Երևանի ամենամեծ և ամենահին թանգարանը 1919-ին հիմնված Հայաստանի Պատմության թանգարանն է, որտեղ պահպանվում է շուրջ 400 000 ցուցանմուշ, որոնց 45 տոկոսը կազմում են հուշադրամները, 35 տոկոսը` հնագիտական արտեֆակտերը, ինչպես նաև քարտեզները, կենցաղի առարկաները և այլն: 2011-ին թանգարանում բացվել է առանձին սրահ` նվիրված Ուրարտուի պատմությանը:
Թանգարանը խորհրդային ժամանակների նման այսօր էլ իր նմուշները ցուցադրում է շատ միջազգային ցուցահանդեսներում: Ամենամեծ հավաքածուն ցուցադրվել է Ֆրանսիայում 2007-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում:
Սակայն պետք է նշել մեկ ցավալի փաստ, որ թանգարանը Հայաստանի բնակիչների շարքում մեծ համբավ չի վայելում: 2010-ին Պատմության թանգարան է այցելել ընդամենը 34.126 մարդ, որոնք հիմնականում ցանկացել են տեսնել թանգարանում ցուցադրված աշխարհի ամենահին կոշիկը, որը 5500 տարեկան է: Այցելուների ընդհանուր թվի միայն փոքր մաս է կազմել աճող սերունդը, որը պետք է ամենաշատն այցելի թանգարաններ: 4630 դպրոցականների թանգարան են տարել ուսուցիչները, 1202-ի` ծնողները: Ցավոք սրտի, թանգարանի մասին գիտի Հայաստան այցելող զբոսաշրջիների չնչին մասը. 2010-ին թանգարան է այցելել ընդամնեը 7595 արտասահմանցի: Թանգարանի տնօրենի տեղակալ Իվետա Մկրտչյանի խոսքերով, դրա պատճառը թանգարանի հետ տուրօպերատորների համագործակցության բացակայությունն է, հյուրանոցներում և օդանավակայանում բուկլետների և գովազդի բացակայությունը: «Մեր թանգարան հիմնականում այցելում են տարբեր տարիքի և մասնագիտությունների տեր մարդիկ, իսկ արտասահմանցիների փոքր քանակը կարելի է բացատրել նրանով, որ մեզ մոտ չի ստացվում լիարժեք համագործակցություն տուրօպերատորների հետ»,- ասել է Մկրտչյանը:
Համեմատաբար լավ վիճակում է գտնվում Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Հնագույն ձեռագիր մատյանների ինստիտուտ-թանգարանը` Մատենադարանը, որտեղ, ցուցահանդեսներից բացի, անցկացվում են հնագույն ձեռագիր մատյանների ուսումնասիրություններ: Մատենադարանում պահվում են 17.300 ձեռագիր մատյաններ, որոնցից 2904-ը` օտար լեզուներով, մնացածը` հայերենով: Թանգարանում հիմնականում պահվում են բնօրինակները:
Այստեղ կարելի է գտնել հսկայական քանակությամբ գրքեր պատմությունից, աշխարհագրությունից, բժշկությունից, իրավունքից, երաժշտությունից և այլն: Հայկական ձեռագրերից բացի Մատենադարանում պահվում են ձեռագիր մատյաններ հուներեն, ասորերեն, արաբերեն, վրացերեն, ռուսերեն նույնիսկ եթովպերեն լեզուներով:
Վիճակագրության համաձայն, 2010-ին Մատենադարան են այցելել ավելի քան 4 հազար խմբեր, ընդհանուր առմամբ` 55.300 մարդ: Մատենադարանը մեծ համբավ է վայելում արտասահմանցի զբոսաշրջիկների մոտ: «Ամեն տարի ապրիլ ամսից մինչև նոյեմբեր թանգարան են այցելում այնքան զբոսաշրջիկներ, որ շենքի մոտ հսկայական հերթ է գոյանում, և մենք հազիվ ենք հասցնում ընդունել բոլոր ցանկացողներին: Հենց այդ պատճառով մենք պայմանավորվել ենք հայկական դպրոցների հետ դպրոցականների էքսկուրսիաներ կազմակերպել մնացած ամիսներին»,- ասել է թանգարանի փոխտնօրենը:
Մատենադարանում հիմա կառուցվում է նոր մասնաշենք, որը կոչված է լուծել տեղի խնդիրը: Նոր մասնաշենքում գտնվելու են լաբորատորիաները, վերականգնման դպրոցը և կենտրոնը, իսկ հին շենքում` միայն ցուցասրահները: Նոր շենքի ճարտարապետն է երգիչ և կոմպոզիտոր, մասնագիտությամբ ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը: Ինչպես հայտնել է ինստիտուտի փոխտնօրեն Շուշան Խաչիկյանը, նոր մասնաշենքի բացումը պլանավորված է սեպտեմբերի 21-ին` Հայաստանի Անկախության օրը:
Երկու թանգարաններն էլ գտնվում են պետության հովանու ներքո, որը տարեկան միջոցներ է հատկացնում թանգարանների ծախսերի համար: Այդ միջոցներից բացի, նրանք շահույթ են ստանում տոմսերի վաճառքից, որոնց գինը միջինը կազմում է 500-1000 դրամ, ինչպես նաև հուշանվերների վաճառքից:
Երևանի թանգարանների աշխատողները, բացառությամբ ամենախոշորների, դժգոհ են այցելուների քանակից: Տեղի բնակիչները գրեթե դադարել են այցելել թանգարաններ: Երջանիկ բացառություն են կազմում դպրոցականները և ուսանողները: Մեծահասակները պատճառ են բերում զբաղվածությունը կամ տոմսերի բարձր գինը: Բայց Երևանի գրեթե բոլոր թանգարաններն աշխատում են նաև հանգստյան օրերին: Իսկ ինչ վերաբերվում է գներին, ապա…Երկրի բոլոր թանգարաններում շաբաթվա մեջ կա առնվազն մեկ օր, երբ մուտքն ազատ է:

The oldest museum of Yerevan is the Museum of History founded in 1919. The museum features 400.000 exhibits, 45% of them being coins; 35% are archeological artifacts as well as maps, household items, etc. A separate hall dedicated to the history of Urartu opened in 2011. Like in the soviet times, the museum presents its displays at various international exhibitions. The biggest collection was conveyed to Paris in 2007, in the framework of the Year of Armenia in France.
However, it’s painful that the museum doesn’t enjoy popularity among the Armenian population. 34.126 people visited it throughout 2010, majority of them to gaze at the oldest shoe that was found in Areni cave. 5832 of them were schoolchildren. The number of foreign visitors totaled 7595, what evidences of poor awareness of tourists about the local museums. According deputy director of the museum Ivetta Mkrtchyan, it is explained by absence of cooperation between the museum and travel agents, lack of booklets and ads in the airports.
The Museum Institute of the Ancient Manuscripts, Matenadaran, is more lucky. It features about 17.300 manuscripts, of which 2904 are in foreign languages (Russian, Assyrian, Georgian, Arabic and even Ethiopic) and the rest are Armenian. At that, almost all of them are original. There are also plenty of books on history, geography, medicine, law and music. According to statistical data, about 55.300 people visited Matenadaran last year.
“Matenadaran is extremely popular among tourists. Each year, we see queues of tourists from April to November, that is why we asked Armenian schools to organize excursions during the other months,” the museum deputy director said.
A new building under construction is expected to host laboratories, restoration school and a center while the old building will have exhibition halls only. The opening is scheduled for September 21, Armenia's Independence Day.
Both museums are operating under the auspices of the government, which annually allocates funds to cover the expenditures. Besides, the museums get profit from the sale of tickets, which cost from AMD 500 to 1000 ($1.3 -$2.5). A souvenir shop at Matenadaran sells balsams and ointments prepared by recipes inscribed on the ancient manuscripts. Thanks to this, the museum is able to organize temporary exhibitions, various events and publish catalogues and scientific works.
On the whole, museum employees are displeased with the number of visitors. Local residents almost ceased going to museums, with exception for schoolchildren and students. Adults allege being busy or complain about the high price for tickets. However, almost all of Yerevan museums work at weekends. As to prices… each museum offers free entry one day per week.