«Մեր երկրում բոլոր կինոթատրոնները մասնավոր են, և հայկական կինո ցուցադրելը շահավետ չէ»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի նախագահ, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը: «Այդ պատճառով մենք խնդրել ենք Երևանի քաղաքապետին կինոդահլիճ տրամադրել, որպեսզի մեր քաղաքացիները հնարավորություն ունենան ծանոթանալ մեր ֆիլմերի հետ»,- ասել է նա: Միաժամանակ, Հարությունյանը նշել է, որ արդեն կան հովանավորներ, որոնք պատրաստ են աջակցել կինոդահլիճի բացմանը:
Հարությունյանի խոսքերով, Հայաստանում ամեն տարի նկարահանվում են շատ ֆիլմեր, որոնցից շատերը մասնակցում են միջազգային կինոփառատոների, սակայն Հայաստանում դրանք գրեթե ոչ ոք չգիտի:
Ինչպես նշել է Հարությունյանը, նախատեսվում է, որ կինոդահլիճը բացվելու է «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժամանակ, որն այս տարի տեղի է ունենալու հուլիսի 11-17-ը:

16 Март 2011 - 13:43 AMT
“У нас в стране все кинотеатры частные, и показывать Армянское кино им невыгодно”, – заявил на встрече с журналистами армянский кинорежиссер, президент кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян. “Поэтому мы попросили мэра Еревана предоставить кинозал для того, чтобы наши граждане имели возможность ознакомиться с нашими фильмами”, – сказал он. При этом Хачатрян также отметил, что уже есть спонсоры, которые готовы содействовать открытию кинозала.
По словам Хачатряна, в Армении каждый год снимается большое количество фильмов, многие из которых принимают участие в разных международных кинофестивалях, однако в Армении их почти никто не знает.
Как отметил Хачатрян, планируется, что кинозал откроется к восьмому международному кинофестивалю “Золотой абрикос”, который в этом году пройдет 11-17 июля.