Մարտի 9-ին Երևանի «Բյուրոկրատ» գրախանութում կայացավ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան հետ համատեղ կազմակերպված «Մեր Առաջին տարրը» խորագրով լուսանկարչական գրքի շնորհանդեսը: Գրքի մեջ ներառված են դեռևս 2009 թվականին հայտարարված «Մեր առաջին տարրը. Կովկասյան ջուր» մրցույթին մասնակցած լուսանկարները: Դեռևս 2009 թվականի հոկտեմբերին «Արևորդի» երկրորդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի շրջանակներում Հոլանդիայի Պրինց Քլաուսի անվան մշակույթի և զարգացման հիմնադրամը մեկնարկեց «Մեր առաջին տարրը. Կովկասյան ջուր « խորագրով տարածաշրջանային լուսանկարչական մրցույթը: Մրցույթին մասնակցել են լուսանկարիչներ Հայաստանից, Վրաստանից, Թուրքիայից, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից: Յուրաքանչյուր մասնակցի հնարավորություն է ընձեռնվել ներկայացնելու մինչև չորս աշխատանք ներառող լուսանկարների շարք:
Մրցույթի ժյուրիի կազմը համալրել են պրոֆեսիոնալներ տարածաշրջանի հինգ երկրներից` Սերգեյ Փարաջանովի անվան տուն-թանգարանի տնօրեն, լուսանկարիչ Զավեն Սարգսյանը, Բաթումիի Արտ Հաուս կինոփառատոնի տնօրեն, ռեժիսոր Գեորգի Գոգիբերիձեն, Թուրքիշմուն Ֆիլմ Յապինի տնօրեն, ռեժիսոր Այդին Քուդուն, ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակույթի խորհրդական Մոհամմադ Շաքիբան և ադրբեջանցի լրագրող Վաֆա Ֆարաջովան:
Մրցույթի արդյունքներով էլ հրատարակվեց «Մեր Առաջին տարրը» գիրքը, որի մեջ բացի մրցույթին մասնակցող լուսանկարներից ներառվեցին նաև ջրին նվիրված բանաստեղծություններ և առասպելներ:
Շնորհանդեսի ընթացքում նաև մրցանակներ հանձնվեցին հաղթողներին, ինչպես նաև Ռուբեն Խաչատրյանը հիմնադրամի անունից շնորհակալագիր տվեց Հանս Յոհան Շմիդթին:
Մրցույթում հաղթած լուսանկարները կմասնակցեն Կովկասյան տարածաշրջանի երկրներում կայանալիք ցուցադրությունների շարքին:

9 марта в книжном магазине «Бюрократ» в Ереване совместно с посольством Германии в Армении состоялась презентация книги «Наш первый элемент». Региональный конкурс фотографий на тему “Наш первый элемент. Вода Кавказа” был объявлен еще в 2009 году в рамках второго международного экологического фестиваля “Дети солнца” голландским Фондом культуры и развития им. принца Клауса. В конкурсе участвовали фотографы из Армении, Грузии, Турции и Ирана. Каждый участник должен был представить по 4 фотографии.
В состав жюри были включены профессионалы со всего региона, в частности, директор музея Параджанова Завен Хачатрян, директор Батумского кинофестиваля “Арт Хауз”, режиссер Георгий Гогиберидзе, директор Туркишмун фильм Япина, режиссер Айдин Кудун, советник по культурным вопросам посольства Ирана в Армении Мохаммад Шакиба и азербайджанская журналистка Вафа Фараджова.
По итогам конкурса была издана книга “Наш первый элемент”, в которую, помимо участвовавших в конкурсе фотографий, были включены посвященные воде стихи и мифы.
В ходе презентации книги были вручены награды победителям конкурса, а также благодарственная грамота послу Германии в Армении Гансу Йохану Шмидту.
Фотографии, которые приняли участие в конкурсе, будут участвовать в выставках, которые будут организованы в странах региона.