Արամ Խաչատրյանի անվան եռյակն ու Դասական երաժշտության զարգացման հայկական հիմնադրամը սկսում են «Երաժշտական սրահ-անակնկալը» համերգաշարի հերթական համերգին մասնակցելու հայտերի ընդունումը: Համերգը տեղի կունենա ապրիլի 21-ին 16:00-ին Արամ Խաչատրյանի անվան տուն-թանգարանում: Հրավիրվում են բոլոր ցանկացողները: Ծրագրում են՝ Դվորժակի տերցետը 2 ջութակի համար և Շոստակովիչի կվինտետը դաշնամուրի համար:
Համերգին մասնակցելու հայտ կարող է ներկայացնել ցանկացած անձ՝ աշակերտ, ուսանող, պրոֆեսիոնալ երաժիշտ: Մենք երկու փորձ ենք անցկացնում, որից հետո ելույթ ենք ունենում Արամ Խաչատրյանի տուն թանգարանում: Յուրաքանչյուր անսամբլում նվագում է եռյակի անդամներից մեկը, մարզական լեզվով ասած, տանելով «խաղացող մարզչի» դերը,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Խաչատրյանի անվան եռյակի ջութակահար Կարեն Շահգալդյանը: Համերգն անց է կացվում ամիսը մեկ-երկու անգամ և յուրաքանչյուր համերգի համար ընդունվում է միջինը 30 հայտ:

Трио Хачатуряна и армянский Фонд развития классической музыки начинают прием заявок на участие в очередном концерте из проекта "Музыкальный салон-сюрприз". Концерт состоится 21-го апреля в 16:00 в Доме-музее Хачатуряна в Ереване. К участию в концерте приглашаются все желающие. В программе выступления – Терцет Дворжака для 2-х скрипок и альта и фортепианный квинтет Шостаковича
“Для участия в концерте может подать заявку любой желающий – ученик, студент, профессиональный музыкант. Мы проводим две репетиции, после чего выступаем в Доме-музее Хачатуряна практически "с листа". В каждом из ансамблей обязательно играет кто-то из музыкантов трио, в качестве, проведя спортивную аналогию, "играющего тренера", – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net скрипач Трио Хачатуряна Карен Шахгалдян. Концерт проводится раз в один-два месяца, и на каждый концерт принимаются в среднем 30 заявок.