Ապրիլի 1-ին Ռուս-Հայկական (Սլավոնական) համալսարանի Մշակույթի տանը կայացավ Հրաչ Քեշիշյանի «Խաչագողի հիշատակարանը» և «Սպանված աղավնին» ֆիլմերի քննարկումը, որին մասնակցում էին ֆիլմի ռեժիսորն ու կանացի գլխավոր դերակատար Նազենի Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերն ուսանողներին պատմեցին դերասանների ընտրության, նկարահանումների և ֆիլմի վերաբերյալ արձագանքների մասին:
«Խաչագողի հիշատակարանը» և «Սպանված աղավնին» ֆիլմերի ցուցադրությունը տեղի ունեցավ հանդիպման նախօրեին ՌՀՄ-ում, իսկ մինչ այդ ուսանողներին հանձնարարվել էր կարդալ Րաֆֆու և Նար-Դոսի համանուն ստեղծագործությունները: Գրքերն ընթերցելուց և ֆիլմը դիտելուց հետո ուսանողները ցանկություն հայտնեցին քննարկելու դրանք, և Ուսումնա-դաստիարակչական բաժինը ՌՀՄ հայագիտության ամբիոնի հետ համատեղ կազմակերպեցին այս հանդիպումը:

1-го апреля в Доме культуры Российско-Армянского (Славянского) университета состоялось обсуждение фильмов Грача Кешишяна “Дневник крестокрада” и “Убитый голубь”. На обсуждении присутствовали режиссер фильма и исполнительница главной женской роли Назени Ованесян.
В ходе встречи гости рассказали студентам о подборе актеров, съемках, об отзывах к фильму и представили свою точку зрения о фильме.
Просмотр фильмов “Дневник крестокрада” и “Убитый голубь” состоялся в РАУ накануне встречи, а до этого студентам было задано прочитать одноименные произведения Раффи и Нар-Доса. После прочтения книг и просмотра фильмов студенты выразили желание обсудить их, и учебно-воспитательный отдел совместно с кафедрой арменоведения РАУ организовали эту встречу.