Ապրիլի 3-ին ESPACES կենտրոնում «Վիքիփեդիա դպրոցներ և համալսարաններ» նախագծի շրջանակներում կանցկացվի Հաքաթոն միջոցառումը, որի ընթացքում նախատեսվում է անգլերենից հայերեն թարգմանել «Վիքիփեդիա» առցանց հանրագիտարանի մի քանի կարևոր հոդվածներ, որոնք վերաբերվում են «Վիքիփեդիայից» օգտվելու կանոններին, ոճին և սկզբունքներին։
Ինչպես տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին միջոցառման նախաձեռնող, հայերեն Վիքիպեդիայի ադմինիստրատոր և մասնակից Ալեքսեյ Չալաբյանը, Հաքաթոնի հիմնական նպատակն է «Վիքիփեդիա»-ում նոր գրանցվող մարդկանց համար հասանելի և պարզ դարձնել «Վիքիփեդիայից» օգտվելու կանոնները: «Երբ մարդիկ գրանցվում են, բավականին ժամանակ են ծախսում հոդված ավելացնելու վրա, սխալ անելու դեպքում ջնջվում է և այլն։ Ահա թե ինչու Հաքաթոնին մենք կթարգմանենք հենց «Վիքիփեդիայից» օգտվելու կանոնները։ Կանոնների մի մասը կա հայերեն լեզվով, բայց դրանք պարբերաբար թարմացման կարիք ունեն և ամբողջական չեն»,-ասել է նա։
Ալեքսեյ Չալաբյանը նշեց, որ միջոցառումը լինելու է ոչ ֆորմալ և ազատ մթնոլորտում. «Թարգմանությունը նախատեսվում է իրականացնել զույգերով, որպեսզի գործընթացն ավելի արդյունավետ լինի։ Եթե մենք կարողնանաք մեկ օրվա ընթացքում թարգմանել «Վիքիփեդիայից» օգտվելու կանոններին վերաբերող 50 հոդվածից գոնե 20-ը, սա կլինի հիանալի արդյունք։ Ակնկալում ենք մոտ 40 հոգու մասնակցություն»։
Միջոցառման անվանումը՝ հաքաթոնը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Ինչպես նշեց Ալեքսեյ Չալաբյանը hacking տեխնիկական իմաստով՝լավ տիրապետել և բարելավել։
Հաքաթոնի սկզբում մասնակիցներին կներկայացվի կարճ ներածություն Վիքիմեդիա հիմնադրամի նախագծերի, նպատակների, և հատկապես Հայաստանում առկա խնդիրների ու նախագծերի վերաբերյալ։
Հաքաթոնին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է ուղարկել նամակ [email protected] հասցեին՝ նշելով անունը, ազգանունը, բջջային հեռախոսահամարը։
«Վիքիփեդիա դպրոցներ և համալսարաններ» նախագիծը պաշտոնապես իրականացվում է 2010 թվականից աշխարհի հեղինակավոր բուհերում և դպրոցներում։ Նպատակն է հայկական ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչների ակտիվ ներգրավումը համացանցում Հայաստանի իմիջի և հեղինակության ձևավորման հարցում և պայքար ապատեղեկատվության դեմ` Հայաստանի պատմության, մշակույթի, իրավունքների ճիշտ և պատշաճ ներկայացման միջոցով։
Նախագծի նախաձեռնողներն են «ԿԱԶԱ» մարդասիրական հիմնադրամը, «ԱՆԱՀԻՏ» նախաձեռնությունը, Հայերեն Վիքիփեդիայի համայնքի ադմինիստրատորները և անդամները, ԻՏՁՄ-ն, ARAX օպերացիոն համակարգի աշխատանքային թիմը և «Ինստիգեյթ» ուսումնական կենտրոնը։

On April 3, the ESPACES center will host a Hackathon in scope of Wikipedia Schools and Universities Project.
During the event, the participants will translate the rules of using Wikipedia encyclopedia from English into Armenian.
Participant and administrator of Armenian Wikipedia, Aleksey Chalabyan. told a PanARMENIAN.Net reporter that the main aim of the Hackathon is to help new users of Wikipedia to add and edit articles according to the rules. "When new users register to Wikipedia they spend much time on adding and editing because there are no rules in the Armenian sector. We have some rules in Armenian, but those are not finite and need to be updated," he said.
Chalabyan also noted that Hackathon will be held in unofficial and free atmosphere. "We plan to make translations in pairs for a more productive work. If we manage to translate 20 articles out of 50, it will be a great result. We expect to have 40 participants.”
The name of event Hackathon came from words " Marathon" and "hacking".
Prior to the start, Hackathon participants will be given a short introduction about Wikipedia Schools and Universities Project, its' goals and problems.
To join the Hackathon, those who wish to participate should send an email with name, surname and mobile phone number to [email protected].
Wikipedia Schools and Universities Project has been implemented since 2010 in world famous universities and schools. The aim is to involve Armenian representatives of academic institutions to improve the international image of Armenia and to struggle against distortion of Armenia's history and culture. Project initiated by "KAZA" Humanitarian Fund, ANAHIT Initiative, Wikipedia administrators and community members, UITE, ARAX operating system team and "Instigate Training Center".