(?)2010-ին 2012-ի Եվրոպայի առաջնության խմբային փուլում Հայաստանը վստահ է հանդես եկել և ՖԻՖԱ վարկանիշում բարձրացել 40 հորիզոնականով: Ինչպե՞ս եք գնահատում 2010-ը Հայաստանի հավաքականի համար:
(!)Արթուր. Իհարկե, 2010-ը շատ հաջող տարի էր հավաքականի համար: Հավաքականը նման ռեկորդային արդյունքի երբեք չի հասել: Բոլոր խաղացողները փորձում են ավելի լավ խաղալ` վարկանիշում ավելի բարձր տեղեր գրավելու համար:
Լևոն. Ճիշտ է, մեր հավաքականը 2010-ին շատ վստահ է հանդես եկել, բայց պետք է առաջ նայել և պատրաստվել 2011-ի խաղերին, որոնք, իմ կարծիքով, ավելի բարդ են լինելու:
(?)Ինչո՞վ է տարբերվում Հայաստանը հավաքականն այլ թիմերից և ինչի՞ պետք է ձգտի ապագայում:
(!)Արթուր. Բոլոր ֆուտբոլիստները պետք է շատ աշխատեն, միշտ կատարեն մարզիչների ցուցումները, և այդ ժամանակ մենք անպայման կհասնենք լավ արդյունքի: Մեր հավաքականի նպատակն է ուղեգիր նվաճել Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ, և դա մեզ համար կլինի ամենալավ արդյունքը:
Լևոն. Հավաքականի ֆուտբոլիստները շատ երիտասարդ են, տաղանդավոր և ցուցադրում են գեղեցիկ ֆուտբոլ: Կարծում եմ` այլ հավաքականներից տարբերվում ենք հենց երիտասարդական տրամադրվածությամբ: Բայց, իհարկե, կան թերություններ, և մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ:
(?)2011-ին Հայաստանի հավաքականը կանցկացնի 6 խաղ, ձեր կարծիքով, դրանցից ո՞րն ավելի բարդ մրցակից կլինի մեր հավաքականի համար:
(!)Արթուր. Բոլոր խաղերը մեզ համար հեշտ չեն լինի, նույնիսկ Անդորրան կարող է մեզ համար բարդություն ներկայացնել: Իհարկե, մեր խմբում կան ուժեղ հակառակորդներ, ինչպիսիք են Ռուսաստանի, Սլովակիայի, Իռլանդիայի հավաքականները, բոլորը ծանոթ են մեր խաղի և հնարավորությունների հետ, և լրջորեն պատրաստվում են մեր դեմ խաղերին:
Լևոն. Բարդ կլինեն բոլոր խաղերը, և մենք պետք է դրանց լուրջ վերաբերվենք, քանի որ ֆուտբոլում թույլ մրցակից չի լինում: Մենք պետք է յուրաքանչյուր խաղում ձգտենք հաղթանակի: Ռուսաստանի հավաքականի հետ առաջին երկու խաղերը կորոշեն թիմերի դասավորությունը մեր խմբի մրցաշարային աղյուսակում:
(?) Դուք երկուսդ էլ ֆուտբոլային ընտանիքից եք, շատերը ձեր ընտանիքներում զբաղվել են ֆուտբոլով, որքանո՞վ է դա ձեզ օգնել:
(!)Արթուր. Մեր ընտանիքում դա ժառաանգական է, իմ պապիկը՝ Ֆելիքս Վերանյանը, խաղացել է «Սպարտակում» (Երևան), հայրս՝ «Կոտայքում» (Աբովյան), հորեղբայրս՝ «Արարատում» (Երևան): Հիմա ես ու փոքր եղբայրս՝ Արտակը, շարունակում ենք նրանց գործը, դա մեզ շատ ուժ և վստահություն է ներշնչում: Ես կցանկանայի, որպեսզի մեր երեխաները նույնպես ֆուտբոլ խաղան:
Լևոն. Ֆուտբոլն իմ արյան մեջ է: Իմ հորեղբայրը և պապիկը ֆուտբոլիստներ են եղել և հանդես եկել տարբեր պրոֆեսիոնալ ակումբներում, հայրս որոշ ժամանակ զբաղվել է ֆուտբոլով: Մասնագիտության ընտրության վրա ազդել է նաև այն փաստը, որ մենք ապրում ենք «Բանանց» ՖԱ-ի մոտ:
(?)Ինչպե՞ս սկսեցիք հանդես գալ կիսապաշտպանությունում:
(!)Արթուր. 2004-ին «Փյունիկ-2»-ի կազմում ես խաղացել եմ Հայաստանի Առաջին լիգայում, «Փյունիկի» մարզիչ Սամվել Պետրոսյանը նկատեց իմ խաղը և վերցրեց իր թիմ: Այդ ժամանակ ես արդեն խաղում էի կիսապաշտպանությունում, հետո «Փյունիկը» սկսեց մարզել Արմեն Գյուլբուդաղյանցը, և ես ամրապնդվեցի այդ գծում:
Լևոն. Դեռ պատանի հասակից ես սիրել եմ գրոհող ֆուտբոլը, քանի որ նման խաղն ավելի գեղեցիկ է և դինամիկ: Հիմնականում խաղում եմ աջ թևում և ավելի հաճախ միանում գրոհներին:
(?)Արդեն երկար ժամանակ ապրում և խաղում եք Իրանում, այդ երկրի ավանդույթները և օրենքնը շատ են տարբերվում մեր երկրից, ինչպե՞ս եք հարմարվել այնտեղ:
(!)Արթուր. Սկզբից շատ բարդ էր, քանի որ դա փակ երկիր է, և այնտեղ բարդ է թե խաղալը, թե ապրելը: Բայց դա իմ կյանքն է, և հանուն ֆուտբոլի ես վարժվել եմ բոլոր դժվարություններին:
Լևոն. Ես խաղացել եմ Շվեդիայում և Նորվեգիայում, և երբ ժամանեցի Իրան, շատ բարդ էր: Բայց ես հասկանում էի, որ ես այնտեղ զվարճությունների համար չեմ և ուղղակի աշխատում եմ: Իրանում այլ սովորույթներ են, և ապրելը հեշտ չէ:
(?)Իսկ ինչո՞ւ ընտրեցիք հենց իրանական առաջնությունը, ի՞նչ է ձեզ տալիս այնտեղ հանդես գալը:
(!)Արթուր. Իրանի առաջնությունն իր կարգով մի քանի անգամ գերազանցում է Հայաստանի առաջնությանը: Ֆուտբոլիստի համար շատ կարևոր է հսկայական քայլեր չանելը, այլ աստիճանաբար զարգանալը: Ահա ես որոշեցի փորձել ուժերս միջին մակարդակի առաջնությունում, նոր խաղային որակներ ձեռք բերել և անցում կատարել ավելի ուժեղ առաջնություն:
Լևոն. Իրանի առաջնությունը շատ դինամիկ է, բայց կան նաև տեխնիկական թերություններ: Ես ինձ այնտեղ լավ եմ զգում, ես փորձում եմ ֆիզիկական մարզավիճակս նորմայի մեջ պահել, բայց մտածում եմ նաև այլ առաջնությունների մասին: Տեսնենք, թե ինչ ինչպես կդասավորվի իմ կարիերան ապագայում:
(?)Իրանական խոհանոցից ո՞ր ճաշատեսակն եք ամենաշատը սիրում:
(!)Արթուր. Դե, նրանց մոտ ընտրությունը մեծ չէ, հիմնականում ուտում են բրնձից պատրաստված ճաշատեսակներ:
Լևոն. Անկեղծ ասած, չգիտեմ, թե ինչպես է կոչվում, բայց սիրում եմ հավի մսից պատրաստված ճաշատեսակ սոուսով:
(?)Դուք ամուսնացած եք, և հետաքրքիր է, թե ինչպե՞ս եք ծանոթացել ձեր կանանց հետ և ինչպե՞ս եք նրանց առաջարկություն արել:
(!)Արթուր. Դպրոցում մենք սովորել ենք նույն դասարանում և վաղուց ենք ծանոթ: Բայց միայն վերջին տարիներին հասկացանք, որ ստեղծված ենք միմյանց համար, նշանվեցինք և մեկ տարվա ընթացքում ամուսնացանք:
Լևոն. Իմ ապագա կնոջ հետ ինձ ծանոթացրել է իմ ընկերոջ ընկերուհին: Որոշ ժամանակ անց մենք հասկացանք, որ սիրահարված ենք, ես նրան առաջարկություն արեցի, և շուտով մենք ամուսնացանք:
(?)Ասում են՝ ընտանիքը երջանիկ է, երբ ամուսինը սիրում է կնոջը, իսկ կինը՝ ֆուտբոլ: Ինչպե՞ս են ձեր կանայք վերաբերվում ֆուտբոլին, հետևո՞ւմ են արդյոք ձեր ելույթներին և տալի՞ս են խորհուրդներ:
(!)Արթուր. Իհարկե, իմ կինը դիտում է իմ բոլոր խաղերը և կոնկրետ խորհուրդներ տալիս, բայց հիմնականում խաղերից հետո ինձ և եղբորս խորհուրդներ է տալիս հայրս:
Լևոն. Իմ թիմի բոլոլ խաղերին կինս հետևել է մարզադաշտում, բայց Իրան տեղափոխվելուց հետո, որտեղ կանանց արգելված է մարզադաշտ գնալ, խաղերը դիտում է տանը, երկրպագում է, անհանգստանում ինձ համար, և դա շատ հաճելի է:
(?)Ո՞ր հավաքականն է ամենաշատը նվաճել ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը:
(!)Արթուր. Բրազիլիայի հավաքականը, դա նրան հաջողվել է 5 անգամ:
Լևոն. Բրազիլիայի հավաքականը՝ աշխարհի հնգակի չեմպիոնը:
(?)Ֆուտբոլիստներից ո՞վ է եղել աշխարհի եռակի չեմպիոն:
(!)Արթուր. Պելեն:
Լևոն. Պելեն, եթե չեմ սխալվում 1958-ին, երբ նա 17 տարեկան էր, 1962-ին և 1970-ին:
(?)Ո՞վ է աշխարհի առաջնության պատմության լավագույն ռմբարկուն:
(!)Արթուր. Ռոնալդոն
Լևոն. Կրկին բրազիլացի Ռոնալդոն:
(?)Կարո՞ք եք անվանել դարպասապահի անունը, որը դարձել է հեթ տրիքի հեղինակ: Նա միակ դարպասադահն է, որին դա հաջողվել է:
(!)Արթուր. Անկեղծ ասած, չգիտեմ:
Լևոն. Չգիտեմ, հավանաբար, Չիլյավերտ: Ոչ, Չիլյավերտն ուղղակի շատ գոլ է խփել: Չգիտեմ (Ռոժերիո Սենի. խմբ. դիտ):
(?)Պատմական անհատներից ո՞ւմ եք ընդօրինակում կամ ո՞ւմ եք համարում իսկապես մեծ մարդ:
(!)Արթուր. Ինձ համար լավագույն օրինակ է իմ պապիկը, որն ինձ առաջին անգամ տարել է ֆուտբոլի:
Լևոն. Տիգրան Մեծը: Կարծում եմ, որ նա ամենավառ պատմական անձնավորությունն է բոլոր հայերի համար:
(?)Ինչպե՞ս եք վերաբերվում կենդանիներին և մանուկ հասակում պահե՞լ եք արդյոք կենդանիներ:
(!)Արթուր. Չնայած նրան, որ շատ սիրում եմ կենդանիներ, բայց շատ եմ վախենում շներից (ծիծաղում է):
Լևոն. Շատ եմ սիրում տնային կենդանիներ: Աղջկաս վերջերս նվիրել են նապաստակ: Իսկ մանուկ հասակում ես պահել եմ շներ, թռչուններ և կատու: Բայց ես դաժան էի վարվում դրանց հետ: Մի օր, երբ ես 4 տարեկան էի, տատիկս արկղի մեջ բերեց շուրջ 30 հավի ճուտիկ: Ես բոլորին խեղդեցի, իսկ երբ տատիկս հարցրեց, թե ինչու չեն շարժվում, ես ուղղակի պատասխանեցի, որ նրանք քնած են (ծիծաղում է):
(?)Եթե չլիներ ֆուտբոլը…
(!)Արթուր. Չեմ կարող ինձ պատկերացնել առանց ֆուտբոլի:
Լևոն. Այդ ժամանակ ես էլ չէի լինի:
(?)Ի՞նչ եք ակնկալում 2011-ի խաղերից և ինչի՞ եք ձգտելու:
(!)Արթուր. Ինձ համար ամենամեծ ձեռքբերումը կլինի մեր հավաքականի դուրս գալը Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ, դա, հավանաբար, կուրախացնի բոլոր ֆուտբոլիստներին և հայ ժողովրդին:
Լևոն. Ես իրատես եմ, ես ցանկանում եմ, որպեսզի մեր թիմը ցուցադրի կայուն խաղ, որպեսզի ֆուտբոլը Հայաստանում տարեցտարի բարգավաճի, հաջող հանդես գան ինչպես Հայաստանի հավաքականը, այնպես էլ հայկական ակումբները:

26 Февраль 2011 - 10:09 AMT
(?)В 2010 году сборная Армении в групповом этапе ЧЕ-2012 выступила уверенно и в рейтинге ФИФА смогла подняться на 40 строк. Как вы оцениваете 2010 год для сборной Армении?
(!)Артур: Конечно, 2010 год был очень удачным для сборной. Такого рекордного результата сборная никогда не достигала. Все игроки стараются играть еще лучше, чтобы продолжали прогрессировать в рейтинге.
Левон: Верно, наша сборная в 2010 году выступила очень уверенно, но надо смотреть вперед и готовиться к играм 2011 года, которые, по-моему, будут намного сложнее.
(?)Чем отличается сборная Армении от других команд и к чему должна стремиться в будущем?
(!)Артур: Все футболисты должны много работать, всегда выполнять указания тренеров, и тогда мы непременно достигнем хорошего результата. Цель нашей сборной – заполучить путевку в финальную стадию чемпионата Европы, и это будет самым хорошим результатом для нас.
Левон: Футболисты сборной очень молодые, талантливые и показывают красивый футбол. Думаю, от других сборных отличаемся именно молодежным настроем. Но есть, конечно же, недостатки, и мы должны работать над этим.
(?)В 2011 году сборная Армении проведет 6 игр, какая из них, по-вашему, будет самой трудной для нашей сборной?
(!)Артур: Все матчи для нас будут нелегкими, даже Андорра может доставить нам хлопот. Конечно, в нашей группе есть сильные соперники, как сборные России, Словакии, Ирландии, все знакомы с нашей игрой и возможностями и серьезно готовятся к матчам против нас.
Левон: Сложными будут все матчи, и мы должны отнестись к ним серьезно, поскольку в футболе не бывает слабых соперников. Мы должны в каждой игре стремиться к победе. И первые две встречи со сборной Россией определят порядок команд в турнирной таблице нашей группы.
(?)Вы оба из футбольных семьей, многие в ваших семьях занимались футболом, насколько это помогло вам?
(!)Артур: В нашей семье это наследственно, мой дедушка – Феликс Веранян играл в “Спартаке” (Ереван), отец защищал цвета “Котайка” (Абовян), дядя – “Арарата” (Ереван). Сейчас я и мой младший брат Артак продолжаем их дело, это нам придает много сил и уверенности. И я хотел бы, что бы наши дети тоже играли в футбол.
Левон: Футбол у меня в крови. Мой дядя и дедушка были футболистами и выступали в разных профессиональных клубах, отец тоже некоторое время занимался футболом. На выбор профессии повлиял и тот факт, что мы живем около футбольной школы “Бананца”.
(?)Как вы начали играть в линии полузащиты?
(!)Артур: В 2004 году в составе “Пюник-2” я играл в Первой Лиге Армении, наставник “Пюника” Самвел Петросяна заметил мою игру и взял меня в команду. В это время я уже играл в полузащите, затем “Пюник” начал тренировать Армен Гюлбудагянц, и я закрепился на этой линии.
Левон: Еще с юных лет я любил атакующий футбол, поскольку такая игра более красочная и динамичная. В основном играю на правом фланге полузащиты и чаще присоединяюсь к атакам.
(?)Уже долгое вы время живете и играете в Иране, традиции и законы этой страны очень отличаются от наших, как вы освоились там?
(!)Артур: Сначала было очень трудно, поскольку это закрытая страна, и там трудно и играть, и жить. Но это моя жизнь и ради футбола я привык ко всем трудностям.
Левон: Я играл в Швеции и в Норвегии, и когда переехал в Иран, было очень трудно. Но я понимал, что я там не для развлечений и просто работаю. В Иране другие обычаи и жить непросто.
(?)А почему выбрали именно иранский чемпионат, что вам дает выступление там?
(!)Артур: Чемпионат Ирана по классу несколько раз превосходит чемпионат Армении. Для футболиста очень важно не делать огромные шаги, а развиваться постепенно. Вот и я решил попытать свои силы на чемпионате среднего уровня, прибавить игровые качества и перейти в более сильный чемпионат.
Левон: Чемпионат Ирана очень динамичный, но есть технические недостатки. Мне там хорошо, я пытаюсь физическую форму держать в норме, но думаю о других первенствах. Посмотрим, как сложится карьера в дальнейшем.
(?)Какое блюдо вам нравиться из иранской кухни?
(!)Артур: Ну, у них выбор не велик, и в основном едят блюда из риса.
Левон: Честно говоря, не знаю, как называется, но люблю куриное блюдо с соусом.
(?)Вы женаты, и хотелось бы, чтобы вы рассказали, как познакомились со своими женами и как сделали им предложение?
(!)Артур: В школе мы учились в одном классе и знакомы давно. Но лишь в последние годы поняли, что созданы друг для друга, обручились и в течение года поженились.
Левон: С моей будущей женой меня познакомила подруга моего друга. Несколько времени спустя, мы поняли, что влюблены, я сделал ей предложение, и вскоре мы поженились.
(?)Говорят, семья счастлива, когда муж любит жену, а жена – футбол. Как ваши жены относятся к футболу, следят за вашими выступлениями или дают советы?
(!)Артур: Конечно, моя жена смотрит все мои игры и дает некоторые советы, но в основном советы после игр мне и брату дает отец.
Левон: За всеми матчами моей команды моя жена следила на стадионе, но после переезда в Иран, где женщинам запрещено ходить на стадион, смотрит игры дома, болеет, переживает за меня и это очень приятно.
(?)Какая сборная больше остальных завоевывала Кубок Мира по футболу?
(!)Артур: Сборная Бразилии, ей это удавалось 5 раз.
Левон: Сборная Бразилии – пятикратный чемпион мира.
(?)А кто из футболистов 3 раза был чемпионом мира?
(!)Артур: Пеле.
Левон: Пеле, если не ошибаюсь в 1958 году, когда ему было 17 лет, в 1962 и в 1970 годах.
(?)Кто лучший бомбардир в истории ЧМ?
(!)Артур: Рональдо.
Левон: Опять бразилец Рональдо.
(?)Можете назвать имя голкипера, который стал автором хет-трика? Он единственный голкипер, кому это удалось.
(!)Артур: Если честно, не знаю.
Левон: Не знаю, наверное, Чиляверт? Нет, Челяверт просто забил много голов. Не знаю. (Рожерио Сени – прим. ред.).
(?)Кому из исторических личностей вы подражаете или кого считаете по истине великим?
(!)Артур: Для меня лучшим примером является мой дедушка, который впервые привел меня в футбол.
Левон: Тигран Великий. Думаю, он самая яркая историческая личность для всех армян.
(?)Как относитесь к животным и были ли у вас животные в детстве?
(!)Артур: Несмотря, что очень люблю животных, но очень боюсь собак (смеется).
Левон: Очень люблю домашних животных. Моей дочери недавно подарили кролика. А в детстве у меня были собаки, птицы и кошка. Но я жестоко обращался с ними. Однажды, когда мне, наверное, было четыре года, бабушка в ящике принесла около 30 цыплят. Я их всех задушил, а когда бабушка спросила, почему они не двигаются, я просто ответил, что они спят (смеется).
(?)Если бы не футбол ….
(!)Артур: Не могу представить себя без футбола.
Левон: Тогда бы меня тоже не было.
(?)Чего вы ожидаете от 2011 года и к чему будете стремиться?
(!)Артур: Для меня самым большим достижением будет выход нашей сборной в финальную стадию чемпионата Европы, это, несомненно, порадует и всех футболистов и армянский народ.
Левон: Я реалист, и хочу, что бы наша сборная показывала стабильную игру. Что бы футбол в Армении с каждым годом процветал, удачно выступали как сборная Армении, так и армянские клубы.