Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր առանձին պետական կառույց ստեղծելու հարցն է քննարկվել մարտի 2-ին Երևանում՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչների աշխատանքային նախաճաշի ժամանակ:
Ինչպես հանդիպման ավարտին հայտարարել է Synopsys Armenia ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսաելյանը, հիմնականում նախագահի հետ քննարկվել է ՏՏ ոլորտի նոր կառույց ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Մենք արդեն պարտավորվել ենք ներկայացնել, թե ինչու են ոլորտի հիմնական խաղացողներն անհրաժշետ համարում առանձին կառույցի ստեղծումը, քանի որ ոլորտը գերակա ուղղություն է երկրի համար, որը նույնիսկ ճգնաժամի ժամանակ երկնիշ աճ ապահովեց, որը շարունակվում է մինչ օրս»,-ասել է նա:
Իր հերթին ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հավելել է, որ ՏՏ ոլորտն արդեն պատրաստ է պետական աջակցությանը և կանոնակարգման կարիք ունի, «որը թույլ չի տա մսխել ռեսուրսները»:

Establishment of an IT government institution and a number of other problems in the filed were discussed during a working breakfast the Armenian President organized for the representatives of Union of Information Technology Enterprises (UITE).
As Synopsys Armenia executive director Hovik Musaelyan told reporters after the meeting, the President requested to explain the necessity for the establishment of such a structure. “We obliged to provide detailed explanation, as information technology is one of the most important trends of the country’s development to secure a double-digit growth,” he said.
For his part, UITE executive director Karen Vardanyan noted that the IT field needs a regulation through creation an institution that could effect a saving and prevent scattering of resources.”