ՎիվաՍելը վաճառում է թե' HTC, թե' Nokia սմարթֆոններ, ինչպես նաև սեփական բրենդի ՄՏՍ սմարթֆոններ: ՎիվաՍելի վաճառքի գծով պատասխանատու Արփինե Պարոնյանը տեղեկացրեց, որ ամսական 60% վաճառվում է HTC սմարֆոններ, իսկ 40% Nokia սմարթֆոններ. «Քանի որ HTC-ներն աշխատում են անդրոիդ համակարգով, ավելի հարմար են: Nokia սմարթֆոններն HTC-ների ֆոնի տակ 2-րդ պլան են մղվել: Հաճախորդը գալիս է պատրաստված, ուսումնասիրած. արդեն գիտի, ինչ հեռախոս պետք է գնի»:
«Nokia» բջջային հեռախոսների կենտրոնի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը տեղեկացրեց, որ ամենից շատ վաճառվում են Nokia N և C սերիայի հեռախոսները: Ամենամեծ քանակությամբ վաճառվել է nokia 5800 մոդելը, իսկ հիմա մեծ պահանջարկ ունեն symbian 3 համակարգով աշխատող C7, N8 սմարթֆոնները: Մեկ ամսվա ընթացքում Nokia-ն վաճառում է մոտ 100 N8 սմարթֆոն:
«Մարդիկ սմարթֆոն են ընտրում ֆունկցիաների` մեծ ծավալի հիշողության, լուսանկարելու բարձր որակի, հետո արդեն wi fi ինտերնետի համար, սակայն ոչ ծրագրային հնարավորությունների համար»,-ասում է Վազգեն Բախշեցյանը: «Օրանժի» վաճառքի գծով խորհրդատու Լաուրա Մկրտչյանն ասում է, որ աղջիկները նախընտրում են iPhone 3, քանի որ այն դիզայնով ավելի կանացի է, քան iPhone 4-ը. «Սմարթֆոն ընտրելիս հիմնականում ցանկանում են, որ տեսախցիկը լավ նկարի, զգայուն (touch) լինի, իսկ վերջում միայն Wi Fi ինտերնետին միանալու հնարավորություն ունենա»:
«Յունիքոմփ» ընկերությունը վաճառում է HTC և HP սմարթֆոններ: «Յունիքոմփ»-ի տնօրեն Արմեն Բալդրյանը տեղեկացրեց, որ վաճառքը բարձրանում է, երբ ստանում են HTC-ի նոր մոդելներ. «Մենք ամսական վաճառում ենք մոտ 50 HTC հեռախոս: Մարդիկ ավելի շատ նախընտրում են անդրոիդ համակարգով աշխատող սմարթֆոններ»: «Գնորդները նախընտրում են, որ էկրանը մեծ լինի, լավ որակով նկարի»,- ասում է «Յունիքոմփ»-ի սպասարկման աշխատակիցը:

According to sales consultant of Orange Armenia service center Laura Mkrtchyan, they sell 2 Blackberry, 12 HTC and 15 iPhone smartphones on the average per month. "Over the past 3 months, people even formed queues for iPhone 4," she said.
Mkrtchyan said people prefer iPhone just for the brand, but businessmen prefer HTC and Blackberry in general.
VivaCell-MTS offers both HTC and Nokia smartphones as well as branded smartphone MTS 916. Responsible for sales Arpine Paronyan noted that 60% of all smartphones sold per month are HTC smartphones, and only 40% are Nokias. "When a customer comes to buy a phone, he already knows what he wants," Paronyan noted.
Head of Sales Department at Nokia (official representative in Armenia) Vazgen Bagshetsyan informed that their customers mainly prefer Nokia N and C series.
"Nokia 58.00 was a success, but now Symbian-based C7 and N8 smartphones are the bestsellers. Nokia sells about 100 N8 smartphone a month,” he said. In his opinion people choose a smartphone based on the functionality: for big memory, high-quality photoshooting and WiFi access but they are not particularly interested in software capabilities.
According to Laura Mkrtchyan (Orange Armenia), iPhone 3 is popular among girls because of its design: "Choosing a smartphone, people generally want a high quality photoshooting, touchscreen and to WiFi access,” she said.
CEO of Unicomp company Armen Baldryan said that sales increased with the release new models of HTC smartphones: "We are selling about 50 HTC smartphones per month. Our clients mostly prefer smartphones running on Android operating system. Basically, buyers want to have a phone with big screen, and high quality photoshooting," another company representative noted.