Հայկական բալետը վերակենդանացման կարիք ունի, կարծում է Ալ. Սպենդիարյանի անվան գլխավոր պարուսույց Ռուդոլֆ Խառատյանը: «Հայերը կատարելագործվում են բացառապես «քոչարիի» մեջ: Իսկ մեր բալետի դպրոցի զարգացումը կանգ է առել 18-րդ դարում: Մենք ունենք լավ երիտասարդ պարողներ, բայց, որքան էլ ես փորձում եմ նրանց ինչ-որ բան սովորեցնել, ոչինչ չի ստացվում, որովհետև նրանք մկանային հիշողություն չունեն»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է նա և հավելել, որ օպերայի և բալետի թատրոնում շատ աղքատ խաղացանկ է, իսկ ավելի ճիշտ` այն համարյա բացակայում է: Խառատյանը մտադիր է հարստացնել հայկական բալետի խաղացանկը:
Մայիսի 17-ին Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունենալու Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետի պրեմիերան:

Armenian ballet needs rehabilitation, the chief choreographer at Alexander Spendiaryan State Academic Opera and Ballet Theatre believes.
“Armenian dancers try to perfect their “kochari” skills, while ballet school is stuck in the 18th century. Our young dancers have a fair potential, yet are untrainable, having very low muscle memories,” Rudolf Kharatyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
The artist slammed the poor repertoire of the Opera and Ballet Theatre, expressing his intention to work towards enriching it.
On May 17, Alexander Spendiaryan State Academic Opera and Ballet Theatre will premiere Prokofiev’s Romeo and Juliet ballet.