Ապրիլի 6-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում ցուցադրվում է Երվանդ Քոչարի եռաչափ աշխատանքներից մեկը: Անանուն նկարը, որը ստեղծվել է 1927-ին պողպատի, ապակու և հայելու վրա, 2005-ից գտնվում է Փարիզի «Մինոտավր» պատկերասրահում: Մինչ այդ 30 տարի նկարը եղել է կոլեկցիոներ Պատրիս Տրիգանոյի մասնավոր հավաքածուի մասը: Աշխատանքի ցուցադրությունը կազմակերպվել է Երևանի «Բարձր արվեստի» կենտրոնի և «Մինոտավրի» տնօրեն Բենուա Սապիրոյի կողմից: Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մայիսի 6-ը:
Երվանդ Քոչարը (1899-1979) եռաչափ գեղանկարչության հիմնադիրներից է: 1923-1936թթ. ապրել է Փարիզում, նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Փարիզի Sacre du Printepms և Van Leer ցուցասրահներում: Շագալի, Բրակի, Գրիսի, Կիրիկոյի, Պիկաբիայի, Պիկասոյի և այլ նկարիչների հետ 1929-ին մասնակցել է Panorama de l'Art contemporain ցուցահանդեսին: 1936-ին տեղափոխվել է Հայաստան, որտեղ ստեղծել է Սասունցի Դավիթի և Վարդան Մամիկոնյանի արձանները: Խորհրդային Հայաստան վերադառնալուց հետո այլևս չի մեկնել Փարիզ:

6 Апрель 2011 - 11:14 AMT
С 6-го апреля в Национальной картинной галерее Армении выставлена одна из трехмерных работ Ерванда Кочара. Безымянная картина, нарисованная художником в 1927 году на стали, стекле и зеркале, с 2005 года находится в парижской галерее “Минотавр”. До этого картина 30 лет была частью частной коллекции коллекционера Патриса Тригано. Выставка работы организована ереванским центром “Высокое искусство” и директором “Минотавра” Бенуа Сапиро. Выставка продлится до 6 мая.
Ерванд Кочар (1899-1979) является одним из основателей трехмерной живописи. В 1923-1936 годах жил в Париже, его работы выставлялись в парижских экспозиционных залах Sacre du Printepms и Van Leer. Вместе с Шагалом, Браком, Гриси, Кирико, Пикабией, Пикассо и другими художниками в 1929 году участвовал в выставке в Panorama de l'Art contemporain в Париже. В 1936 году он переехал в Армению, где сотворил известные статуи Давида Сасунского и Вардана Мамиконяна, ряд работ “Город в человеке” и “Муза-Кибернетика”. После возвращения в Советскую Армению он больше не вернулся в Париж.