Հայաստանի իշխանությունները պետք է խթանեն սոցիալական ցանցերից օգտվելը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Աթանեսյանը: Նրա խոսքով, դա երկրի ղեկավարությանը կօգնի հասկանալու մարդկանց վերաբերմունքը երկրում կատարվող տարբեր փոփոխությունների հանդեպ, հասկանալու, թե նրանք ինչից են գոհ, իսկ ինչից` ոչ:
Ընդ որում, նա սխալ է համարել սոցիալական ցանցերի արգելափակումը` ասելով, որ սոցիալական ցանցերում մարդիկ քննարկում կամ իրենց դժգոհությունն են հայտնում տարբեր գործընթացների վերաբերյալ: «Սոցիալական ցանցերի արգելափակման դեպքում դժգոհությունը մարդկանց փողոց կհանի: Սոցիալական ցանցերում մարդիկ, մասնավորապես երիտասարդությունը բավական հետաքրքիր և լուրջ խնդիրներ է վեր հանում: Օրինակ` Facebook-ում հայերը ստորագրահավաք են սկսել Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ»,- ասել է Աթանեսյանը` ավելացնելով, որ արդեն մի քանի տասնյակ հազար ստորագրություն է հավաքվել: Նրա խոսքով, եթե մի քանի հազար մարդ հանդես է գալիս որոշակի պահանջով, ապա քաղաքական գործիչները չեն կարող արհամարել դա:
Հայ փորձագետը նշել է նաև, որ սոցիալական ցանցերը ոչ մի կապ չունեն հեղափոխությունների հետ: «Եթե մարդիկ հեղափոխություն ցանկանան, նրանք առանց սոցիալական ցանցերի էլ կանեն դա»,- ասել է Աթանեսյանը` ավելացնելով, որ վիրտուալ սոցիալական ցանցերն իրական սոցիալական ցանցերի այսպես կոչված «պատճենն» են:

14 Март 2011 - 13:05 AMT
Власти Армении должны поощрять пользование социальными сетями. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заведующий кафедрой социологии Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктор политических наук Артур Атанесян. По его словам, это поможет руководству страны понять отношение людей к разным изменениям в стране, понять, чем они довольны, а чем нет.
При этом он посчитал неправильным блокирование социальных сетей, сказав: «В социальных сетях люди обсуждают или выражают свое недовольство по поводу разных процессов. В случае блокирования социальных сетей все это недовольство выведет людей на улицы». При этом Атанесян заметил, что в социальных сетях, в частности, молодежь поднимает довольно интересные и серьезные вопросы. «К примеру, в Facebook армяне начали сбор подписей по признанию Геноцида армян Турцией», – сказал Атанесян, добавив, что уже собрано несколько десятков тысяч подписей. По его словам, если несколько тысяч людей выступают с определенным требованием, политические деятели не могут игнорировать это.
Армянский эксперт также отметил, что социальные сети не имеют никакого отношения к революциям. “Если люди захотят революции, они и без социальных сетей это сделают”, – сказал Атанесян, добавив, что виртуальные социальные сети являются так называемой “копией” реальных социальных сетей.