Մարտի 10-ին Երևանում Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի ունեցավ վիրտուոզ ակորդեոնահար (բանդոնեոն) Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի և Հայաստանի Պետական երիտասարդական նվագախմբի համերգը: Նվագախումբը ղեկավարում էր աշխարհահռչակ իտալացի դիրիժոր և կոմպոզիտոր Ռոբերտո Մոլինելին: Համերգի ընթացքում կայացան Ռոբերտո Մոլինելիի և Անտոնելա Բարբարոսայի բոլորովին նոր ստեղծագործությունների պրեմիերաները:
«Դա արդեն իմ չորրորդ համերգն է Հայաստանում և երկրորդ համատեղ աշխատանքը երիտասարդական նվագախմբի հետ: Նախկինում ես Հայաստանում ելույթ եմ ունեցել միայն Աստոր Պիացոլայի ստեղծագործություններով, բայց այս անգամ որոշեցի ներկայացնել իմ երկրի մի հատվածը, հատկապես Մոլինելիի հիանալի երաժշտությունը»,- ասաց Պիետրոդարկին: Նա նաև հավելեց, որ հաջորդ անգամ նա հաճույքով կաշխատի որևէ հայ կոմպոզիտորի հետ:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մաեստրո Մոլինելիին և Պիետրոդարկիին համատեղ աշխատանքի համար: Ես հպարտ եմ, որ մեր նվագախումբը մասնակցեց Մոլինելիի և Բարբարոսայի ստեղծագործությունների համաշխարհային պրեմիերաներին, ինչն իսկական տոն դարձավ լավ երաժշտության սիրահարների համար»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Պետական երիտասարդական նվագախմբի ղեկավար Սերգեյ Սմբատյանը: Նա հավելեց, որ նվագախմբի համագործակցությունն այդ երաժիշտների հետ շարունակվելու է նաև ապագայում:
Երևանում Պիետրոդարկիի համերգը նվիրված էր Աստոր Պիացոլայի 90-ամյակին: Համերգին հնչեցին Էնիո Մորիկոնեի, Նինո Ռոտայի, Ռոբերտո Մոլինելիի, Անտոնելա Բարբարոսայի և Աստոր Պիացոլայի ստեղծագործությունները:

10 марта в концертном зале им. Арама Хачатурчна прошел совместный концерт итальянского виртуоза-аккордеониста (банденон) Марио Стефано Пьетродарки и Государственного молодежного оркестра Армении под руководством дирижера Сергея Смбатяна. Дирижировал оркестром всемирно известный итальянский дирижер и композитор Роберто Молинелли. Во время концерта состоялись мировые премьеры произведений Роберто Молинелли и итальянского композитора Антонеллы Барбароссы.
“Это уже мой четвертый концерт в Армении, и вторая совместная работа с молодежным оркестром и раньше в Армении я выступал только с произведениями Астора Пиацоллы, – сказал журналистам Марио Стефано Пьетродарки, – но на этот раз я решил подарить кусочек моей страны, особенно великолепную музыку Молинелли. Он также добавил, что в следующий раз он с удовольствием поработает с каким-нибудь армянским композитором.
“Я хочу поблагодарить маэстро Молинелли и Пьетродарки за совместную работу. Я горд, что наш оркестр участвовал в мировых премьерах произведений Молинелли и Барбароссы, что стало настоящим праздником для любителей хорошей музыки”, – сказал руководитель Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Он добавил, что сотрудничество оркестра с этими музыкантами и продолжится и в будущем.
Концерт Пьетродарки в Ереване был посвящен 90-летию Астора Пиацоллы. В концерте прозвучали произведения итальянских композиторов Энио Морриконе, Нино Рота, Роберто Молини, Антонеллы Барбаросса и Астора Пиацоллы.