Մարտի 11-25-ը Մոնակոյում Լևոն Արոնյանը հանդես կգա ավանդական 20-րդ «Ամբեր» մրցաշարում, որտեղ աշխարհի ուժեղագույն գրոսմայստերները կմրցեն երկու դիսցիպլիններում՝ արագ շախմատ և կույր շախմատ:
Մրցաշարից առաջ Արոնյանը Ծաղկաձորում անցկացրել է համատեղ մարզումներ և պատրաստվել գալիք մրցաշարերին: Նրա խոսքերով, մարզումների ժամանակ կատարվել է հսկայական և որակյալ աշխատանք, բայց իհարկե, նա չի հասցրել անել այն ամենն, ինչ պլանավորել է:
«Անկասկած «Ամբերը» կարևոր մրցաշար է, բայց ինձ համար որոշիչ չէ: Կփորձեմ գեղեցիկ խաղ ցույց տալ և լավագույնս պատրաստվել աշխարհի առաջնության հավակնորդների խաղերին»,- մարտի 5-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արոնյանը:
Աշխարհի առաջնության հավակնորդների խաղերը կայանալու են մայիսի 3-27-ը Կազանում, Արոնյանի մրցակիցը կլինի Ալեքսանդր Գրիշչուկը (Ռուսաստան): Նրանք պետք է 4 խաղ անցկացնեն: «Ես Գրիշչուկի հետ հանդիպել եմ տարբեր մրցաշարերում, մեր հանդիպումները միշտ հետաքրքիր պայքարում են ընթացել, ինձ դուր է գալիս նրա խաղաոճը»,- ասել է գրոսմայստերը:

11- 25 марта в Монако Левон Аронян сыграет в традиционном – 20 по счету турнире “Амбер”, в котором лучшие гроссмейстеры мира соревнуются по двум дисциплинам: быстрые шахматы и игра вслепую.
До турнира армянский гроссмейстер в Цахкадзоре проводил совместные тренировки и готовился к предстоящим турнирам. По словам шахматиста, во время тренировок была проделана огромная и качественная робота, но конечно, он не успел сделать все, что планировал.
“ Несомненно, “Амбер” – важный турнир, но не решающий для меня. Постараюсь показать красивую игру и лучшим образом подготовиться к матчам кандидатов чемпионата мира”, – сказал Левон Аронян 5 марта на встрече с журналистами в Ереване.
Матчи кандидатов чемпионата мира состоятся 3-27 мая в Казани, соперником Ароняна будет Александр Грищук (Россия). Шахматистам предстоит провести 4 игры. “Мы неоднократно в разных турнирах встречались с Грищуком, наши встречи всегда проходили в интересной борьбе, мне нравиться его стиль игры”,- сказал гроссмейстер.