Մարտի 8-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում բացվեց Բրիտանական ֆիլմերի 9-րդ փառատոնը` նվիրված Կանանց միջազգային տոնին: Փառատոնի բացման արարողության ժամանակ ելույթ ունեցան ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը, Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը և BMI ավիաընկերության բիզնես վաճառքի ղեկավար Սիմոն Ավագյանը: Փառատոնի բացման արարողության հատուկ հյուրն է VO.X բրիտփոփ խումբը:
«Այս տարի Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնում մենք որոշեցինք ներկայացնել ծանր իրադրության մեջ հայտնված մարդկանց մասին պատմող կինոնկարներ: Մենք պատահական չենք որոշել փառատոնի բացումն անցկացնել այսօր, քանի որ ներկայացված ֆիլմերի մի մասը պատմում են կանանց խնդիրների մասին: Ես հույս ունեմ, որ այդ ֆիլմերը կօգնեն կանանց իրենց հանուն իրավունքների պայքարում, կարևոր չէ, ինչպիսի սոցիալական դրության մեջ են նրանք»,- ասել է Չարլզ Լոնսդեյլը բացման արարողության ժամանակ:
Բացումից անմիջապես հետո կայացավ «Արտադրված է Դագենհեմում» կինոնկարի ցուցադրությունը, որը պատմում է մի բանվորուհու մասին, ով պայքարի ելավ աշխարհի խոշորագույն կորպորացիայի` Ford Motors-ի դեմ:
Մարտի 8-13-ը Երևանում, 10-12-ը Վանաձորում, իսկ 14-16-ը Կապանում Բրիտանական խորհուրդը Երևանում Բրիտանական դեսպանատան և BMI ավիաընկերության աջակցությամբ կազմակերպում է Բրիտանական ֆիլմերի իններորդ փառատոնը:
Անգլերեն լեզվով ֆիլմերի ցուցադրությունը կանցկացնի 17:00-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: 19:00-ին նույն ֆիլմերը կցուցադրվեն հայերեն սուբտիտրերով:

8 Март 2011 - 14:05 AMT
8 марта в кинотеатре “Москва” в Ереване открылся девятый по счету Фестиваль британских фильмов, посвященный Международному женскому дню. В открытии фестиваля приняли участие посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл, руководитель армянского офиса British Council Аревик Сарибекян, руководитель армянского представительства авиакомпании «Британские авиалинии» (bmi) Симон Авагян. Фестиваль открыла группа VO.X, которая выступает в жанре бритпоп.
“В этом году на Фестивале британских фильмов мы решили представить картины, рассказывающие о людях, оказавшихся в тяжелой ситуации. Мы не случайно решили провести открытие фестиваля сегодня, так как некоторые из представленных фильмов рассказывают о проблемах женщин. Я надеюсь, что эти фильмы помогут женщинам в борьбе за свои права, неважно, в каком социальном положении они находятся ”, – сказал Чарльз Лонсдейл на церемонии открытия фестиваля.
Непосредственно после церемонии открытия состоялся показ фильма британского режиссера Найджела Коула “Произведено в Дагенхаме”, рассказывающего историю женщины, которая вступила в борьбу с крупнейшей в мире корпорацией.
В Ереване Фестиваль продлится до13 марта. А 10-12 марта Фестиваль будет проходить в городе Ванадзор и 14-16 марта – в городе Капан.
Показ фильмов на английском языке будет проводиться в 17:00 в кинотеатре «Москва». В 19:00 те же фильмы будут показаны с армянскими субтитрами.