Ապրիլի 6-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում ցուցադրվում է Երվանդ Քոչարի եռաչափ աշխատանքներից մեկը: Անանուն նկարը, որը ստեղծվել է 1927-ին պողպատի, ապակու և հայելու վրա, 2005-ից գտնվում է Փարիզի «Մինոտավր» պատկերասրահում: Մինչ այդ 30 տարի նկարը եղել է կոլեկցիոներ Պատրիս Տրիգանոյի մասնավոր հավաքածուի մասը: Աշխատանքի ցուցադրությունը կազմակերպվել է Երևանի «Բարձր արվեստի» կենտրոնի և «Մինոտավրի» տնօրեն Բենուա Սապիրոյի կողմից: Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մայիսի 6-ը:
Երվանդ Քոչարը (1899-1979) եռաչափ գեղանկարչության հիմնադիրներից է: 1923-1936թթ. ապրել է Փարիզում, նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Փարիզի Sacre du Printepms և Van Leer ցուցասրահներում: Շագալի, Բրակի, Գրիսի, Կիրիկոյի, Պիկաբիայի, Պիկասոյի և այլ նկարիչների հետ 1929-ին մասնակցել է Panorama de l'Art contemporain ցուցահանդեսին: 1936-ին տեղափոխվել է Հայաստան, որտեղ ստեղծել է Սասունցի Դավիթի և Վարդան Մամիկոնյանի արձանները: Խորհրդային Հայաստան վերադառնալուց հետո այլևս չի մեկնել Փարիզ:

The National Art Gallery of Armenia will exhibit one of Yervand Kochar’s three-dimensional works from April 6 to May 6.
The unnamed painting, created by Kochar in 1927 on steel, glass and mirror, was in Galerie Le Minotaure (Minotaur gallery in Paris) from 2005, before which it had been a part of Patrice Trigano’s private collection for 30 years.
The work’s exhibition is organized by High Art center of Yerevan and Director of Galerie Le Minotaure Benoit Sapiro.
Yervand Kochar (1899-1979) is a founder of three-dimensional painting. He lived in Paris in 1923-1936, while his works were featured in Sacre du Printepms and Van Leer exposition halls.
Along with other prominent artists, he participated in Panorama de l'Art contemporain exhibition in 1929 in Paris. In 1936, he moved to Armenia, where he created his famous statues of Sasuntsi Davit and Vardan Mamikonian, as well as a range of other works.