Հայաստանի Պետական կամերային նվագախումբը համագործակցելու է երիտասարդ դիրիժորների հետ Հայաստանից և արտերկրից, Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է նվագախմբի նորանշանակ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վահան Մարտիրոսյանը:
2011-ին նվագախումբը նախատեսում է տալ 24 համերգ, որոնցից 12-ը վստահելու են երիտասարդ և սկսնակ դիրիժորների: «Չի կարելի երիտասարդ երաժիշտներին զրկել ինքնադրսևորվելու հնարավորությունից: Չի կարելի պահանջել երիտասարդ դիրիժորից, որպեսզի նա սովորի ղեկավարել նվագախումբը միայն այն բանից հետո, երբ նրան նվագախումբ են տալիս: Առանց երաժիշտների դիրիժորը դիրիժոր չի դառնա»,- ասել է Վահան Մարտիրոսյանը: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն անձամբ է ընտրելու այն երաժիշտներին, որոնք ղեկավարելու են կամերային նվագախմբի համերգները:
Մարտիրոսյանը նշանակվել է գեղարվեստական ղեկավարի և գլխավոր դիրիժորի պաշտոնում մեկ ամիս առաջ: Նվագախմբի գլխավոր ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանի հրաժարականից հետո նվագախումբը մեկուկես տարի ղեկավար չուներ: Ղարաբեկյանի ղեկավարության շրջանում նվագախմբի հովանավորն էր Վաչե Մանուկյանի հիմնադրամը, սակայն նրա հրաժարականից հետո հիմնադրամը դադարեցրել է աջակցությունը: Վահան Մարտիրոսյանը դիմել է հիմնադրամին` խնդրելով վերականգնել հովանավորությունը:

24 Март 2011 - 13:46 AMT
Государственный камерный оркестр Армении будет сотрудничать с молодыми дирижерами из Армении и из-за рубежа, сообщил на пресс-конференции в Ереване новоназначенный художественный руководитель и главный дирижер оркестра Ваан Мартиросян.
В 2011 году оркестр планирует дать 24 концерта, 12 из которых будут доверены молодым и начинающим дирижерам. “Нельзя не давать молодым музыкантам возможность самореализовываться. Ведь нельзя требовать от молодого дирижера, чтобы он научился дирижировать только после того, как ему дадут оркестр. Без музыкантов дирижер не будет дирижером”, – сказал Ваан Мартиросян. По его словам, он лично будет выбирать тех музыкантов, которые будут дирижировать на концертах камерного оркестра.
Ваан Мартиросян был назначен на должность художественного руководителя и главного дирижера месяц назад. После отставки главного дирижера оркестра Арама Карабекяна у оркестра полтора года не было руководителя. В период руководства Карабекяна спонсором оркестра был Фонд Ваче Манукяна, однако после его отставки фонд отказался далее поддерживать оркестр. Ваан Мартиросян обратился в фонд с просьбой о восстановлении попечительства.