Մարտի 16-ին Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հնագույն ձեռագրերի թանգարան-ինստիտուտում` Մատենադարանում, բացվել է պարսկական ձեռագրերի ցուցահանդես, որոնք գտնվում են թանգարան-ինստիտուտի ֆոնդերում: Ընդհանուր առմամբ ցուցադրված են 50 ձեռագրեր, որոնց մեծամասնությունը դասվում է ուշ միջնադարի, ինչպես նաև19-րդ դարի ժամանակաշրջանին: Ներկայացված ցուցանմուշների թեմատիկան շատ տարբեր է, կա պարսկական բանաստեղծությունների ժողովածու, Իրանի պատմություն, ինչպես նաև մի քանի Ղուրաններ:
Մատենադարանի աշխատողների խոսքերով, ցուցահանդեսը բացվել է Հայաստանում Իրանի դեսպանատան խնդրանքով, մասնավորապես, դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանի, կապված նրա հետ, որ Հայաստանում սպասվում է իրանցի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք, որոնք նախընտրում են Նովրուզ Բայրամը նշել Հայաստանում:

С 16 марта в ереванском Музее-институте древних рукописей им. М. Маштоца – Матенадаране проходит выставка персидских рукописей, которые находятся в фондах музея-института. В общей сложности в экспозиции представлены примерно 50 рукописей, большинство из которых датируется поздним средневековьем, а также 19 веком. Тематика представленных экспонатов самая разная, есть сборник персидских стихотворений, история Ирана, а также несколько Коранов.
По словам сотрудников Матенадарана, выставка открылась по просьбе посольства Ирана в Армении, в частности, иранского посла Сейеда Али Сагайана в связи с тем, что ожидается большой наплыв иранских туристов, предпочитающих праздновать праздник Новруз Байрам (мусульманский Новый год) в Армении.