EURO-2012 ընտրական մրցաշարի Հայաստան-Ռուսաստան հանդիպումը, որը տեղի կունենա մարտի 26-ին Երևանում, այդ հավաքականների երրորդ հանդիպումն է լինելու: Առաջին անգամ Հայաստանի և Ռուսաստանի հավաքականները հանդիպել են 1999 թվականի մարտի 27-ին երևանում` Եվրոպայի 2000թ. առաջնության ընտրական փուլում: Այդ ժամանակ հայ ֆուտբոլիստները 0:3 հաշվով զիջեցին: Հանդիպումը կայացել էր «Հրազդան» մարզադաշտում: Նույն տարվա սեպտեմբերի 4-ին կայացած պատասխան խաղը «Լուժնիկի» մարզադաշտում` 50 000 հանդիսատեսների ներկայությամբ, նույնպես ավարտվեց ռուս ֆուտբոլիստների հաղթանակով` 2:0:
Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին և թիմի ավագ, պաշտպան Սարգիս Հովսեփյանը միակ ֆուտբոլիստներն են, որոնք մասնակցել են այդ հանդիպումներին և հայտավորված են նաև այս խաղին: Ռուսաստանի հավաքականի կազմը 13 տարվա ընթացքում ամբողջությամբ փոխվել է:
Վիճակագրությունն, իհարկե, հօգուտ Հայաստանի հավաքականի չէ, և այդ դիմակայությունում 2:0 հաշվով առջևում է Ռուսաստանի հավաքականը, սակայն հայ ֆուտբոլիստներն իրական շանս ունեն ոչ միայն կրճատելու հաշիվը, այլև ամրապնդվելու Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական մրցաշարի B խմբի մրցաշարային աղյուսակում և պահպանելու առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու հնարավորությունը: Չորս հանդիպումներում հայ ֆուտբոլիստները երկու հաղթանակ են տարել (Սլովակիայի (3:1) և Անդորրայի (4:0) հավաքականների նկատմամբ), մեկ ոչ ոքի գրանցել (Մակեդոնիայի հավաքականի հետ` 2:2) և միայն մեկ անգամ զիջել հակառակորդին (Իռլանդիայի հավաքականին` 0:1):
Ռուսաստանի հավաքականին հաղթանակը սեփական ուժերի հանդեպ վստահություն կբերի, քանի որ վերջին երկու ընկերական հանդիպումներում Դիկ Ադվոկատի սաները զիջել են Բելգիայի (0:2) և Իրանի (1:0) հավաքականներին և, իհարկե, առաջատար դիրքերը B խմբում:
Իսկ B խմբում թիմերի դասավորությունը հետևյալն է` Ռուսաստան – 9 միավոր, Իռլանդիա, Հայաստան, Սլովակիա – 7 միավոր, Մակեդոնիա – 4 և Անդորրա – 0 միավոր:

21 Март 2011 - 15:12 AMT
Матч Армения-Россия: У армян есть реальный шанс сохранить возможность выхода в финальную стадию ЧЕ 2012
Матч отборочного турнира EURO-2012 Армения-Россия, который пройдет 26 марта в Ереване, будет третьей встречей этих сборных. В первый раз сборные Армении и России сыграли 27 марта 1999 года в Ереване в отборочном этапе чемпионата Европы 2000 года. Тогда армянские футболисты уступили со счетом 0:3. Матч состоялся на стадионе ''Раздан''. Ответная игра, которая прошла 4 сентября этого же года на стадионе ''Лужники'' в присутствии 50000 зрителей, тоже завершилась победой российских футболистов со счетом 2:0.
Голкипер сборной Армении Роман Березовский и капитан команды защитник Саркис Овсепян – единственные футболисты, которые играли и в предыдущих двух матчах с россиянами и заявлены и на этот матч. Состав сборной России по сравнению со сборной 13-летней давности изменился полностью.
Статистика, конечно, говорит не в пользу сборной Армении, и в этом противостоянии с преимуществом 2:0 ведет сборная России, но у армянских футболистов есть реальный шанс не только сократить счет, но и укрепиться в турнирной таблице группы В отборочного турнира чемпионата Европы 2012 года и сохранить возможность выйти в финальную стадию чемпионата. В четырех играх армянские футболисты одержали две победы (со сборной Словакии 3:1 и со сборной Андорры 4:0), одну сыграли вничью (с Македонией 2:2), и лишь один раз уступили сопернику (сборной Ирландии 0:1).
Сборной России победа принесет уверенность в своих силах, поскольку в последних двух товарищеских матчах подопечные Дика Адвоката уступили сборным Бельгии (0:2) и Ирана (1:0), и, конечно же, лидерство в группе В.
А в группе В такой порядок команд: Россия – 9 очков, Армения, Ирландия, Словакия – 7 очков, Македония – 4 и Андорра – 0 очков.