Դերասանուհի Յանա Գաբրիելյանը (Երևանի պատանի հանդիսատեսի պետական թատրոն) հրավիրվել է մասնակցելու ՌԴ ԹԳՄ Միջազգային թատերական ամառային դպրոցին, որը կկայանա 2011 թվականի մայիսի 30-ից հունիսի 26-ը:
Ընդհանուր առմամբ ապագա Դպրոցի աշխատանքներին կմասնակցեն 85 երիտասարդ դերասաններ աշխարհի 26 երկրներից: Մեկ ամսվա ընթացքում նրանք կզբաղվեն բոլոր հիմնական մասնագիտական առարկաներով` Մոսկվայի և Սանկտ Պետերբուրգի առաջատար թատերական բուհերի ամենահայտնի ռուս մանկավարժների ղեկավարությամբ:
2011 թվականին նախագիծը նշում է հաջող գործունեության հնգամյա հոբելյանը, այդ ընթացքում Դպրոցը երկրորդ մայր բուհն է դարձել աշխարհի 38 երկրների 400 դերասանների համար: ՌԴ նախագահի հովանու ներքո ԱՊՀ և Բալթյան երկրների ռուսական թատրոնների Պետական և հասարակական աջակցության ծրագրի շրջանակներում ծնված գաղափարն ի սկզբանե ուղղված է եղել հարևան երկրների թատրոններից երիտասարդ դերասանների հետ աշխատանքին, բայց փաստորեն Դպրոցի գոյության երկրորդ տարում արդեն նրա գործունեությունն անցավ պայմանական սահմաններից: Նախագծի աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է` ձգվելով զուգահեռներով ԱՄՆ-ից մինչև Մոնղոլիա, իսկ միջօրեականներով` Լիբանանից մինչև Ֆինլանդիա: ՌԴ ԹԳՄ Միջազգային թատերական ամառային դպրոցին մասնակցելու իրավունք ունեն մասնագիտական կրթություն ունեցող մինչև 35 տարեկան դերասանները, որոնք տիրապետում են ռուսերենին:

Актриса Яна Габриелян (Ереванский государственный театр юного зрителя) приглашена для участия в V Международной летней театральной школе СТД РФ, которая пройдет с 30 мая по 26 июня 2011 года.
Всего в работе будущей Школы примут участие 85 молодых артистов из 26 стран мира. На протяжении месяца они будут заниматься всеми основными профессиональными дисциплинами под руководством известнейших российских педагогов ведущих театральных вузов Москвы и Санкт-Петербурга.
В 2011 году проект отмечает пятилетний юбилей успешной деятельности, за это время Школа стала второй Альма-матер для 400 артистов из 38 стран мира. Идея, родившаяся в рамках Программы государственной и общественной поддержки русских театров стран СНГ и Балтии под патронатом Президента РФ, первоначально была направлена на работу с молодыми актерами из театров стран ближнего зарубежья, но буквально уже на второй год существования Школы ее популярность шагнула далеко за пределы этих условных границ. География проекта растет с каждым годом, растянувшись по параллелям от США до Монголии и меридианам от Ливана до Финляндии. Правом участия в Международной летней театральной школе СТД РФ обладают актеры, имеющие профессиональное образование, не достигшие возраста 35 лет и владеющие русским языком.