Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ԱԱ և Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր Ռոման Ամոյանը (55կգ ք/կ) առաջին տեղն է զբաղեցրել, ինչպես նաև ճանաչվել է որպես առաջնության լավագույն ըմբշամարտիկ: Ոսկե մեդալ է նվաճել նաև Արթուր Շահինյանը (84կգ ք/կ):
«Ամեյանը Հայաստանի փորձառու մարզիկներից մեկն է և այս առաջնությունում նա ցույց տվեց իր լավագույն արդյունքը: Վահան Ջուհարյանը, որը բրոնզե մեդալ է նվաճել, առաջին անգամ էր ելույթ ունենում 66կգ քաշային կարգում և վատ արդյունք ցույց չի տվել»,- ընդգծել է Ջուլֆալակյանը:
Եվրոպայի չեմպիոն և ԱԱ արծաթե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը (74կգ ք/կ) նույնպես իր քաշային կարգում երրորդն էր: Գլխավոր մարզչի խոսքով, եզրափակիչ դուրս գալու համար անցկացված մենամարտում մրցավարները չհաշվեցին Ջուլֆալակյանի հնարքը, ուստիև նա դուրս չեկավ եզրափակիչ: Չնայած դրան, հավաքականի մարզիչը գոհ է ըմբշամարտիկի ելույթից:
«Կարևորը, որ նման մրցավարական սխալներ չլինեն Եվրոպայի առաջնությունում: Արդեն փետրվարի 27-ից մենք հաջորդ հավաքը կմեկնարկենք Երևանում` պատրաստվելով Եվրոպայի առաջնությանը: Այնտեղ մենք հանդես կգանք հիմնական կազմով և կփորձենք որքան հնարավոր է շատ մեդալներ նվաճել»,- ավելացրել է Ջուլֆալակյանը: Եվրոպայի առաջնությունը կկայանա Դորտմունդում (Գերմանիա) մարտի 29-ից ապրիլի 3-ը:
Ծանրամարտ. Փետրվարի 25-27 Երևանի Օլիմպիական ռեզերվի պետական սպորտդպրոցում կկայանա Հայաստանի ծանրամարտի առաջնությունը: Մրցաշարին կմասնակցեն ավելի քան 100 ծանրամարտիկներ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաղորդեց Ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Առաջին մրցութային օրը ելույթ կունենան մինչև 56կգ քաշային կարգում հանդես եկող տղամարդիկ և կանայք: Նախքան Հայաստանի առաջնության մեկնարկը տղամարդկանց հավաքականի հիմնական անդամներն ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Ծաղկաձորում, կանայք` Գյումրիում:
Շախմատ. «Ծաղկաձորում հիմնական շախմատային պարապմունքներից բացի, որոնց վրա մենք ծախսում ենք օրական 4 ժամ, մենք 2 ժամ անցկացնում ենք նաև ֆիզիկական մարզումներ: Շախմատիստների համար շատ կարևոր է նաև ֆիզիկական պատրաստվածությունը»,-PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Լևոն Արոնյանը, որը փետրվարի 2-ին Ծաղկաձորում անցկացնում է հավաք` պատրաստվելով աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների խաղերին:
Խաղերը տեղի են ունենալու մայիսի 3-27-ը Կազանում, իսկ Արոնյանի մրցակիցը լինելու է Ալեքսանդր Գրիշչուկը (Ռուսաստան): Հայ գրոսմայստերը խոստովանել է, որ Գրիշչուկը շատ ուժեղ շախմատիստ է և հետաքրքիր պարտիաներ է ցույց տալիս: «Ինձ հետ մարզվում են Գաբրիել Սարգսյանը, Հրանտ Մելքումյանը և Արման Փաշիկյանը: Հիմնականում մենք ուշադրություն ենք դարձնում խաղաքարերի դասավորությանը սկզբնախաղում»,- ասել է Արոնյանը և հավելել, որ փորձում է ուղղել իր թերությունները:
Կանանց Գրան պրիի վերջին փուլի երկրորդ տուրում, որն ընթանում է Քաթարում, Էլինա Դանիելյանը սպիտակ խաղաքարերով հաղթել է Մայա Չիբուրդանիձեին (Վրաստան): Դա հայ շախմատիստուհու երկրորդ հաղթանակն էր, որը երկու միավորով զբաղեցնում է 2-րդ տեղը` զիջելով միայն Նանա Ձագնիձեին (Վրաստան): Երրորդ տուրում Դանիելյանի մրցակիցն է լինելու Բաթույագ Մոնղոնտուլը (Մոնղոլիա), իսկ Մկրտչյանը պետք է խաղա Մարի Սեբագի (Ֆրանսիա) հետ:
Թենիս. Դավիթ Նալբանդյանը Copa Claro մրցաշարի քառորդ եզրափակիչում զիջել է Թոմի Ռոբրեդոյին և դուրս մնացել հետագա պայքարից: Մրցաշարի հաղթող է դարձել Նիկոլաս Ալմարգոն (Իսպանիա), որը եզրափակիչում հաղթանակ է տարել Խուան Իգնասիո Չելոյի նկատմամբ:
Փետրվարի 21-ին Թենիսի միջազգային ասոցիացիան (ATP) հրապարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների վարկանիշային ցուցակը: Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը նախորդ վարկանիշի համեմատ բարձրացել է մեկ հորիզոնականով և 1655 միավորով զբաղեցնում է 19-րդ տեղը:
Արգենտինայի թենիսի հավաքականի ավագ Մոդեստո Վասկեսը հայտնել է թենիսիստների անունները, որոնք պատրաստվում են Դևիսի գավաթի խաղին: Արգենտինայի հավաքականը խաղալու է Ռումինիայի հավաքականի դեմ մարտի 4-6-ը Բուենոս Այրեսում, հաղորդում է Associated Press-ը:
Հայաստանի հավաքականի կազմում են Դավիթ Նալբանդյանը, Խուան Մոնակոն, Խուան Իգնասիո Չելան և Էդուարդո Շվանկը: Թիմի հետ մարզումների պատճառով Նալբանդյանը բաց է թողել Ակապուլկոյի «Mexican Open» մրցաշարը:
Բռնցքամարտ. Հայ բռնցքամարտիկ Վանես Մարտիրոսյանի թիմը նրա համար մրցակից է գտել: Մարտիրոսյանը, որը պրոֆեսիոնալ ռինգում պարտություն չի կրել, ապրիլի 23-ին հանդիպելու է մեքսիկացի Սաուլ Ռոմանի հետ (34-8, 29 նոկ): Բռնցքամարտիկները մրցելու են WBC վարկածով արծաթե գոտու համար:
Այդ զույգի հաղթողը մրցելու է Սաուլ Ալվարես-Մեթյու Հաթոն զույգի հաղթողի հետ, որոնք ռինգ են դուրս գալու մարտի 5-ին փոքր միջին քաշային կարգում WBC վարկածով ազատ տիտղոսի համար:
Ֆուտբոլ. Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հաստատել է Բարձրագույն լիգայի և երկրի Գավաթի 1/4 եզրափակչի ժամանակացույցը:
Հայաստանի առաջնությունը կմեկնարկի մարտի 5-ին, և առաջին տուրում «Արարատը», որը 2010 թվականին Առաջին լիգայի չեմպիոն դարձավ և Բարձրագույն Լիգայում ելույթ ունենալու իրավունք վաստակեց, կհանդիպի անցյալ մրցաշրջանի արծաթե մեդալակիր «Բանանցի» հետ:
«Միկան» Երևանում կհանդիպի Գյումրու «Շիրակի» հետ, Դիլիջանում «Իմպուլսը» կընդունի երկրի չեմպիոն «Փյունիկին», իսկ Գանձասարում տեղի «Գանձասար» թիմը կմրցի «Ուլիսի» հետ, PanARMENIAN.Net ին հաղորդել են ՀՖՖ մամլո ծառայությունից:
Հայաստանի Գավաթի քառորդ եզրափակչում «Ուլիսը» կհանդիպի «Արարատի» հետ, «Բանանցը»` «Գանձասարի», «Շիրակը»` «Փյունիկի», իսկ «Միկան»` «Իմպուլսի»: Հանդիպումները կկայանան մարտի 10-ին և 11-ին:
Կապանի «Գանձասար» ֆուտբոլային ակումբը Աշխաբադում և Ապադանայում արդեն 17-րդ անգամ ընթացող «Թուրքմենբաշիի Գավաթի» խաղարկության ժամանակ դուրս եկավ կիսաեզրափակիչ:
Փետրվարի 22-ին խմբային հանդիպմանը «Գանձասարը» 1:0 հաշվով հաղթեց Մախաչկալայի «Անժիի» երկրորդ կազմին: Սա Աբրահամ Խաշմանյանի սաների երկրորդ հաղթանակն է. առաջինը նույն հաշվով գրանցվեց «Ալթին Նասիրի» նկատմամբ: Փետրվարի 24-ին կայանալիք կիսաեզրափակչում «Գանձասարը» կմրցի «Օղաբ Գոնբադի» (Իրան) հետ:

Chess: Armenia’s Elina Danielyan defeated Maya Chiburdanidze of Georgia in round 2 of FIDE Women’s Grand Prix going on in Qatar. Currently, Danielyan is 2nd with 2 points. Georgia’s Nana Dzagnidze tops the tournament standings.Lilit Mkrtchyan suffered a defeat by Antoaneta Stefanova (Bulgaria) and is currently 10th with 0.5 point. In round 3, Danielyan and Mkrtchyan will face Batkhuyag Munguntuul (Mongolia) and Marie Sebag (France) respectively.
Levon Aronian said that currently he spends 4 hours a day for chess training, as well as 2 hours a day for physical training in Tsaghkadzor, where he is getting prepared for the 2011 Candidates Matches. “Physical training is very important for a chess player,” Aronian told a PanARMENIAN.Net reporter. Kazan will host the Candidates Matches, in which Aronian will rival Alexander Grischuk (Russia). Aronian said that Grischuk is a very strong opponent and shows interesting matches. “Gabriel Sargissian, Hrant Melkumyan and Arman Pashikyan train with me and we focus on piece’s position in debut,” Aronian said. Sergei Movsesian, who has become a member of the Armenian team, has also joined them in Tsaghkadzor. The trainings will be over early in March. “Movsesian has a great experience. He is specifically successful in team competitions. In my opinion, his transfer will bring only positive results to our team,” Aronian said.
Tennis: Argentine Armenian David Nalbandian climbed 1 place to find himself 19th with 1655 points in the men’s tennis rankings released by the Association of Tennis Professionals (ATP) on February 21, 2011. Spaniard Rafael Nadal (12390 points) continues to top the rankings, followed by Roger Federer (Switzerland) with 7965 points and Novak Djokovic (Serbia) with 7880 points.
Tommy Robredo defeated Nalbandian 6-4, 6-4 in quarterfinals of Copa Claro clay-court tournament. It was a morale-boosting win for the Spaniard, who had won only two of the previous eight matches against Nalbandian. Top-seeded Nicolas Almagro won his second title in two weeks Feb 20, following up last week's Brazil Open victory with a three-set finals triumph over Juan Ignacio Chela 6-3, 3-6, 6-4.
Meanwhile, Nalbandian and Juan Monaco have been selected to Argentina's Davis Cup for next month's opening round against Romania. Captain Modesto "Tito" Vazquez also picked Juan Ignacio Chela and Eduardo Schwank on Monday, saying he expects them to play doubles in the March 4-6 series on clay in Buenos Aires.
Football: The Football Federation of Armenia has approved the calendar of the Armenian top division matches and Armenian Cup 2011 quarter-finals. The Armenian top division football championship will kick off on March 5. Ararat FC, the winner of 2010 Armenia’s first league championship, will rival silver winner of the top division Banants FC in the first round. Mika, Impuls and Gandzasar will rival Shirak, 2010 top division champion Pyunik and Ulysses respectively. The schedule is as follows: Ulysses-Ararat, Banants-Gandzasar, Shirak-Pyunik and Mika-Impuls.
Boxing: The Home Depot Center in Los Angeles, Ca will host the upcoming super middleweight championship bout between Andre Ward (23-0, 14 knockouts) and Arthur Abraham (32-2, 30 knockouts) on May 14. On fighting in Los Angeles, Ward said: “I think it is good. He is going to have a large contingent of Armenian fans and I am going to have my fans. So it is going to be fun.” Ward went on saying: “I am not satisfied with 2010. I am trying to get better in 2011. You know, I am thankful for everything that has happened to me, but there is work to be done. I feel like I have to redeem myself because I was not satisfied with my last performance. I was not happy with it. So, I am trying to continue to grow. That is why I am not sitting around waiting for this date to come along. I’m working. And I am highly motivated.”
A WBC title bout is being discussed for April 23, with Vanes Martirosyan (28-0, 17KOs) taking on Saul Roman (34-8, 29KOs) for the WBC's "silver belt" at 154-pounds. The winner would become the mandatory challenger to the victor of Saul Alvarez-Matthew Hatton, who battle on March 5 for the vacant WBC junior middleweight title. Before the eliminator with Roman, Vanes will return to action on March 19 on the Lucian Bute-Brian Magee undercard at the Bell Centre in Quebec