«Թատրոն-X» 4-րդ հանրապետական թատերական փառատոնին մասնակցելու են մայրաքաղաքի և մարզերի ավելի քան 30 թատրոններ և թատերախմբեր, մամլո ասուլիսում հայտնել է փառատոնի նախագահ Արա Խզմալյանը: «2007-ին հիմնված փառատոնին սկզբից մասնակցում էր ընդամենը 8 ներկայացում, իսկ այսօր` 31: Սա քանակական ձեռքբերում չէ, նշանակում է, որ մեր խնդիրները համընկնում են թատերական միջավայրի խնդիրների հետ, և այն հարցերը, որոնք մենք ցանկանում ենք լուծել, համընկնում են հասարակության պահանջների հետ, և որ ամենակարևորն է, Հայաստանի այն մարզերը, որտեղ կան թատրոններ, մասնակցում են մեր փառատոնին»,- ասել է նա:
Անցյալ տարի Արցախի Հանրապետությունից փառատոնին մասնակցել է Շուշիի Նարեկացի արվեստի կենտրոնի թատերախումբը, իսկ այս տարի մասնակցում է նաև Ստեփանակերտի Վ. Փափազյանի անվան թատրոնը:
Փառատոնն անցկացվում է «Մշակութային միասնություն, բանավեճի փառատոն» կարգախոսով:
Փառատոնը մեկնարկում է մարտի 21-ին Հրաչյա Ղափլանյանի անվան Պետական դրամատիկական թատրոնում Խուան Խոսի Ալոնսո Միլյանայի «Ցիանակալիում… կաթով կամ առանց կաթի» պիեսի հիման վրա ստեղծված ներկայացումով: Երևանում փառատոնը տևելու է մինչև ապրիլի 12-ը, որից հետո շարունակվելու է Հայաստանի մարզերում: Փառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունենալու ապրիլի 28-ին Պետական տիկնիկային թատրոնում, որտեղ հաղթողներին հանձնվելու են մրցանակներ:

Theater-X 4th republican and theater festival will host over 30 metropolitan and regional troupes, festival president Ara Khzmalyan stated.
At news conference in Yerevan, Khzmalyan pointed out to the progress achieved since 2007, the festival foundation year, with the number of participant troupes growing from 8 to 31.
The festival is held under the motto Cultural Unity, Festival of Discussions. Every performance within festival framework will be followed by discussion, involving theater critics, filmmakers, actors, philologists and reporters.
The festival, to launch March 21 in Hrachya Ghaplanyan’s State Dramatic Theater, will be opened with a performance drawing on Juan José Alonso Millan’s play, “Potassium cyanide, alone or with milk?”
Upon completion of the Festival on April 12, the event will be continued in Armenian regions of Kapan, Vanadzor and Etchmiadzin.
Festival winners will be awarded special prizes at ceremonial closure due April 28 in State Puppet Theater.