Ամերիկյան կինոակադեմիայի մրցանակաբաշխության նախաշեմին Հոլիվուդում կայացել է «Հակաօսկար» կամ «Ոսկե ազնվամորի» մրցանակաբաշխությունը: Տարվա ամենավատ ֆիլմ է ճանաչվել Նայթ Շյամալանի «Տարերքների տիրակալը» ֆիլմը, որը նկարահանվել է «Ավատար. Օդի վերջին մոգը» մուլտսերիալի մոտիվներով: Բացի դրանից, ֆիլմը ստացել է ևս 4 «ազնվամորի» ամենավատ ռեժիսորական աշխատանքի, ամենավատ սցենարի, երկրորդ պլանի ամենավատ դերասանի և 3D ձևաչափում ամենաթույլ աշխատանքի համար: «3D ձևաչափը չարաշահելու համար» անվանակարգում ներկայացվել է, սակայն չի ստացել կասկածելի մրցանակն Անդրեյ Կոնչալովսկու «Մարդուկ ջարդուկը և առնետների թագավորը 3D-ով»:
«Հակաօսկարների» թվով երկրորդ տեղում է «Սեքսը մեծ քաղաքում-2» ֆիլմը, որը ճանաչվել է տարվա ամենավատ սիքվել:
Տղամարդու ամենավատ դերի համար մրցանակ է ստացել Էշթոն Քաթչերը, որը «ոսկե ազնվամորի» ստացել «Սուրբ Վալենտինի օրը» ֆիլմի համար: Ջեսիկա Ալբան, որը խաղում է նույն ֆիլմում, ստացել է երկրորդ պլանի ամենավատ դերասանուհու կոչում:

M Night Shyamalan's The Last Airbender has blown away all competition at the Razzies – Hollywood's Oscar spoof mocking the year's worst performances.
The film won five Golden Raspberry Awards – including worst director for Shyamalan – in a light-hearted ceremony on the eve of Sunday's Oscars.
Ashton Kutcher snatched worst actor for Valentine's Day; his co-star Jessica Alba won worst supporting actress.
The evening's so-called winners were chosen by 657 voters in 18 countries.
The ceremony took place in a small theatre in east Hollywood, and was the usual mixture of sketches and dance routines.
As well as the Razzie nominees, Oscar contenders such as The King's Speech, 127 Hours and Black Swan were spoofed. Sex and the City 2 took away three awards, including "worst prequel, remake, rip-off or sequel", worst actress – won collectively by co-stars Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis and Cynthia Nixon – and worst ensemble for its entire cast, BBC reported.
The Last Airbender – in which a boy uses his extraordinary powers to bring harmony to a warring world – won worst film, worst director and worst screenplay for Shyamalan and worst supporting actor (for Jackson Rathbone).
It also won a special award for "worst eye-gouging misuse of 3D". Shyamalan – who won an Oscar nomination in 1999 for The Sixth Sense – adapted the film from the animated television series Avatar: The Last Airbender.