Երկու հայկական կարճամետրաժ ֆիլմեր ներկայացվել են Բեռլինի «West-Östliches» երկրորդ կինոփառատոնին, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներն հայտնել է Հայաստանի ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնի (CANC) տնօրեն Արտաշես Հովհաննիսյանը:
Փառատոնին մասնակցելու են Արտաշես Հովհաննիսյանի` 90-ականներին նկարահանված և 2010-ին վերամոնտաժված «Պապիկ» ֆիլմը և Մելինե Գրիգորյանի «Նրան, ով ինձ այնդպես էլ չճանաչեց» ֆիլմը` նկարահանված 2010-ին:
«West-Östliches FilmFestival»-ը կենտրոնացնում է իր ուշադրությունը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի կարճամետրաժ, անկախ կինոյի վրա: Այս տարի կինոփառատոնին ներկայացվել են նաև փաստագրական և անիմացիոն ֆիլմեր: Ֆիլմերը բաժանված են երեք անվանակարգի` սիրողական, կոմերցիոն նպատակներ չունեցող փոքր բյուջեով, ինչպես նաև ուսանողական ֆիլմեր:

2 Armenian short films are featured at West-Ostliches 2nd Berlin Film Festival.
At news conference in Yerevan, the director of the Center of Armenian Noncommercial Cinema (CANC) Artashes Hovhannesyan presented the films to participate in the festival. Here belong, Artashes Hovhannesyan’s Grandpa filmed in the 90s and reassembled in 2010, as well as Meline Grigoryan’s To the One Who Never Recognized Me, created in 2010.
The West-Ostliches Film Festival aims at drawing the public’s attention to short films made by independent filmmakers from middle and Eastern Europe. It is also a platform to get in contact with these filmmakers and to keep the communication between the different cultures of Eastern and Western Europe alive.
The festival features short films including animations and documentaries. Films are presented in the following categories: amateur films, low budget non commercial films, student films.