Ապրիլի 3-8-ը Երևանում կանցկացվի «ԱՐՄՄՈՆՈ» միջազգային թատերական փառատոն: «ԱՐՄՄՈՆՈ» առաջին միջազգային փառատոնը տեղի է ունեցել 2003թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է ՀԹԳՄ նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:
Այս տարի կցուցադրվի 17 ներկայացում` Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Իսրայելից, Լիտվայից և Եգիպտոսից հրավիրված դերասանների մասնակցությամբ: Փառատոնին մասնակցում են նաև հայ դերասաններ:
Փառատոնը կբացի ճանաչված դերասան Ֆիլիպ Հոխմեյրը /Գերմանիա/: Թատերասեր հանրության դատին կհանձնվի «Վերթեր» մոնոներկայացումը:
Փառատոնի շրջանակներում հանդես կգա` Մոսկվայի Ե. Վախթանգովի անվան թատրոնի դերասան Յուրի Կրասկովը «Լսելով հեռուն» մոնոներկայացմամբ: Ռուսական ծրագրի շրջանակներում` թատերասերներին կներկայանա նաև դերասանուհի Իրինա Եվդոկիմովան «Ոչ ոք» մոնոներկայացմամբ:
Փառատոնի միջազգային ծրագիրը ներառում է հայտնի դերասանուհի Վերոնիկ Դանիելի «Ցանկությունների երաժշտություն» (Ֆրանսիա), Ժան Պոլ Շին Տյուի «Առաջին մարդը» (Ֆրանսիա), Գաբրիելա Մուսկալաի «Բուենոս Այրեսից վերադառնալիս» (Գերմանիա), Սամաա Իբրահիմի «Կարմեն» (Եգիպտոս), Բիրուտե Մարի «Ունե» (Լիտվա), Հովարդ Ռիպպի «Ջիմփել հիմարիկը (Իսրայել) ներկայացումները:
«ԱՐՄՄՈՆՈ» միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում` հայաստանյան ծրագրում հանդես կգան Արամ Հովհաննիսյանը` «Արա Գեղեցիկ» մոնոներկայացմամբ, Սամվել Բաղինյանը` «Ֆիեստա», Մարիամ Ղազանչյանը` «Մարսել», Հասմիկ Վերդյանը` «Սևիլուհին…», Ռոբերտ Հակոբյանը` «Ձեզ եմ դիմում…», Գրետա Մեջլումյանը` «Ծառերը», Նարեկ Ներսիսյանը` «Լյուսիեն Լյուկ» մոնոներկայացումներով: Այդ թվում նաև «Միհր» թատրոնը` «Պիեսներ մահվան մասին շարք» մոնոներկայացումներով:
Փառատոնն անց է կացվում ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հովանու ներքո: Փառատոնի կայացմանը աջակցում են ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու Թատերական գործիչների միությունը:

14 Март 2011 - 07:23 AMT
3-8 апреля в Ереване пройдет 9-ый ежегодный театральный фестиваль «АРММОНО». В этом году в рамках фестиваля будет представлено 17 спектаклей из России, Франции, Германии, Израиля, Литвы, Египта и Армении. Откроет «АРММОНО» актер Филипп Хошмаир (Германия), который представит на суд театрального зрителя моноспектакль «Вертер».
В международную программу фестиваля вошли спектакли «Музыка желаний» Вероник Даниель (Франция), «Первый человек» Жан-Поля Шинтью (Франция), «Возвращаясь из Буэнос-Айреса» Габриелы Мускала, «Кармен» Саамы Ибраим (Египет), «Уне» Бируте Мар (Литва), «Джимпл дурачок» Говарда Рипа (Израиль). В армянскую программу фестиваля включены спектакли «Ара Прекрасный» Арама Ованнисяна, «Фиеста» Самвела Багиняна, «Марсель» Мариам Казанчян, «Севилянка…» Асмик Вердян, «К вам обращаюсь…» Роберта Акопяна, «Деревья» Греты Меджлумян, «Льюсен Люк» Нарека Нерсисяна. В рамках фестиваля актеры театра «Мигр» предствят ряд пьес «О смерти». В рамках фестиваля актер российского театра им. Вахтангова Юрий Красков представит на суд армянского зрителя спектакль «Слушая далеко». Еще одним участником российской программы станет Ирина Евдокимова со спектаклем «Никто».
Своим присутствием фестиваль почтят также руководители зарубежных театральных фестивалей.
Фестиваль «АРММОНО» проводится под патронажем спикера парламента Армении Овика Абраамяна при содействии Министерства культуры РА и Союза театральных деятелей Армении. Первый международный фестиваль «АРММОНО» прошел в сентябре 2003 года.