Հայկական Wikipedia-ն հոդվածքների քանակով 90-րդ տեղում է: Վիճակագրության համաձայն Wikipedia-ն, որն ամեն օր թարմացվում է, http://hy.wikipedia.org հանրագիտարանի հայալեզու բաժին է, կազմում է 12 991 հոդված: Հայաստանից գրանցված օգտագործողների թիվը կազմում է 10219 մարդ, որոնցից ակտիվ են 167-ը: Հանրագիտարանը խմբագրում են 6 հայ ադմինիստրատորներ:
Ռուսական Wikipedia-ն բարձրացել է 8-րդ հորիզոնական (676 694 հոդված) Ռուսաստանի գետերի մասին հոդվածների ստեղծման խոշոր նախագծի շնորհիվ: Միաժամանակ, հանրագիտարանի թուրքական բաժինն այդ վարկանիշում զբաղեցնում է 22-րդ տեղը, պարսկականը` 21, ադրբեջանականը` 48, վրացականը` 53:

The Armenian Wikipedia is 90th by the number of articles.
According to statistics of Wikipedia, which is updated on a daily basis, the Armenian language segment of the encyclopedia – http://hy.wikipedia.org – contains 12,991 articles.
The number of registered users of Wikipedia from Armenia reached 10,219 people, including 167 active users. The encyclopedia is edited by six Armenian administrators.
The Russian Wikipedia climbed up to the 8th place in the rankings (676,694 articles), due to a large project on articles about Russia’s rivers. Meanwhile, the Turkish segment of the encyclopedia is 22nd in the rankings, Persian is 31st, Azerbaijani is 48th and Georgian is 53rd.