Մայիսի 28-30-ը Հայաստանում առաջին անգամ տեղի է ունենալու Անկախ ֆիլմերի համահայկական առաջին փառատոնը, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնի (CANC) տնօրեն Արտաշես Հովհաննիսյանը: Փառատոնի մասնակցության հայտերն ընդունվելու են մինչև մայիսի 15-ը, Հովհաննիսյանի խոսքերով, արդեն ստացվել է 14 հայտ:
Փառատոնում ֆիլմերը գնահատվելու են երեք կատեգորիաներում. հիմնական կատեգորիա (տևողությունը` 1-10 րոպե), մեկրոպեանոց ֆիլմեր և ուսանողական ֆիլմեր:
Ժյուրիի կազմի մեջ մտնելու են անվանի կինոռեժիսորներ և փաստագրագետներ: Լավագույն 5 ֆիլմերը օգոստոսի 20-28-ը Լյուքսեմբուրգում մասնակցելու են Համաշխարհային ոչ կոմերցիոն կինոյի միության (UNICA) կինոփառատոնին:
CANC-ը միավորում է Հայաստանի ոչ պրոֆեսիոնալ կինոարտադրողներին, բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են ֆիլմեր նկարահանել, որոնք հանձնվելու են UNICA դատին:
Արտաշես Հովհաննիսյանը մասնագիտությամբ բժիշկ է, 1988-ին ստացել է UNICA ոսկե մեդալ: Այդ ժամանակ նա ներկայացրել է փաստագրական ֆիլմ Մայիսի 1-ը տոնելու մասին:

28-30 мая впервые в Армении пройдет Фестиваль некоммерческого независимого кино, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване Директор центра некоммерческого кино (CANC) Армении Арташес Ованнисян. Заявки на участие в фестивале будут приниматься до 15 мая, и, по словам Ованнисяна, к организаторам поступило уже 14 заявок.
На фестивале фильмы будут оцениваться в трех категориях: основная категория (продолжительность 1-10 минут), одноминутные фильмы и студенческие фильмы.
В состав жюри фестиваля войдут известные кинорежиссеры и документалисты. Лучшие пять фильмов 20-28 августа примут участие в кинофестивале Всемирного союза непрофессионального кино (UNICA) в Люксембурге.
CANC объединяет всех непрофессиональных кинопроизводителей Армении, желающих снимать или уже снявших фильмы, которые будут представлены на суд Всемирного союза непрофессионального кино (UNICA) или на других международных фестивалях.
Сам Арташес Ованнисян, являясь врачом по профессии, получил Золотую медаль фестиваля UNICA 1988 года. Тогда он представил документальную комедию о праздновании Первого мая.