Գյումրիում տեղի է ունեցել Հայաստանի Անկախության 20-ամյակին նվիրված «Վերածնունդ» ֆիլմաշարի շնորհանդեսը: Ֆիլմաշարը ներկայացնում է նոր ժամանակներում վերածնվող Հայաստանի երրորդ հանրապետության բոլոր քաղաքները` նրանց երեկվա, այսօրվա և վաղվա օրվա մտորումներով: Նկարահանումներն իրականացնում է Գյումրիի «Վան» հեռուստաստուդիան` «ԱրմենՏել» ընկերության ֆինանսական աջակցությամբ: «Վերածնունդ» ֆիլմաշարը բաղկացած է 12 մասից, որոնցից առաջինը նվիրված կլինի Հայաստանին, իսկ մյուսներտը` Երևանին և հանրապետության 10 մարզերին:
«Վերածնունդ» իլմաշարը Հայաստանի հանրապետությունում և Սփյուռքում բնակվող ողջ հայության համար մի յուրահատուկ ուղեցույց կլինի ճանաչելու և գնահատելու իրենց հնադարյա հայրենիքի` Հայաստանի դարավոր պատմությունը, հաղթանակած ներկան և հույսերով ու լավատեսական սպասումներով լի ապագան» – նշեց «Վան» հեռուստաընկերության տնօրեն Վահագն Ղազարյանը, ասվում է ՙՎան՚ հեռուստաստուդիայի մամլո հաղորդագրության մեջ:
«Մեր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերում, մենք շատ ենք կարևորում պատմամշակութային արժեքների փոխանցումը սերնդեսերունդ: «Վերածնունդ» Ֆիլմաշարը հենց այդպիսի նախագծերից է` այն ապագա սերունդների համար կհանդիսանա Հայաստանի երրորդ հանրապետության անցյալի և այսօրվա մասին պատմող մի հանրամատչելի տեսաձեռնարկ, որից օգտվելու աննախադեպ հնարավորություն կունենան բոլոր նրանք, ում տասնյակ տարիներ անց, կհետաքրքրի Հայաստան երկրի թե′ հին, և թե′ նորագույն պատմության ընթացքը»,- նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:

15 Март 2011 - 09:05 AMT
В Гюмри состоялась презентация многосерийного документального фильма «Возрождение», посвященного двадцатилетию независимости Армении. Цикл документальных фильмов повествует о возрождении всех городов Третьей Армянской Республики – об их прошлом, настоящем и будущем. Съемка фильма осуществляется гюмрийской телекомпанией «Ван» при финансовой поддержке телекоммуникационной компании «АрменТел» (торговая марка Beeline). Фильм состоит из 12 частей, первая из которых посвящена Армении, а остальные Еревану и 10 областям страны.
«Серия фильмов «Возрождение» станет для всех армян, проживающих в Армении и диаспоре, своеобразным путеводителем в познании и осознании значимости своей древней Родины, вековой истории городов Армении с их настоящим и полным надежд и оптимизма будущим», – отметил директор телекомпании «Ван» Ваагн Казарян.
«В программах корпоративной социальной ответственности нашей компании мы придаем большое значение сохранению историко-культурного наследия армянского народа. Цикл фильмов «Возрождение» является именно таким проектом: для будущих поколений он станет общедоступным видео-пособием, рассказывающим о прошлом и настоящем Третьей Республики. Уникальной возможностью воспользоваться этим пособием смогут все, кому через десятки лет будет интересна как древняя, так и новая история Армении», – отметила руководитель службы по связям с общественностью ЗАО «АрменТел» Ануш Беглоян.