Ապրիլի 12-ին, Ստամբուլի 30-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կկայանա հինգ ֆիլմերի համաշխարհային պրեմիերա: Ցուցադրությունները տեղի կունենան Պերա թանգարանում: Ծրագրում ընդգրկված են «Գալաթա» պրոդյուսեր Դիանա Կարդումյան, Կանայ Օզդենի «Տիկնիկային թատրոն», Գյուլենգյուլ Ալթինթասի «Մի կորչեք, երեխաներ», Արթուր Սուքիասյանի «Աղավնիների վարպետը» և Գոռ Բաղդասարյանի «Հարևաններ» ֆիլմերը:
Ֆիլմերի ցուցադրումից անմիջապես հետո «Անադոլու քյուլթուրը» Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերին նվիրված երեկույթ կկազմակերպի Սեզայիրում:
Փառատոնին զուգահեռ, ապրիլի 10-13-ը, Եվրասիա համագործակության հիմնադրամի և «Անադոլու քյուլթուրի» աջակցությամբ Ստամբուլում տեղի կունենա Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմի ֆիլմերի արտադրության աջակցության դասընթաց մի խումբ ընտրված հայ և թուրք կինոգործիչների համար:
2010 թ-ին Հայ-թուրքական կինոպլատֆորմը տրամադրել է համատեղ արտադրության դրամաշնորհներ Հայաստանի և Թուրքիայի կինոգործիչների կողմից նկարահանված ութ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար, որը իրականացվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ:

12 апреля в рамках 30-го Стамбульского кинофестиваля состоятся премьеры пяти фильмов Армяно-турецкой киноплатформы. Показы фильмов пройдут в музее Пера. В программе представлены фильмы “Галата” (продюсер Диана Кардумян), “Кукольный театр” режиссера Каная Оздена, “Не теряйтесь, дети” Гюленгюла Алтинтаса, “Мастер голубей” Артура Сукиасяна и “Соседи” Гора Багдасаряна. После показа фильмов состоится торжественный вечер, посвященный фильмам, представленным в рамках Армяно-турецкой киноплатформы.
Параллельно фестивалю 10-13 апреля в Стамбуле Фонд “Евразия” и организация “Anadolu Kultur” будут проведены семинары для армянских и турецких фильммейкеров.
Основанная в рамках Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Армяно-турецкая киноплатформа в 2010 году предоставила армянским и турецким кинорежиссерам гранты на создание восьми короткометражных фильмов. Программа реализуется при содействии посольства США в Армении.