի կարող ասել, որ սիրում է ադրբեջանական երաժշտություն. «Դրանից մեկ հետևություն կարելի է անել. նա գաղափար անգամ չունի, թե ինչ է ներկայացնում իրենից քրիստոնեական կամ մահմեդական երաժշտությունը: Այդ մարդուն չի կարելի լուրջ ընդունել: Ադրբեջանցիները մեզանից գողացել են մեր երաժշտությունը և փորձում են ներկայացնել որպես սեփականը»: Իրականում թուրքական երաժշտության շատ «երկրպագուներ» փորձում են համոզել շրջապատին և իրենք իրենց, որ այդ երաժշտությունն իրականում հենց հայկական է: Ցավոք սրտի, շատերի մոտ դա ստացվում է:
Նրանց հետ համաձայն է կոմպոզիտոր Մարտին Ուլիխանյանը: «Ադրբեջանական և հայկական երաժշտությունները արմատապես տարբերվում են միմյանցից և բոլորովին տարբեր հիմքեր ունեն: Ես ինքս չեմ սիրում ադրբեջանական երաժշտություն, սակայն չգիտեմ, հանավաբար, մեր արյան մեջ է, որ մեր մեջ կան մարդիկ, որոնք սիրում են ադրբեջանական երաժշտությունը»,- ասել է նա:
Խնդիրը կա, և դրա մասին կամ չեն խոսում կամ խոսում են ցածրաձայն, անձնական զրույցներում: Վահրամ Պետրոսյանի բացահայտումները, արագ տարածվելով ինտերնետում, հասարակության մեջ առաջացրել են լայն արձագանք, ստիպել են մարդկանց բարձրաձայն խոսել խնդրի մասին: Կոմպոզիտորը, հավանաբար, վախենալով նման բուռն արձագանքից, հիմա արդեն փորձում է հրաժարվել իր ասածից: Մեդալն ունի իր հակառակ, դրական երեսը: Այս իրավիճակը դարձել է այն սակավաթիվ դեպքերից մեկը, երբ հայկական ԶԼՄ-ները հասարակության ուշադրությունը սևեռել են խնդրի վրա, և այսուհետև մարդիկ, որոնք «չեն տառապում» ազգային ինքնագիտակցությամբ և իրենց իրավունք են վերապահում մամլո ասուլիսներ հրավիրել իրենց համար ամեն հարմար առիթի դեպքում, երկու անգամ կմտածեն նման մեթոդներով իրենց հեղինակությունը բարձրացնելուց առաջ:

Но вот что касается музыки… Каждый человек слушает то, что любит: одни жизни не мыслят без классики, другие – без джаза. Кто-то любит рок или народные песни. Но в последние годы в Армении наблюдается тотальное «поклонение» музыке турецкой, иранской, которая слышится из машин, магазинов, да и просто из окон квартир. Некоторые также упоминают “азербайджанскую” музыку, хотя определение «азербайджанская музыка» не совсем корректно, так как искусственно образованная в 1936 году по указу Иосифа Сталина нация – азербайджанская, свое культурное, в том числе и музыкальное наследие создает на основе присвоенных и заимствованных из других культур произведений.
Возвращаясь к широко распространившихся в Армении поклонников тюркской и арабской музыки… Дело доходит порой до абсурда, когда, к примеру, юный композитор Ваграм Петросян, гордо заявляющий о своем рейтинге и таланте, утверждает, что в его сущности есть кое-что из азербайджанской музыки: «Я люблю азербайджанскую музыку. Равно как и все мои друзья. У меня нет друга, который бы не любил азербайджанскую музыку. Это означает, что в их сущности тоже есть азербайджанская музыка». При этом он, не стесняясь, признается, что очень хотел бы, чтобы в его композициях были турецкие элементы. Наверное, мы сами виноваты в том, что в Армении появляются подобные люди, наряду с Георгием Ваняном, который намеревался совсем недавно провести в Армении фестиваль азербайджанских фильмов, и незабвенным Ашотом Блеяном, который до сих пор не может прийти в себя от восхищения «огнями Баку», где он побывал в 1993 году.
Вина старшего поколения заключается в том, что молодое поколение страны-победителя не получает надлежащего патриотического воспитания и смотрит на подобные вопросы с превосходством, свойственным победителям. В это же время в проигравшем войну соседнем Азербайджане молодежь воспитывается в духе “радикального патриотизма”, который, конечно, зачастую переходит всякие разумные пределы. К примеру, телеведущий азербайджанского телеканала ATV Эльчин Алибейли исполнил так называемую азербайджанскую народную песню «Сары гялин» на армянском языке, заявив, что эту песню надо петь на ее родном языке, то есть армянском. Алибейли незамедлительно был уволен с телеканала. Но это уже другая крайность.
При этом нелишне напомнить, что в Израиле до сих пор запрещена музыка немецкого композитора Рихарда Вагнера, потому что он был любимым композитором Гитлера, а под «Полет валькирий» миллионы евреев гнали в газовые камеры. А ведь прошло более 60 лет. Мы, оказывается, большие демократы и музыка тюрков для нас – просто музыка.
«Стыдно, что мы обращаем внимание на их музыку. Кончено я знаю людей, которые слушают азербайджанские песни, но это уже наша вина – мы упустили этих людей, не боролись с этим», – убежден армянский певец Айко. Актер Вардан Петросян выразился более жестко: «Под эту музыку нас убивали, а мы теперь радуемся этим песням».
По словам же композитора Мартина Вартазаряна, любая нация имеет свою музыкальную атмосферу. Знать другую культуру можно и нужно. Но еще более необходимо знать и понимать свое собственное. «И только после того, как ты проникся национальной культурой, ты можешь говорить о взаимопроникновении общечеловеческих ценностей. Но, не зная своего, восхищаться и восхвалять чужое – по меньшей мере, непатриотично, а на самом деле – просто предательство. Каждый должен сам понять, по какому пути ему идти», – сказал маэстро.
Одна из самых ярких звезд армянской эстрады Шушан Петросян категорически не принимает азербайджанскую музыку, но считает, что «мы обязаны ее знать, чтобы понять, как они искажают нашу армянскую музыку и это у них получается»: «Видимо я единственный человек, который открыто об этом говорит, другие, прячась по углам, лишь жалуются. Я буквально схожу с ума, когда в песне с армянским текстом слышу тюркские «завывания». Необходимо понять, что мы сейчас с Азербайджаном находимся в войне … и каждый день они убивают молодых солдат, которые охраняют тех людей, которые слушают подобную музыку. Хотя бы из уважения, люди не должны ее слушать».
Композитор Роберт Амирханян убежден, что композитор, окончивший Консерваторию и получивший нормальное образование, то не может говорить, что любит азербайджанскую музыку: «Из этого можно сделать один вывод: он понятия не имеет, что представляет собой христианская или мусульманская музыка. Этого человека нельзя воспринимать серьезно. Это азербайджанцы украли у нас нашу музыку и пытаются представить ее как азербайджанскую». Ведь на самом деле, многие “фанаты” тюркской музыки пытаются убедить окружающих и самое себя, что музыка это на самом деле именно армянская. Увы, у многих это получается.
С ним согласен композитор Мартин Улиханян. «Армянская и азербайджанская музыка категорично отличаются друг от друга и имеют совершенно разные основы. Я конкретно не люблю азербайджанскую музыку, однако не знаю, наверное, это у нас в крови, раз среди нас есть люди, которые любят азербайджанскую музыку», – сказал он.
Проблема есть, о ней не говорят или говорят тихо, в личных беседах. Откровения Ваграма Петросяна, быстро распространившиеся благодаря Интернету, вызвали широких резонанс среди общественности, заставили людей во всеуслышание заговорить о проблеме. Композитор, вероятно, испугавшись такой бурной реакции на свои слова, сейчас уже пытается откреститься от своих слов.
Но у медали есть и обратная, положительная сторона. Эта ситуация стала одним из немногочисленных случаев, когда армянские СМИ заострили внимание общественности на проблеме, и впредь люди, которые “не страдают” национальным самосознанием и считают себя вправе созывать пресс-конференции по каждому удобному для себя поводу, дважды подумают, прежде чем подобными методами повышать свою популярность.