Շինարարական աշխատանքները Երևանում` սբ.Տիրամոր եկեղեցու տարածքում, դադարեցվել են տեղում հնագիտական արտեֆակտերի հայտնաբերման պատճառով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայ առաքելական եկեղեցու Արարատյան թեմի մամլո դիվանի պատասխանատու Էլզա Մանուկյանը: Նրա խոսքով, դա Արարատյան թեմի որոշումն էր, և այժմ դիտարկվում է այն հարցը, թե ինչպես շարունակել շինարարությունը` հաշվի առնելով այդ վայրում հնագիտական պեղումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Երևանի կենտրոնում` սբ.Տիրամոր եկեղեցուն հարող տարածքում սկսվել են սբ.Աննայի հոգևոր համալիրի շինարարական աշխատանքները: Աշխատանքների ընթացքին հետևում է Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխտնօրեն, հնագետ Գագիկ Սարգսյանը:
Ապրիլի 1-ին շինարարական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է պատի մեջ կառուցված XVII դ. խաչքար, ինչպես նաև XVIIդ. պատնեշի բեկոր: Գագիկ Սարգսյանի խոսքով, դժվար է ասել, թե դեռ ինչպիսի արտեֆակտեր կարող են հայտնաբերվել նույն տեղում, քանի որ չկան ճշգրիտ տվյալներ այն մասին, թե ինչ կառույցներ են այստեղ եղել նախկինում, թեև որոշ պատմական տվյալների համաձայն, այս եկեղեցու տարածքում նախկինում բնակելի տներ են եղել: Միանգամայն հնարավոր է, որ հաշվի առնելով 1679 թվականի երկրաշարժը, այս տարածքում կարող են 17-րդ դարով թվագրվող արտեֆակտեր հայտնաբերվել: Հնագետը չի բացառում նաև պատնեշի ևս մի քանի բեկորների հայտնաբերումը, քանի որ գտնված բեկորի ուրվագծերը հուշում են, որ այն փայտե հեծանների միջոցով ամրացվել է մյուս պատնեշին: Հայտնաբերվել է նաև 17-րդ դարի բազիլիկայի պատի մի դրվագ, այս բազիլիկան պայթեցվել է 1936 թվականին ստալինյան ռեպրեսիաների ժամանակ: Սակայն, Գագիկ Սարգսյանի խոսքով, չնայած հնագիտական գտածոներին, շինարարական աշխատանքները չեն դադարեցվելու, քանի որ առայժմ իսկական արժեք ներկայացնող որևէ արտեֆակտ չի հայտնաբերվել:

1 Апрель 2011 - 14:34 AMT
Стройка на территории близ церкви св. Богородицы в Ереване приостановлена из-за археологических находок
Строительные работы на территории церкви св. Богородицы в центре Еревана приостановлены из-за обнаружения на месте строительства археологических находок. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила ответственная пресс-канцелярии Араратской Патриаршей Епархии Армянской Апостольской Церкви Эльза Манукян. По ее словам: это было решение Араратской Патриаршей Епархии, и сейчас рассматривается вопрос, как продолжить строительство с учетом необходимости проведения на этом местеархеологических раскопок.
1 апреля во время строительных работ был обнаружен фрагмент встроенного в стену хачкара 17 века, а также фрагмент каменной ограды 17 века, которая была возведена внутри церкви. По словам наблюдающего за ходом работ замдиректора Института археологии и этнографии НАН Армении, археолога Гагика Саргсяна, трудно сказать, какие еще артефакты могут быть обнаружены на этом месте, так как нет точных данных о том, какие постройки здесь были раньше, хотя по некоторым историческим данным, на территории этой церкви раньше располагались жилые дома. Вполне возможно, что, принимая во внимание разрушительное землетрясение 1679 года, на этой территории могут быть обнаружены артефакты, датируемые 17 веком. Археолог не исключает также обнаружения еще нескольких фрагментов ограды, так как углубления на найденном фрагменте ограды подсказывают, что она прикреплялась деревянными балками к другой ограде. Обнаружен также фрагмент стены базилики 17 века, которая была взорвана в 1936 году во время Сталинских репрессий. Однако, по словам Гагика Саргсяна, несмотря на археологические находки, строительные работы приостановлены не будут, так как пока не был обнаружен представляющий истинную ценность какой-либо артефакт.