«Նվազագույն աճը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում 2011թ. ավարտին կկազմի 10-12 տոկոս, իսկ եթե զարգացումը դրական լինի, ավելի մեծ աճ կունենանք»,-ապրիլի 2-ին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային ընթրիքից հետո:
Ըստ նրա, ՏՏ ոլորտը կազմում է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը, ինչը բավական բարձր ցուցանիշ է միջազգային չափանիշներով: «Կարող եմ ասել, որ նույնիսկ այն երկրները, որոնք համարվում են գերզարգացած այդ ուղղությամբ, ունեն 6-7 տոկոս ցուցանիշ, իսկ միջին ցուցանիշը զգալիորեն ավելի ցածր է: Եվ այդ տեսակետից մենք գտնում ենք, որ ոլորտի հնարավորությունները շատ ավելի բարձր են»,-հավելել է նախարարը: Ինչ վերաբերում է աճի տեմպերին, ապա, ըստ Դավթյանի, դա այն ոլորտներից մեկն է, որտեղ կան աճի առաջանցիկ տեմպեր ՀՀ մակրոտնտեսական մյուս միջին ցուցանիշների համեմատ, որոնք կազմում են 10-15 տոկոս;
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ ոլորտի աճը 2011 թվականին կանխատեսվում է 2010թ. մակարդակի վրա՝ 17 տոկոս: Այդ առնչությամբ, նա հավելել է, որ ՏՏ ոլորտի աճի մի մասը 2001-ին կապահովի ներքին շուկան, սակայն մեծ մասը տեղի կունենա արտաքին շուկաների հաշվին: «Համաշխարհային շուկաները շարունակում են աճել, առանձին ուղղություններով 20-30 տոկոսով, և, համապատասխանաբար, մենք ևս աճում ենք այդ շուկաներում»,-ասել է Կարեն Վարդանյանը:

«Минимальный рост в сфере информационных технологий по итогам 2011 года в Армении ожидается на уровне 10-12%, а если развития будут носить положительный характер, то у нас будет чуть больше», – сказал журналистам по итогам рабочего завтрака президента Армении Сержа Саргсяна и представителей Союз компаний по информационным технологиям (UITE) 2 апреля в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян.
По его словам, сфера ИТ занимает в 2% от ВВП Армении, что является достаточно высоким показателем по международным меркам. «Могу сказать, что даже те страны, которые считаются сферхразвитыми в этом направлении, имеют показатель в 6-7%, а средний показатель значительно меньше. И с этой точки зрения мы считаем, что возможности сферы намного выше», – добавил министр.
Что же касается темпов роста, то, по мнению Давтяна, это одна из тех сфер, где есть опережающие темпы роста по сравнению со средними макроэкономическими показателями Армении, которые составляют 10-15%. «И даже в период кризиса в этой сфере не только не был зафиксирован спад, но даже отмечен определенный рост. Считаю, что на этом этапе, когда наша страна перешла на этап стабильного развития, мы должны ожидать, что в сфере будет опережающий рост, и эти высокие темпы не только сохранятся, но мы попытаемся их увеличить», – подчеркнул он.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net исполнительный директор Союза компаний по информационным технологиям (UITE) Армении Карен Варданян сказал, что рост сферы в 2011 прогнозируется будет на уровне 2010 года – 17%. В связи с этим он отметил, что часть роста сферы ИТ в 2011 году будет обеспечена за счет внутреннего рынка, однако большая часть – за счет внешних рынков. «Мировые рынки продолжают расти, в отдельных направления на 20-30% в год, и, соответственно, мы растем на этих рынках», – отметил Карен Варданян.