Սոչիի ձմեռային օլիմպիական խաղերի թալիսմաններ են դառնալու Ընձառյուծը, Սպիտակ արջուկը և Նապաստակը: Հենց նրանց են տվել ձայների մեծամասնությունը քվեարկությանը մասնակցած ռուսները: Հեռախոսային և sms-քվեարկությանը մասնակցել է շուրջ մեկ միլիոն մարդ: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման համառուսական կենտրոնի հարցումների համաձայն, ի սկզբանե ռուսները նախապատվությունը տվել են Ձմեռ պապին, սակայն փետրվարի 26-ին հայտարարվել է, որ այդ թալիսմանը դառնալու է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի սեփականությունը:
Երեք թալիսմաններից ամենաշատ ձայները ստացել է Ընձառյուծը՝ 28 տոկոս, այդ թալիսմանի համար քվեարկել է նաև ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է BBC-ն:
Թալիսմանների որոնումը սկսվել է 2014-ի խաղերն անցկացնելու իրավունքի համար Սոչիի հաղթանակի հետ միաժամանակ:

27 Февраль 2011 - 11:47 AMT
Талисманами зимних Олимпийских игр в Сочи 2014 года станут Леопард, Белый мишка и Зайка. Именно за них отдало свои голоса большинство принявших в голосовании россиян. В телефонном и смс-голосовании мог принять участие каждый желающий. Сообщается, что этой возможностью воспользовалось около миллиона человек. Согласно опросам ВЦИОМ, изначально россияне отдавали предпочтение Деду Морозу, однако 26 февраля было объявлено, что этот талисман станет собственностью Международного олимпийского комитета (МОК).
Самым популярным из трех победивших талисманов оказался Леопард – за него отдали голоса 28% голосовавших. Именно этому талисману наибольшее предпочтение отдавал и российский премьер-министр Владимир Путин, сообщает BBC .
Поиск талисмана начался практически одновременно с победой Сочи в борьбе за право принять зимние Игры 2014 года.
В конце концов было решено объявить всероссийский конкурс идей талисманов Олимпийских и Паралимпийских игр, который открылся 1 сентября прошлого года.