Ապրիլի 3-ին ESPACES կենտրոնում «Վիքիփեդիա դպրոցներ և համալսարաններ» նախագծի շրջանակներում կայացած Հաքաթոն միջոցառման ընթացքում հայերեն է թարգմանվել «Վիքիփեդիայի» շուրջ 30 ուղեցույց։
Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Հաքաթոնի մասնակից, հայկական «Վիքիփեդիայի» ադմինիստրատոր Ալեքսեյ Չալաբյանը։ «Մոտ 40 հոգի տարբեր ժամերի այցելեցին Հաքաթոն միջոցառումը, մեր ակնկալիքներն արդարացան։ Մենք այժմ ունենք 30 թարգմանված ուղեցույց, որոնք վերջնական տեսքի կբերի «Վիքի» համայնքը»,- ասաց Ալեքսեյ Չալաբյանը։
Ալեքսեյ Չալաբյանի խոսքով՝ յուրաքանչյուր երկրի «Վիքիփեդիա» ունի իր մոտեցումները և քանի որ կանոնակարգը թարգմանվում էր անգլերենից, «Վիքի» համայնքը կքննարկի, կմշակի դրանք և ապա կզետեղի կայքում։
Երևանյան առաջին Հաքատոնը տևեց 8 ժամ։ Երևանյան Հաքատոնին նախատեսված էր անգլերենից հայերեն թարգմանել «Վիքիփեդիա» առցանց հանրագիտարանի «Վիքիփեդիայից» օգտվելու կանոններին, ոճին և սկզբունքներին վերաբերող ուղեցույցները։
Հաքաթոնի նպատակն է միավորել մարդկանց ինչ-որ մի բան զարգացնելու, մշակելու և բարելավելու նպատակով։ Հաքաթոն անվանումը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Hacking բառն օգտագործվում է տեխնիկական իմաստով՝ լավ տիրապետել և բարելավել։ Առաջին անգամ Հաքաթոն միջոցառումն անցկացվել է1999թ-ին Կանադայի Կալգարի քաղաքում։

On April 3, the ESPACES center hosted an 8-hour Hackathon in scope of Wikipedia Schools and Universities Project during which 30 Wikipedia guides were translated into Armenian.
“About 40 people participated in Hackathon and we now have 30 translated guides which will be edited by the Armenian Wiki community,” the event participant and Armenian Wikipedia administrator Aleksey Chalabyan told a PanARMENIAN.Net’s reporter.
According to Chalabyan, as each country’s Wikipedia has its own approaches and principles, the Armenian Wiki community should discuss the guides translated from English to decide on their further publication in Armenian.
The aim of Hackathons is to gather people to develop and make better some things. The name of event Hackathon comes from words “Marathon" and "hacking". First time Hackathon held in Calgary city, Canada, in 1999.