«Դրագո Բազինի» կազմակերպությունը 1 տարի է, ինչ իրականացնում է էլ.մարքեթինգ: Ըստ գովազդի բաժնի պատասխանատու Քրիստինե Մովսիսյանի` էլ. նամակներ ուղարկվում են շուրջ 5500 կազմակերպությունների էլեկտրոնային հասցեներին. «Մեկ ամսում ունենում ենք մոտ 5 պատվեր: Նամակը բացելիս հայտնվում է ավտոհարցում նամակի ստացման մասին` այո կամ ոչ պատասխաններով: Ըստ պատասխան արձագանքների կազմակերպությունը կարող է հասկանալ արդյունավետությունը և նամակների հասանելիությունը»:
Թե որքան է ավտոհարցման պատասխանների քանակը Քրիստինե Մովսիսյանը չցանկացավ նշել: Որևէ այլ մեթոդ, որը ցույց կտար նամակների հասանելության վիճակագրությունը «Դրագո Բազինին» չունի: Նամակի մեջ չկա նաև բաժանորդագրությունից հրաժարվելու՝ unsubscribе կոճակ: Քրիստինեի խոսքով` ծրագրավորողներն աշխատում են այդ ուղղությամբ:
«Հայաստան» տեղեկատուն նույնպես զբաղվում է էլ.մարքեթինգով:
«Հայաստան»-ի կայքի և էլ.մարքեթինգի պատասխանատու Ինեսա Միրզոյանը տեղեկացրեց, որ տեղեկատուն ամեն օր իրականացնում է էլ. մարքեթինգ իրենց բաժանորդ 10.700 կազմակերպությունների էլ.հասցեներին. «Մենք օրական կատարում են ենք 8 էլ.փոստ առաքում: 10.700-ից 10.000 կարդում է, իսկ մոտ 500-700-ը կամ չեն հասնում կամ այլ պատճառներով չեն ընթերցվում»: Ինեսա Միրզոյանը նշեց, որ այս վիճակագրությունը իրենց ծրագիրն է ցույց տալիս: Սակայն «Հայաստան» տեղեկատուն չի ապահովում բաժանորդագրությունից հրաժարվելու հնարավորություն:
«Եթե կազմակերպությունն այլևս չի ցանկանում ստանալ նամակներ, պետք է զանգահարի և զգուշացնի, որից միայն 3 ամիս հետո մենք կարող ենք հանել նրան ցուցակից, քանի որ ծրագիրն ավելի վաղ թույլ չի տալիս»,- ավելացրեց Ինեսա Միրզոյանը:
«Ինսայթ» կազմակերպությունը 2 տարի է, ինչ առաջարկում է էլ.մարքեթինգ: «Ինսայթ»-ի տնօրեն Հայկ Ղազարյանի խոսքով էլ.փոստերի բազան իրենց գործընկեր կազմակերպություններն են, որոնք հավաքվել են տարիների ընթացքում. «Ամսական կատարում ենք միջինը 2-3 էլ. առաքում 16.000 էլ. հասցեներին: Յուրաքանչյուր նամակում առկա է բաժանորդագրությունից հրաժարվելու՝ unsubscribе կոճակը»:
«Ինսայթ»-ը հետևում է միջազգային կանոններին: Հայկ Ղազարյանը նշեց, որ արտասահմանյան ոչ մի համակարգ չի բավարարել իրենց պահանջները.«Աշխատում ենք մեր գրած ծրագրով, որի միջոցով ստանում ենք թե' վիճակագրություն, թե' նկարները կարողանում ենք ինտեգրել այնպես, որ բացողը միանգամից տեսնի, ոչ թե կից ֆայլի տեսքով ստանա կամ սեղմի «տեսնել նամակները» հրահանգը:
Ըստ Հայկ Ղազարյանի ոչ մի ծրագիր 100% ճշգրիտ վիճակագրություն չի կարող տալ. «Եթե 16.000-ից 1000-ը կամ 1500 բացում է, սա հիանալի արդյունք է, լինում են դեպքեր, որ ընդամենը 10-ն է բացում: Այս հարցում արդեն խնդիրը թեման է և նյութի վերնագիրը»:
«Սփյուռ» տեղեկատվական կենտրոնը արդեն 10 տարի է իրականացնում է էլ. մարքեթինգ: Ինչպես տեղեկացրեց կոմերցիոն տնօրեն Կարեն Ջավահիրյանը «Սփյուռի» էլ.փոստ բազան իրենց բաժանորդներն են, որոնք պայմանագիր ստորագրելիս նշում են հատուկ կետում, թե արդյոք ցանկանում են ստանալ կոմերցիոն բնույթի նամակներ։ «Սփյուռը» էլ. մարքեթինգն իրականացնում են ամերիկյան Bronto ծրագրով.«Ես երկար տարիներ ուսումնասիրել եմ մի շարք միջազագյին համակարգեր` MailChimp, iContact, Vertical Response, Stream Send: Այս համակարգերից և ոչ մեկը, ինչպես և Bronto-ն թույլ չի տալիս նկարը ինտեգրել այնպես, որ նամակը բացողը միանգամից տեսնի: Դա ավելացնում է սպամի հավանականությունը», – նշեց Կարեն Ջավահիրյանը։
Ըստ նրա՝ ոչ մի ծրագիր չի կարող ապահովել ճշգրիտ վիճակագրություն. «Որոշ մեյլ համակարգեր ինչպես Outlook express-ը կամ Yahoo-ն մինչև չսեղմես նկարը ցուցադրելու կոճակը կամ չբացես նամակն ամբողջությամբ` չի գրանցի որպես ընթերցված նամակ»: «Սփյուռն» ամսական իրականացնում է միջինը 7-8 էլ.փոստ առաքում: Կարեն Ջավահիրյանի խոսքով Bronto-ն ապահովում է «Սփյուռի» բազայի 2500 կազմակերպություններին ուղարկվող նամակների 97% առաքելություն, որից միջինում 80% ընթերցվում է: Նամակում առկա է բաժանորդագրությունից հրաժարվելու՝ unsubscribе կոճակը»:
Փորձի համար նշված կազմակերպություններից նամակներ ուղարկվեցին PanARMENIAN.NET-ի էլ.փոստին: «Հայաստան» տեղեկատուի ուղարկած 2 նամակները գտնվեցին սպամ ֆիլտրում:
«AMACAD» գիտական ցանցի հիմնադիր, մոդերատոր, էլեկտրոնային մարքեթինգի փորձագետ Խաչիկ Գևորգյանը սպամից խուսափելու և Էլ. մարքեթինգում հաջողության հասնելու համար` առանձնացնում է մի քանի կարևոր կանոն. «Առաջին և պարտադիր կանոնն է`նամակ ստացողները պարտադիր իրենց կամքով պետք է բաժանորդագրվեն նամակներին: Յուրաքանչյուր ոք անմիջապես նամակի միջից բաժանորդագրությունից հրաժարվելու` unsubscribе-ի հնարավորություն պետք է ունենա: Եթե ցանկանում եք նամակն ընթերցվի, երկար պետք է աշխատել վերնագրի և բովանդակության վրա: Հիմնական ինֆորմացիան երբեք կից ֆայլում չպետք է գտնվի: Կարելի է կցել միայն հավելյալ տեղեկությունները կամ լրացման թերթիկները: Դե իսկ նկարներով հայտարարություն կազմելն անիմաստ է, քանի որ շատ մեյլ սերվերներ միանգամից չեն ցույց տալիս նկարը»:
Խաչիկ Գևորգյանը նշեց, որ եթե մարդ նամակները ստանում է անկախ իր կամքից, ապա չպետք է ձանձրացնել նրան հաճախակի ուղարկվող նամակներով: «Եթե խոսքը գնում է բիզնես էլ. մարքեթինգի մասին, ապա պատվիրատուն պետք է ստանա վիճակագրություն, թե քանիսին են ընթերցել նամակը: Եվ ամենակարևորը երբեք մի վաճառեք սեփական իմեյլ ցուցակը, սա անթույլատրելի է»,- ավելացրեց փորձագետը:

18 Март 2011 - 09:17 AMT
Компания “Драго Базини” год назад предложила своим клиентам воспользоваться услугой электронного маркетинга. Как сообщила ответственный рекламного отдела компании Кристине Мовсисян, письма рассылаются по 5500 электронным адресам организаций: “В течение одного месяца мы рассылаем 5 сообщений. Когда вы открываете письмо, на экране появляется автозапрос о получении письма. Таким способом мы собираем статистику”. Она не сообщила, сколько ответов в среднем получают на автозапрос. Автозапрос – единственный способ для компании собрать статистику доставки, прочитанных и непрочитанных писем. В письмах также отсутствует опция unsubscribе (отказаться от подписки), однако, по словам Кристины Мовсисян, программисты работают над этим.
Информационное бюро “Айастан” тоже занимается электронным маркетингом. Ответственный за сайт и электронный маркетинг “Айастан” Иннеса Мирзоян говорит, что бюро каждый день рассылает сообщения 10.700 абонентам: “Мы в день 8 раз рассылаем сообщения. 10.000 из 10.700 читают их, а примерно 500-700 не проверяют почту или не получают сообщения по каким-то причинам”. По словам Иннесы Мирзоян, эту статистику показывает программа по рассылкам. Но нужно заметить, что информационное бюро тоже в своих сообщениях не предоставляет возможности отказаться от подписки. “Если организация хочет отказаться от рассылок, то об этом ее представители должны сообщить по телефону, и только через 3 месяца мы сможем удалить эту компанию из списка почтовой базы, так как программа не позволяет удалять подписчиков сразу”,- добавила Иннеса.
Компания “Инсайт” уже на протяжении двух лет работает в сфере электронного маркетинга. По словам директора “Инсайт”Айка Казаряна, база электронных адресов содержит адреса партнерских организаций: «В среднем за месяц мы рассылаем 2-3 письма на 16.000 электронных адресов партнеров. В каждом письме обязательно есть опция unsubscribе».
“Инсайт” следует международным правилам, но ни одна иностранная система не смогла обеспечить все требования электронного маркетинга компании. “Мы работаем при помощи написанной нашими программистами программы, благодаря которой мы получаем и статистику, и размещаем картинки и фотографии таким образом, чтобы получатель, открывая сообщение, мог сразу увидеть их, не открывая прикрепленного файла и не нажимая на линк “смотреть картинки”, сказал – Айк Казарян. При этом, по его мнению, ни одна программа не может обеспечить 100% точной статистики: “Если 1000 или 1500 из 16.000 получателей открывают письмо, это превосходный результат. Бывают случаи, когда лишь 10 получателей открывают это письмо, это значит, что неудачно были выбраны название и тема».
Информационный цент “Спюр” уже 10 лет занимается электронным маркетингом. Коммерческий директор “Спюра” Карен Джавагирян сообщил, что в контракте с каждой организацией содержится пункт о получении коммерческих сообщений. “Спюр” работает по американской системе электронного маркетинга Bronto: “Я долгие годы изучал многие известные системы электронного маркетинга, такие как MailChimp, iContact, Vertical Response, Stream Send. Ни одна из них, в том чисел и Bronto, не позволяет интегрировать картинку или фотографию, чтобы получатель, открывая сообщение, мог сразу увидеть их. Это и не нужно, так как в этом случае увеличивается вероятность попадания сообщения в спам”,- говорит Карен Джавагирян.
Карен Джавагирян также согласен с тем, ни одна программа не может предоставить точной статистики. "Некоторые mail-серверы, как Outlook Express или Yahoo отмечают письмо как прочитанное только после того, как пользователь открывает письмо в отдельном окне или нажимает на ссылку “смотреть картинки”.
“Спюр” осуществляет в среднем 7-8 рассылок в месяц. По словам Карена Джавагиряна, база компании содержит 2500 электронных адресов, и система Bronto обеспечивает 97%-ую доставку, а по статистике в среднем 80% отмечаются как прочитанные. Письмо обязательно содержит опцию “unsubscribе”.
Основатель и модератор научной сети "AMACAD", эксперт в сфере электронного маркетинга Хачик Геворкян отметил несколько важных правил того, как избежать попадания сообщения в спам и как достичь успеха в сфере электронного маркетинга: "Первое и обязательное правило: люди сами должны подписываться на получение писем. В каждом письме обязательно должен быть линк unsubscribе. Если вы хотите, чтоб ваше письмо прочитали, то нужно долго думать над названием и содержанием. Главная информация никогда не должна содержаться в прикрепленном файле. Вы можете в прикрепленный файл включить только дополнительную информацию. Сообщение не должно отправляться в виде фотографии, так как многие mail-серверы автоматически не показывают картинку".
Хачик Геворкян добавил, что если человек не подписывался на получения писем, то лучше не раздражать частыми рассылками. "Если речь идет о бизнес-структурах, то клиент, пользующийся услугой электронного маркетинга, должен получить статистику о количестве доставленных и прочитанных сообщений. И самое главное правило: никогда не продавайте свою базу электронных адресов, это неприемлемо", – заключил эксперт.