Հայկական բալետը վերակենդանացման կարիք ունի, կարծում է Ալ. Սպենդիարյանի անվան գլխավոր պարուսույց Ռուդոլֆ Խառատյանը: «Հայերը կատարելագործվում են բացառապես «քոչարիի» մեջ: Իսկ մեր բալետի դպրոցի զարգացումը կանգ է առել 18-րդ դարում: Մենք ունենք լավ երիտասարդ պարողներ, բայց, որքան էլ ես փորձում եմ նրանց ինչ-որ բան սովորեցնել, ոչինչ չի ստացվում, որովհետև նրանք մկանային հիշողություն չունեն»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է նա և հավելել, որ օպերայի և բալետի թատրոնում շատ աղքատ խաղացանկ է, իսկ ավելի ճիշտ` այն համարյա բացակայում է: Խառատյանը մտադիր է հարստացնել հայկական բալետի խաղացանկը:
Մայիսի 17-ին Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի է ունենալու Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետի պրեմիերան:

Армянский балет нуждается в реабилитации, считает главный хореограф Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна Рудольф Харатян. «Армяне совершенствуются исключительно в “кочари”. А наша балетная школа застряла где-то в 18 веке. У нас есть хороший материал в виде молодых танцоров, но, сколько я не стараюсь их чему-то научить, ничего не получается, потому что у них нет мышечной памяти», – сказал Харатян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Он также добавил, что в театре оперы и балета Армении очень бедный репертуар, а точнее его практически нет. Сам Рудольф Харатян намерен обогатить репертуар армянского балета.
17 мая в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал. Спендиаряна состоится премьера балета Прокофьева “Ромео и Джульетта”.