Մարտի 11-25-ը Մոնակոյում Լևոն Արոնյանը հանդես կգա ավանդական 20-րդ «Ամբեր» մրցաշարում, որտեղ աշխարհի ուժեղագույն գրոսմայստերները կմրցեն երկու դիսցիպլիններում՝ արագ շախմատ և կույր շախմատ:
Մրցաշարից առաջ Արոնյանը Ծաղկաձորում անցկացրել է համատեղ մարզումներ և պատրաստվել գալիք մրցաշարերին: Նրա խոսքերով, մարզումների ժամանակ կատարվել է հսկայական և որակյալ աշխատանք, բայց իհարկե, նա չի հասցրել անել այն ամենն, ինչ պլանավորել է:
«Անկասկած «Ամբերը» կարևոր մրցաշար է, բայց ինձ համար որոշիչ չէ: Կփորձեմ գեղեցիկ խաղ ցույց տալ և լավագույնս պատրաստվել աշխարհի առաջնության հավակնորդների խաղերին»,- մարտի 5-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Արոնյանը:
Աշխարհի առաջնության հավակնորդների խաղերը կայանալու են մայիսի 3-27-ը Կազանում, Արոնյանի մրցակիցը կլինի Ալեքսանդր Գրիշչուկը (Ռուսաստան): Նրանք պետք է 4 խաղ անցկացնեն: «Ես Գրիշչուկի հետ հանդիպել եմ տարբեր մրցաշարերում, մեր հանդիպումները միշտ հետաքրքիր պայքարում են ընթացել, ինձ դուր է գալիս նրա խաղաոճը»,- ասել է գրոսմայստերը:

On March 11-25, Armenia’s Levon Aronian will participate in the 20th Amber Blindfold and Rapid Tournament, which will bring together the world's best chess players.
Prior to the tournament, the Armenian GM held joint trainings at Tsaghkadzor resort of Armenia. According to Aronian, huge and efficient work was done during this period.
“Naturally, Amber tournament is an important, but not decisive one for me. I will try to get prepared for the Candidates Matches to the best advantage,” Aronian told journalists in Yerevan on March 5.
Kazan will host the Candidates Matches, in which Aronian will play in four matches with Alexander Grischuk (Russia).